Sfat achizitie Kia Sorento

Forum cu de toate despre Sorento
dany_ionutz
Posts: 48
Joined: 29 Jan 2013, 22:43
Auto: sorento

Sfat achizitie Kia Sorento

Post by dany_ionutz »

Salutare tuturor.Urmaresc de cateva zile acest forum deoarece vreau sa-mi cumpar un kia sorento an 2004-2006 si as vrea sa stiu la ce sa ma uit.Nu am mai avut masina 4x4 si nu prea stiu multe despre ele.Cateva din intrebari ar fi:
1-am vazut ca unii scriu ca au distributia pe curea si alti pe lant
2-care este diferenta intre EX si LX
3-am citit ca ar fi doua modele de cuplaj la 4x4.Care e mai bun
4-cum se foloseste 4x4 (4low,4high,auto)
5-care e diferenta intre cele cu stema de kia si cele cu alt model de stema
Va multumesc si astept sfaturile voastre iar daca are cineva de vanzare una sa ma anunte












;

Tavitara
Posts: 123
Joined: 09 Dec 2012, 03:38
Auto: VW Touareg 3.0 245CP 2012
Location: Rm-Valcea

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by Tavitara »

- distributie pe lant
- EX versiunea de baza , LX - versiunea de " LUX " cu optiuni suplimentare
- cel cu 4x4 auto si Low
- citeste pe forum , este explicat cum se foloseste si cand - Low doar pe noroi , zapada sau cazuri extreme

iti spun eu care e problema
ca sa treci masina pe numele tau platesti taxa fiind inainte de 2007 ( sau dupa 2007 trebuie adeverinta ca nu a recuperat taxa , altfel o platesti si in acest caz )
taxa momentan pentru un sorento euro 3 - 2006 este de 5400 euro , iar dupa noul timbru va fi de aproximativ 7500 euro
cu cat anul e mai vechi , cu atat scade taxa cu 600 ~ 900 euro / an
ca masina este super , eu am 1000 de km cu ea si sunt foarte incantat

dany_ionutz
Posts: 48
Joined: 29 Jan 2013, 22:43
Auto: sorento

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by dany_ionutz »

Sa inteleg ca daca s-a platit taxa si a recuperat-o,eu trebuie sa o platesc iar taxa?De unde se scoate acea adeverinta ca nu a recuperat taxa?

Tavitara
Posts: 123
Joined: 09 Dec 2012, 03:38
Auto: VW Touareg 3.0 245CP 2012
Location: Rm-Valcea

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by Tavitara »

daca e masina din RO din 2004 - 2006 nu s-a platit niciodata taxa
si esti obligat sa o platesti tu daca vrei sa cumperi masina si sa o inmatriculezi pe numele tau
daca este masina din 2007 ... in sus - este Euro 4 , taxa este mai mica dar oricum mare si cel mai probabil s-a recuperat
de la administratia finainciara , doar sa vor aia sa o elibereze actualului proprietar in baza actelor pe care le detine referitoare la masina

gino
Posts: 12
Joined: 28 Nov 2011, 13:56
Auto:

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by gino »

Salutare.
Daca este cineva interesat, am de vanzare Kia Sorento din 2011, 2,2 diesel (197 CP) full options, cutie automata, camera de luat vederi, trapa panoramica, 42.000 km, geamuri fumurii, Bluetooth, comenzi volan etc.
Contact cstn_georgian@yahoo.com

Andrei86
Posts: 58
Joined: 03 Apr 2008, 10:33
Auto:

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by Andrei86 »

Da, eu sunt interesat!Spune te rog un pret si luna de fabricatie (inmatriculare mai bine zis) ca sa stiu cata garantie mai am!
Poti sa imi dai detalii despre consum urban, extraurban (la 140-150 km/h) si impozit/rca?
Mersi si astept raspunsul tau

gino
Posts: 12
Joined: 28 Nov 2011, 13:56
Auto:

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by gino »

Salut.
Prima inmatriculare 2011 ian, consum mixt 8,2 (merg pe DN1 si Bucuresti), impozit aproape 800 lei.
Cred ca detalii ar fi bine sa le discutam pe mail, pentru a nu irosi timpul celorlalti colegi de forum
Astept mesaj la cstn_georgian@yahoo.com.

dany_ionutz
Posts: 48
Joined: 29 Jan 2013, 22:43
Auto: sorento

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by dany_ionutz »

Am gasit un Kia sorento din 2003 cutie automata si as vrea sa aflu cateva pareri despre ele.Eu nu am avut niciodata masina cu cutie automata si nu prea stiu multe despre ea.Care ar fi minusurile si plusurile la aceste cutii?Cam ce probleme as putea avea si care ar fi costurile de reparatie??Cum ar trebui sa verific cutia sa vad daca nu are probleme?Cam ce consum are cu cutie automata si care ar fi mai buna,automata sau manuala?Ori ce sfat imi este de foarte mare ajutor.Tin sa mentionez ca masina o folosesc doar la sfarsit de saptamana cand ies cu familia si mai mult prin oras.

Andrei86
Posts: 58
Joined: 03 Apr 2008, 10:33
Auto:

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by Andrei86 »

Draga dany_ionutz,
Cutia automata implica niste costuri suplimentare, si anume consul de carburant este putin mai mare (1 max 2 litri) iar in cazul unei defectiuni din pacate nu sunt foarte multe service-uri care repara.
Dar pentru confort si comoditatea o cutie automate eu zic ca merita!!!!

dany_ionutz
Posts: 48
Joined: 29 Jan 2013, 22:43
Auto: sorento

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by dany_ionutz »

Multumesc pentru raspunsuri.Pana la urma am luat o kia sorento din 2003 cutie automata si sunt foarte incantat de ea

User avatar
MerlinC
Posts: 13
Joined: 20 Dec 2010, 23:01
Auto:

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by MerlinC »

Salutare.
Daca este cineva interesat am si eu de vanzare un KIA SORENTO fab iulie 2005 2,5CRDi 140CP 103000km
Dotari:
jante aliaj, proiectoare ceata, bare portbagaj, geamuri colorate
Alti parametri:
carte service
Securitate:
ABS, controlul tractiunii, alarma, airbag-uri, imobilizator, antifurt, EDS, diferential blocabil
Confort:
4WD, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, tapiserie piele, inchidere centralizata, radio/CD, servo directie
Istoric:

fara accident
Descrierea vehiculului
* taxa auto platita,al doilea proprietar
* 4x4 permanent cu diferential blocabil cu alunecare limitata+reductor de turatie pentru greu (lo- hi)
* oglinzi incalzite si rabatabile electric+deschidere electrica luneta
* scaune reglabile electric si geamuri electrice fumurii din fabrica
* anvelope de iarna/vara;rezerva aliaj nefolosita
* foarte bine intretinuta; service numai la reprezentanta
* km reali cu carte service, distributie pe lant
STARE IMPECABILA DE FUNCTIONARE FARA DEFECTE ASCUNSE
ACCEPT TEST KIA

Contact: cata_oct@yahoo.com

dany_ionutz
Posts: 48
Joined: 29 Jan 2013, 22:43
Auto: sorento

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by dany_ionutz »

de ce nu ai pus anuntul acum trei saptamani ca eu am luat deja

User avatar
MerlinC
Posts: 13
Joined: 20 Dec 2010, 23:01
Auto:

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by MerlinC »

am vazut ... sa o stapanesti sanatos.
Cat ai dat pe ea?

dnt
Posts: 6
Joined: 11 Apr 2010, 12:27
Auto:

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by dnt »

Salut, poate este cineva interest:

Vind Kia Sorento an 2007, 132000KM, motor 2497 cmc,125 kw ,euro4, emisii CO2: 228 g/cm3,cutie automata,trapa,pilot automat,comenzi volan, jante aliaj,anvelope noi, proiectoare ceata,climatronic, bare portbagaj, geamuri electrice. oglinzi electrice, inchidere centralizata ,senzori parcare,magazie cd-uri,4X4, .diferential blocabil ,full piele ,climatronic ,cumparata Kia Romania.

Variante cu A5,A4, BMW525 doar cu tva deductibil.

http://mercador.ro/oferta/kia-sorento-2 ... 84506f18f4

danmihai
Posts: 1
Joined: 29 Dec 2016, 14:10
Auto: *

Re: Sfat achizitie Kia Sorento

Post by danmihai »

Salut!
Sunt interesat de achizitia unei masini 4x4(la cca 5000 de euro), automata, cu garda la sol generoasa, protectii plastic aripi, praguri si...mi-a atras atentia si Sorento.
1. Desi am frunzarit nitel forumul...4x4 este permanent sau nu(adica sa nu se decupleze automat la o anumita viteza)? Toate modelele au si varianta cu doar o punte motoare(2x4 --spatele parca) ?
2. Face-liftul este din 2005 sau din 2006 si ce noutati aduce?
3. Cutia automata este cu 4 sau cu 5 trepte din 2005?
Va multumesc anticipat!

Post Reply

Return to “Generalităţi”