Sorento 2013, drive test sau alte pareri.

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
Sandu Petru
Posts: 10
Joined: 21 May 2012, 21:43
Auto:

Sorento 2013, drive test sau alte pareri.

Post by Sandu Petru »

Salutari,
Nu stiu daca sunt persoane care detin ultimul model de Sorento, as dori daca e cineva mai in tema sa descrie masina in cateva randuri, sistemul de tractiune, alte caracteristici de care a fost impresionat, ptr motorul de 2,0 ltr si 150 CP si cel de 2,2 ltr si 197CP.
Eventual , daca a facut un drive test ce are de spus. Multumesc.

criciu
Posts: 9
Joined: 03 Jan 2013, 17:17
Auto: Cee'd SW

Re: Sorento 2013, drive test sau alte pareri.

Post by criciu »

Salut,

Principala problema este timpul lung de livrare, aprox.6 luni.
Eu am comandat una la sfarsitul lui Ianuarie (2.2 DSL, 197 hp, 4×4, cutie manuala) si ieri am fost anuntat ca saptamana viitoare o sa ajunga in Romania.
Nu stiu daca are cine sa-ti spuna prea multe din experienta pt ca e varianta 2013, si nu stiu cati si-au primit masina din cei care si-au comandat.
Am facut un test drive (printe putinii oameni care-si cumpara intai madina si dupa aceea face test drive) dar nu-ti pot spune prea multe pt ca plimbat cam ora pe sosea dreapta. La prima impresie mi s-a parut Ok.
Dupa ce o iau in primire o sa postez pareri mai amanuntite.

criciu
Posts: 9
Joined: 03 Jan 2013, 17:17
Auto: Cee'd SW

Re: Sorento 2013, drive test sau alte pareri.

Post by criciu »

In sfarsit am ridicat masina pe 02.08.2013.
intre timp am facut deja 1200 km.
Eu unul sunt impresionat de ea.
Off road n-am facut prea mult, putin in zona Bicazului.
comparativ cu VW Tuareg V6TDI nu pot sa spun ca mi s-a parut mare diferenta.
Comparatia este facuta intre Sorento mentionat in postul anterior si Tuareg care are cutie automata:
-pret VW 60000 Eur vs. Kia 31000 Eur
- consum vw mai mare
- kia mai spatios
- restul cam la fel mai putin finisajele: vw superior
- kia tapiterie din stofa, vw din piele (nu merita piele daca n-ai scaune incalzite iarna si ventilate vara) - iti dai seama si la pret ce inseamna!!!!

Sandu Petru
Posts: 10
Joined: 21 May 2012, 21:43
Auto:

Re: Sorento 2013, drive test sau alte pareri.

Post by Sandu Petru »

Salutari,
In primul rand sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km. Poate ne intalnim, avand in vedere ca nu stau prea departe de Bicaz.
In fine, am avut si eu ocazia sa ma urc intr-o asemenea masina la Constanta cu ocazia unei expozitii auto la Maritimo. Dar pentru drive test nu a mai fost timp sa stau, poate vor aduce cei de la Iasi, dupa cum au promis.
Poate postezi mai multe impresii. Bafta si numai bine.

criciu
Posts: 9
Joined: 03 Jan 2013, 17:17
Auto: Cee'd SW

Re: Sorento 2013, drive test sau alte pareri.

Post by criciu »

Salut
vad ca ai vizualizat si celalalt post al meu.
ce pot sa-ti spun....n-am decat 1200 km cu ea si sunt foarte incantat. Mai ales dupa ce ultimul SUV condus a fost un Tuareg V6 cu cutie automata.
Am preferat cutie manuala pentru ca ma deranja acel "delay" de la apasarea acceleratiei pana la reactia masini + costul suplimentar al cutiei.
O sa plec la inceputul lui septembrie in Grecia in concediu. O sa revin cu post dupa aceea.

P.S.: Asa cum am mentionat in unul din posturi, mi-am luat cu 7 locuri. Pot sa spun ca celelate 2 locuri sunt destul de confortabile chiar si pt adulti, numai ca nu mai ai portbagaj. Asa ca mi-am cumparat un Thule Motion 800. Oricum, ca estetica, fara demontare a celor w locuri, arata mult mai bine decat alte vehicole cu 7 locuri (vezi Toyota Landcruser). Cand te uiti in portbagaj, nici nu observi ca sunt 2 scaune in plus.

Apropo sunt din Bucuresti. Am fost la Bicaz cu ceva treaba.
Daca vrei, trimte-mi numarul de telefon si cand mai ajungg in zona te sun.

Post Reply

Return to “Generalităţi”