Sorento automat 2004

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
Deejay27
Posts: 4
Joined: 16 Aug 2016, 10:03
Auto: Sorento 2004 2.5 Crdi

Sorento automat 2004

Post by Deejay27 »

Salutare tuturor. De curand ma numar si eu printre posesorii de sorento (mai vechi sau mai noi), a mea fiind un 2.5 automat din 2004.
Exista cineva pe acest forum care poate explica unui newbie ca mine cam ce inseamna aceasta masina? Ce ar fi de stiut?
Mie masina imi place (cateva lucruri sunt cu semnul intrebarii care le voi mentiona cel mai probabil intr-un jurnal de bord cand voi fi mai "vechi" utilizator) dar as avea niste intrebari!!

1. Frana de mana in D, la plecarea de pe loc nu "tine". Bordul ma avertizeaza vizual si sonor ca frana de mana e "sus" dar masina nu e infranata ci merge liber. E normal?

2. In curbe are tendinta de supravirare (iese de pe sosea la viteze peste 90-100km/h) iar pe drum drept dar "cu valuri" danseaza de mama mama. Nu imi dau seama carui fapt se datoreaza, impresia mea a fost ca fiind mare si grea va fi mai stabila. Ma poate lamuri cineva?

3. Se potrivesc pe ea piese de la modelul facelift avand in vedere ca e modelul pre-facelift? Ma refer aici la componente gen faruri, becuri semnalizare etc. Si daca mai sunt si altele as vrea sa stiu :-)

4. Jantele originale sunt pe 16 iar gumele 245/70 R16. Daca as vrea sa merg pe gume cu balon ceva mai mic (la fel de late) ce jante s-ar potrivi? Unele de 17 sau 18? Stiu ca da eroare la kilometraj daca nu se pupa...


5. E normal ca masina sa aiba tendinta de a "smuci" cand trec din P in D sau R? Se simte ca o smucitura cand cupleaza...

Multumesc pentru rabdare si ajutor. Sunt incepator si mecanica mea e la fel de buna ca astronomia unui ciobanas...
Toate cele bune.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sorento automat 2004

Post by quelloo »

Salut, s-o stapanesti sanatos.
1. cred ca trebuie doar stransa frana de mana. probabil s-a slabit cu timpul, sau daca e pe saboti, sa nu fie tociti de tot.
2. gresit, fiind mai mare (mai inalta in cazul asta) si mai grea stabilitatea este mai slaba. (cea mai buna stabilitate ar fi la o masina cu un centru de greutate f jos si f lata si cu roti late, si suspensii tari si rotile pozitionate cat mai la colturile masinii). Senzatia de valuri cred ca se explica pentru ca generatia aia de Sorento din cate imi amintesc eu e pe sasiu separat. Asta, impreuna cu unghiurile de atac si de degajare f bune, fac din ea un super off roader dar pe de alta parte lovesc masiv in stabilitate.

restul punctelor sunt inafara intelegerii mele :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Deejay27
Posts: 4
Joined: 16 Aug 2016, 10:03
Auto: Sorento 2004 2.5 Crdi

Post by Deejay27 »

Multumesc oricum!! Macar unele puncte sunt mai clare pt mine acum.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Lucionix
Posts: 24
Joined: 18 Jul 2013, 11:22
Auto: Sorento 2.5 AT,170CP

Re: Sorento automat 2004

Post by Lucionix »

1. Nu e normal sa nu tina frana de mana. La mine tine chiar daca e in D si cu botul la vale. Verifica frana de mana la service cum spunea si colegul.

2. Am postat si eu niste intrebari legate de senzatia de leganare/barca.
viewtopic.php?f=115&t=23250

Din cate am citit si eu, exista o anumita "normalitate" pentru acest comportament, legata de tipul masinii: inaltime, greutate, 4x4, suspensii pentru off-road, alea-alea... la toate acestea se poate adauga uzura componentelor(arcuri, telescoape). Cat inseamna normalitate si cat inseamna uzura, nici eu nu-mi dau seama.

3. De obicei un facelift nu inseamna o masina complet noua. Probabil ca unele piese/dimensiuni se pastreaza, altele nu.

4. Eu am jante originale KIA pe 17" cu cauciucurile de pe carte: 245/65/17. Am cumparat anul trecut un set de cauciucuri noi Falken Wildpeak AT (toate anotimpurile, marcaj M+S) pe care le si recomand(nu le folosesc intens in zapada, nu stiu cum se comporta). Daca se potriveste ansamblul asta pe modelul pre-facelift nu stiu, trebuie sa te interesezi(exemplu: diametrul pe care sunt prezoanele si distanta dintre prezoane,...)

Despre diferenta pe vitezometru, poti face comparatii aici:
http://www.wheel-size.com/calc/?wheel1= ... 0mm&sr=0mm
Daca citesti in rezultate rubrica "Speedometer", diferenta e neglijabila: 60.1 km/h in loc de 60 km/h

5. Da, se simte smucitura la cuplare D sau R.

Deejay27
Posts: 4
Joined: 16 Aug 2016, 10:03
Auto: Sorento 2004 2.5 Crdi

Re: Sorento automat 2004

Post by Deejay27 »

Lucionix wrote:1. Nu e normal sa nu tina frana de mana. La mine tine chiar daca e in D si cu botul la vale. Verifica frana de mana la service cum spunea si colegul.

2. Am postat si eu niste intrebari legate de senzatia de leganare/barca.
viewtopic.php?f=115&t=23250

Din cate am citit si eu, exista o anumita "normalitate" pentru acest comportament, legata de tipul masinii: inaltime, greutate, 4x4, suspensii pentru off-road, alea-alea... la toate acestea se poate adauga uzura componentelor(arcuri, telescoape). Cat inseamna normalitate si cat inseamna uzura, nici eu nu-mi dau seama.

3. De obicei un facelift nu inseamna o masina complet noua. Probabil ca unele piese/dimensiuni se pastreaza, altele nu.

4. Eu am jante originale KIA pe 17" cu cauciucurile de pe carte: 245/65/17. Am cumparat anul trecut un set de cauciucuri noi Falken Wildpeak AT (toate anotimpurile, marcaj M+S) pe care le si recomand(nu le folosesc intens in zapada, nu stiu cum se comporta). Daca se potriveste ansamblul asta pe modelul pre-facelift nu stiu, trebuie sa te interesezi(exemplu: diametrul pe care sunt prezoanele si distanta dintre prezoane,...)

Despre diferenta pe vitezometru, poti face comparatii aici:
http://www.wheel-size.com/calc/?wheel1= ... 0mm&sr=0mm
Daca citesti in rezultate rubrica "Speedometer", diferenta e neglijabila: 60.1 km/h in loc de 60 km/h

5. Da, se simte smucitura la cuplare D sau R.
Multumesc pentru lamuriri, aproape ma panicasem dupa ce postarile de mai sus m-au "desfiintat" pentru alegerea facuta. Cred ca o sa intreb la reprezentanta, sper sa fie in stare sa lumineze ei in legatura cu piesele comune pre facelift-facelift.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Post Reply

Return to “Generalităţi”