Strălucire slabă faruri cu xenon

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
Ghiță
Posts: 2
Joined: 06 Dec 2019, 16:00
Auto: Sorento XM 2.2 CRDI Platinium
Location: Cluj

Strălucire slabă faruri cu xenon

Post by Ghiță »

Salutare tuturor! În luna august 2019 am achiziționat din Austria un Sorento 2,2 CRDI AWD AT 147 kw Platinium an 2013. Masina avea 180 k km și este într-o stare foarte bună zic eu, însă acum, de când se întunecă afară mai repede și folosesc mai mult timp farurile, am constatat că acestea luminează foarte slab, iar când este carosabilul umed nu văd mai nimic. Am citit pe net și am găsit pe un site că becurile cu xenon își pierd din strălucire cu timpul. Am cumpărat becuri Osram D3S de 4300 k și același rezultat. Pe mașină erau Philips de aceeași temperatură. Apoi am incercat si cu becuri de 6000 k, cu acestea mai rău se vede.
Intrebarea mea este dacă știe cineva ceva despre acest fenomen sau dacă știți ce fel de lupe sunt în aceste faruri că au bănuiesc că luptele sau oglinzile sunt de vină. Masina nu e cu bixenon. Pe faza lungă e halogen.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Strălucire slabă faruri cu xenon

Post by Nesta3 »

Ori sunt arse lupele, ori sunt droserele pe duca.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Ghiță
Posts: 2
Joined: 06 Dec 2019, 16:00
Auto: Sorento XM 2.2 CRDI Platinium
Location: Cluj

Re: Strălucire slabă faruri cu xenon

Post by Ghiță »

Da, se poate da fie arse luptele dar droserele nu pot fi duse deoarece sunt integrate în becuri. Cand schimbi becul, schimbi și droserul. Poate să fie chiar și oglinzile duse dar întrebarea este dacă știe cineva ce fel de lupe sunt în faruri.
Mulțumesc anticipat tuturor.

Post Reply

Return to “Generalităţi”