Sfat achiziție Kia Sorento 2012(2.2 CRDI MT6).

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
catalinx@hotmail.com
Posts: 1
Joined: 24 May 2015, 01:37
Auto: Ford Mondeo

Sfat achiziție Kia Sorento 2012(2.2 CRDI MT6).

Post by catalinx@hotmail.com »

Bună ziua.
Sunt nou aici și m-am înscris întrucât intentionez/ prospectez sa îmi cumpăr o Kia Sorento din 2012/70k km.
Masina e la un concesionar, nu Kia, care îmi oferă garanție 1 an.
Știu ca mașinile Kia fabricate după 2010 au garanție 7 ani, transmisibila, dar vânzătorul zice ca nu, sau nu știe.

Am citit majoritatea topicurilor suficient de recente și nu prea vad sa se plângă nimeni de probleme cu aceasta masina pentru modelul 2009-2015.
Este pentru ca nu sunt posesori pe acest forum, sau chiar nu au niciun fel de probleme?

Din ce am observat la modelul anterior 2.5 diesel, au fost probleme la cutiile de transfer. Estimez ca o parte din utilizatori nu prea știu când și cum trebuie sa se facă transferul în low/lock. Totusi îmi dau seama din ce ați scris ca după 10 ani asta tinde sa devina o problema comuna. Un fel de timp de viata, interval de servisare.

As aprecia dacă ați putea să îmi spuneți dacă și ce probleme ați avut cu modelul acesta,
Dacă merita sa îmi cumpăr cu transmisie manuala. Eu nu sunt fan și mai știu și ca la mașinile grele ambreiajele se uzează relativ repede, dar orice altceva în afara de transmisie îmi cam face cu ochiul la mașină asta.
Are cineva manuala? Și dacă da, e ok?

As vrea de asemenea sa știu dacă partea care tine de motorul 2.2 e ok, la modul, ajunge sa consume ulei? Se infunda injectoarele?

E oarecum dubios sa vad zeci de topicuri care preivesc generația anterioara și doua trei fără reale probleme legat de aceasta mai noua. Dacă nu cumva masina e chiar foarte fiabila trebuie ca proprietarii nu stau pe forum.

Va întreb ca stau sa aleg intre aceasta masina, un Hyundai ix55 cu motor de 3.0 CRDI și care e mai mare mai luxoasa, cu mai putini km și cutie automata, dar despre care știu și mai puține ca nu sunt multe în România. Dar știu sigur ca e impozitul mai mare și la fel și consumul. Nici în offroad nu știu care cum sta, cu mențiunea ca nu sunt offroader hardcore, Mai mult pentru un peste, pentru mers la o pensiune mai izolata iarna, d-astea.

Și ar mai fi opțiunea de Jeep GC, care-i masina care îmi place cel mai mult, dar total neeconomica și tot ce am văzut de vânzare sunt uzate peste poate.

Va mulțumesc.

cheluIS
Posts: 25
Joined: 18 Sep 2012, 22:32
Auto: Kia Sorento 2.2 DSL AT EX 2012
Location: Iasi

Re: Sfat achiziție Kia Sorento 2012(2.2 CRDI MT6).

Post by cheluIS »


Post Reply

Return to “Generalităţi”