Care din ele?

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
Sandu Petru
Posts: 10
Joined: 21 May 2012, 21:43
Auto:

Care din ele?

Post by Sandu Petru »

Salutari, doresc sa cumpar un 4*4 si nu stiu ce sa aleg, am in vedere Kia Sorento model nou, Nissan Pathfinder, Santa Fe 2013, sau second hand Volvo XC90, Touareg, Land Cruiser. Prefer un 7 locuri, automata.
Ce sfaturiimi dati.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Care din ele?

Post by quelloo »

la ce o sa-l folosesti... 4x4 predominant?
ce buget?

din cele enumerate sar in fata landcruiser si tuareg, dar toate au atuurile lor
dintre ele personal nu-mi plac nissanul si santa fe-ul din cauza esteticii (parere personala)
XC90 am 2 la munca si pot sa zic ca nu au probleme dar intretinerea costa si nu sunt chiar spectaculoase.
tot la munca are un coleg un tuareg modelul vechi si e multumit rau de el...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care din ele?

Post by eugenflorinmanea »

Nissan Pathfinder e o bestie pe offroad. Celelalte sunt surogate- Touareg pe offroad e o gluma buna.
(e ca o domnisoara pe tocuri care vine pe partia de ski :))))))))) )

Depinde pentru ce o iei.
SAAB 9-5

Sandu Petru
Posts: 10
Joined: 21 May 2012, 21:43
Auto:

Re: Care din ele?

Post by Sandu Petru »

Doresc o masina sigura si cu care sa ajung la destinatie la timp si sa trec de inzapeziri iarna.
In off road doar in concediu sau ocazional, nu fac trasee specifice in care sa etalez performantele masinii dar nici sa raman pe vre-un varf si sa astept salvamontul.
Totodata doresc sa fie si de familie, dupa cele mai sus mentionate s-ar potrivi un land cruiser, modelul vechi, cel nou e prea scump.
In fine, nu am mers cu nici una din masinile mentionate in mesajul anterior, nu cunosc consumuri, costuri de intretinere - consumabile.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Care din ele?

Post by quelloo »

pai toate sunt barje mari.. deci o sa fie si consumul pe masura.. in functie de motor (probabil ca santa fe-ul asta nou o sa fie cel mai economic)
iar cheltuielile de intretinere vor fi clar mai mari la marci ca volvo, vw si toyota.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Don Corleone
Pustiu' Raceru'
Posts: 225
Joined: 25 Nov 2007, 12:07
Auto: KIA Cee'd SW
Location: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Care din ele?

Post by Don Corleone »

La ce ai povestit ca vrei, ori Sorento ori Santa Fe e cam acelasi lucru. Mai merge si Chevrolet Captiva, sa-ti arunci o privire. Second hand as merge clar pe Volvo XC 90. Frumos, elegant, discret, masina anului in SUA in 2003. E ceva de atunci insa americanul la SUV-uri se pricepe. Un mare minus ar fi reteaua de service si dealeri foarte slaba, aproape inexistenta.
Ceed 1.6 CRDI Spirit, Matrix Brown
B 77 XIA
Image

apartsstore
Posts: 115
Joined: 05 Apr 2012, 10:15
Auto:
Location: dirty Bucuresti

Re: Care din ele?

Post by apartsstore »

@ Sandu Petru: mai poti incerca opel antara... ai sa fii uimit ca are costuri de intretinere mici [filtraraie, elem directie].
si... daca vrei sa fii "scandalos de accesibil" baga mare duster...
[color=#0000BF]Multumim pentru solicitare,
Romulus
[b]0740-0123-60[/b]
apartsstore@yahoo.ro[/color]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care din ele?

Post by eugenflorinmanea »

Omul vrea SUV din clasa Touareg si voi ii recomandati Chevrolet Captiva si Dacia Duster :):)
Pai in primul rand ca Duster ul e praf la siguranta...si asta conteaza cel mai mult cand ai familie.

Personal mie imi place cel mai mult Land Cruiser.Daca gasesti una SH fara prea multi km...go for it!
Dar...ai mare grija- 90 % din vanzatori sunt samsari cu tot ce implica asta: masini lovite, multi km,...etc.
SAAB 9-5

User avatar
Don Corleone
Pustiu' Raceru'
Posts: 225
Joined: 25 Nov 2007, 12:07
Auto: KIA Cee'd SW
Location: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Care din ele?

Post by Don Corleone »

eugenflorinmanea wrote:Omul vrea SUV din clasa Touareg si voi ii recomandati Chevrolet Captiva si Dacia Duster :):)
Am mers personal cu Chevrolet Captiva, cutie automata, 7 locuri, pe autostrada in Turcia si in Istanbul. Deci stiu despre ce vorbesc si nu-mi permiteam sa fac recomandari doar de dragul de a face. :)
Ceed 1.6 CRDI Spirit, Matrix Brown
B 77 XIA
Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”