Siguranta de 5 stele pentru SOUL!!

În...carne şi oase în România din octombrie!
Anka_83
Posts: 305
Joined: 17 Feb 2009, 12:03
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Siguranta de 5 stele pentru SOUL!!

Post by Anka_83 »

Kia Soul a luat 5 Stele la testele de siguranta Euro NCAP
- Rezultatele plaseaza Kia Soul intre cele mai sigure masini din Segmentul B din Europa

(SEUL) 27 Mai 2009 – Crossover-ului urban Kia Soul i-au fost atribuite 5 Stele Euro NCAP (scorul maximum) la ultimele teste de siguranta efectuate. Evaluarile de siguranta la Soul - un scor de 87% pentru Protectie Adult, 86% pentru Protectie Copil si 86 % pentru Safety Assist – situeaza acest model printre cele mai sigure masini de familie din segmentul B
“Ultimele rezultate Euro NCAP sunt o mare realizare pentru Kia. Este o superba cotinuare a celor 5 stele Euro NCAP obtinute de Kia cee’d in 2007. Soul-ul a fost proiectat si fabricat sa intruneasca sau sa depaseasca asteptarile tuturor consumatorilor, in toate aspectele – inclusiv siguranta”, a declarat Panu Vainamo, General Manager Marketing, Kia Motors Europa.
“Inginerii Kia au dezvoltat noul model Soul pentru a conferi protectie maxima pasagerilor in scenarii reale de accidente. Ei au prevazut atingerea unui rating de 5 stele la EuroNCAP. Acest rezultat confirma progresul substantial facut de Kia in domeniul sigurantei”, a adaugat dl Vainamo.
Orice Kia Soul comercializat in UE este dotat cu ESP (Electronic Stability Programme) din versiunea standard. Acest sistem este insotit de TCS (all-speed Traction Control System) si BAS (Brake Assistance System).
Tot in standard, fiecare Soul este echipat cu airbag-uri sofer si pasager, airbaguri laterale fata si airbaguri cortina pe toata lungimea plafonului.


Va prezentam in continuare rezultatele testelor EuroNCAP pentru Kia Soul:
*2009 Kia Soul
Rezultatele complete ale testelor EuroNCAP sunt:
Protectia ocupantilor adulti 87% (31.2 puncte din maximum 36)
Protectia copiilor 86% (42 puncte din maximum 49)
Protectia pietonilor 39% (13.9 puncte din maximum 36)
Safety Assist 86% (6 puncte din maximum 7)
Pro_cee'dutz 1.4 GSL MT Best - Cassa White.. B 69 APP

Un zambet este o modalitate necostisitoare de a-ti schimba înfatisarea!Charles Gordy

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Siguranta de 5 stele pentru SOUL!!

Post by Radoo »

Am avut si eu ocazia sa o vad si chiar sa ma urca la volan, fara sa conduc la dealerul din Baia Mare. Chiar prezinta masinuta si interior si exterior, chiar daca e putin mai interesanta la exterior fata de circula pe strazile noastre. Per ansamblu e frumoasa mai ales ca era si una rosie ca focul. As fi interesat sa o si conduc. Poate voi avea ocazia.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Siguranta de 5 stele pentru SOUL!!

Post by scubli »

Eu n-am vazut-o decat in poze din pacate :|
@Radoo: Are in Baia Mare Soul in showroom ? Daca da, trebuie sa merg si eu sa o vad neaparat, nu-mi ajung doar cateva poze pe net. :D

Post Reply

Return to “Soul”