Despre cutia de viteze la sorento

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
georgeR
Posts: 1
Joined: 04 Dec 2014, 16:36
Auto: sorento

Despre cutia de viteze la sorento

Post by georgeR »

As dori un sfat din partea voastra despre cutia de viteze automata la o sorento diesel de 2500 din 2003. Masina nu are foarte multi km cam 130.000 si as vrea sa stiu daca trebuie schimbat uleiul in aceasta cutie caci parerile sunt impartite. Nivelul de ulei in cutie este bun. In acelasi timp sa imi ziceti va rog ce tip de cutie este aceasta caci la un service au spus ca le apare doua tipuri si nu stiu foarte clar.

User avatar
danteiu74
Posts: 7
Joined: 01 Jul 2010, 00:24
Auto: SORENTO 2.5 CRDI EX AT (2007)

Re: Despre cutia de viteze la sorento

Post by danteiu74 »

georgeR wrote:As dori un sfat din partea voastra despre cutia de viteze automata la o sorento diesel de 2500 din 2003. Masina nu are foarte multi km cam 130.000 si as vrea sa stiu daca trebuie schimbat uleiul in aceasta cutie caci parerile sunt impartite. Nivelul de ulei in cutie este bun. In acelasi timp sa imi ziceti va rog ce tip de cutie este aceasta caci la un service au spus ca le apare doua tipuri si nu stiu foarte clar.
Eu am schimbat uleiul cam la acelasi nr de km, atat la cutie cat si la reductor. Desi parerile sunt impartite conform ghidului si solutiei constructive(joja la cutie şi lipsa inscriptia "for life" asa cum apare la alte marci) am purces şi am schimbat.

Post Reply

Return to “Generalităţi”