Aveti grija unde va lasati masina!!!

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
User avatar
gradinarumarius
Posts: 7
Joined: 08 Apr 2013, 22:20
Auto: Kia Sorento 2.5EX CRdi

Aveti grija unde va lasati masina!!!

Post by gradinarumarius »

Incep acest thread prin a-mi exprima problema cu care m-am confruntat la sfarsitul lunii ianuarie, si anume: am lasat masina luni seara parcata sub un pod (eu eram in vizita la cineva), ce-i drept o zona slab iluminata, alaturi de alte cateva zeci. Luni, pe la ora 16:00, m-am dus la masina si am fost cuprins de un o senzatie rece, parca ireala de nesiguranta cand am vazut ca masina mea avea geamul de la sofer spart, bordul era complet sfaramat si mp3-ul (un JVC KW-XG701) scos de la locul dedicat acestuia. Am fost complet inmarmurit, parca traim un cosmar. Cand vezi la altii sau auzi la tv/radio ca au fost sparte masini, esti ceva de genul "I don't give a shit", dar cand vezi cu ochii tai... Au fost sesizate organele, au venit cei de la furturi auto, i-au facut o "sedinta foto" si au inceput sa-si dea cu parerea. La urma urmei, m-am impacat cu ideea si am trecut peste, ceea ce m-a amuzat a fost insa faptul ca hotii au fost cu siguranta niste tarani sau niste amatori. Au lovit cu o ranga geamul, dar cand sa scoata geamul, big problem, avea folie, nu au reusit, apoi au adus o bucata de placaj ceva, nu stiu de unde, grea de vreo 30kg. Cand au dat cu bucata aceasta de placaj in geam, au scapat-o pe marginea portierei (unde intra geamul cand il lasi complet jos). Bineinteles s-a indoit o parte... Spun ca au fost niste amatori deoarece au intrat pe geam, si tot pe geam au iesit, fara sa deschida portiera, s-au taiat in sticla, am gasit pe plafon sange si pe la bord, rotita de volum de la mp3 gasita pe jos. Nu am gasit piesele necesare la noi sau cel putin nu aveam de gand sa le iau de la reprezentanta Kia. Asta este cea mai buna parte, le-a gasit o ruda din strainatate la o firma care se ocupa cu dezmebrarea masinilor japoneze la un pret decent. Acum cireasa de pe tort, pe langa piese, a mai gasit 4 roti de Sorento, jante Sorento + anvelope ca noi Bf Goodrich All terain, toate cu 150E.
Parere generala despre Sorento: o masina perfecta pentru drumurile cu care ne confruntam in Romania, la un pret rezonabil. Nu mai spun ca in regim off-road isi merita rank-ul de top din clasa ei.

Aici pozele de la locul cu pricina:

http://img834.imageshack.us/img834/5425/img1501vm.jpg

http://img824.imageshack.us/img824/2513/img1502k.jpg

http://img843.imageshack.us/img843/6863/img1503m.jpg


Kia Sorento 2.5 CRdi EX, 140cp, 2005, 2x4, 4x4HI, 4X4LO

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: Aveti grija unde va lasati masina!!!

Post by bosch »

O alarma Viper, Maat, Clifford cu senzor de perimetru ... te salva!
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

User avatar
gradinarumarius
Posts: 7
Joined: 08 Apr 2013, 22:20
Auto: Kia Sorento 2.5EX CRdi

Re: Aveti grija unde va lasati masina!!!

Post by gradinarumarius »

@bosch ai dreptate. Ideea e ca prin 2010 am avut probleme cu alarma, am deconectat-o, tot am spus ca o schimb, a trecut timpul si uite ca s-a intamplat ce s-a intamplat.

_________________
Kia Sorento 2.5 CRdi EX, 140cp, 2005, 2x4, 4x4HI, 4x4LO

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Aveti grija unde va lasati masina!!!

Post by B06DAN »

Alarmele astea sunt bune doar in cazuri ca cel expus.
Avand in vedere ca astfel ce cazuri nu sunt prea frecvente iar activarea accidentala a alarmei are loc mult prea des astenizand vecinii, multi opteaza pentru oprirea ei.
Cred ca in cazul asta, cei care isi tineau masinile parcate acolo plateau taxa de protectie iar "baietii" au lucrat ca niste ciomagari (ai putea crede ca au vrut sa dea un avertisment sa nu mai parcheze nimeni acolo).

User avatar
gradinarumarius
Posts: 7
Joined: 08 Apr 2013, 22:20
Auto: Kia Sorento 2.5EX CRdi

Re: Aveti grija unde va lasati masina!!!

Post by gradinarumarius »

@Bogdan, exclud posibilitatea asta, in zona aceea parcheaza mai multe masini, dar locuri libere sunt mereu, cu exceptia zilelor in care se anunta furtuni. Cand am gasit masina sparta, am intrat in vorba cu un student care-si avea parcata masina langa a mea. El mi-a spus ca si masina lui a fost sparta anul trecut, si nu numai a lui, numai ca la el au vrut sa i-o fure, cablurile erau trase de sub bord si incurcate. Ideea e ca s-au mai spart masini in perimetrul acela.

_________________
Kia Sorento 2.5 CRdi EX, 140cp, 2005, 2x4, 4x4HI, 4x4LO

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Aveti grija unde va lasati masina!!!

Post by RaiMaN »

Si pana la urma ne spui unde este aceasta zona?
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

User avatar
gradinarumarius
Posts: 7
Joined: 08 Apr 2013, 22:20
Auto: Kia Sorento 2.5EX CRdi

Re: Aveti grija unde va lasati masina!!!

Post by gradinarumarius »

http://img33.imageshack.us/img33/2530/1234fi.jpg

_________________
Kia Sorento 2.5 CRdi EX, 140cp, 2005, 2x4, 4x4HI, 4x4LO

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Aveti grija unde va lasati masina!!!

Post by Razica »

nu este in bucuresti nu?
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
gradinarumarius
Posts: 7
Joined: 08 Apr 2013, 22:20
Auto: Kia Sorento 2.5EX CRdi

Re: Aveti grija unde va lasati masina!!!

Post by gradinarumarius »

Sorry, my mistake, am uitat sa mentionez: judetul Bacau.

_________________
Kia Sorento 2.5 CRdi EX, 140cp, 2005, 2x4, 4x4HI, 4x4LO

Post Reply

Return to “Generalităţi”