Sfat KIA SORENTO 2010

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
Eliud
Posts: 2
Joined: 01 Jul 2020, 20:43
Auto: Kia sorento 2010
Location: Romania Ploiesti

Sfat KIA SORENTO 2010

Post by Eliud »

Va salut,

Aș vrea să achiziționez KIA din 2010. Are 165000km (vreau sa cred ca e adeverat =P~ )

Puteti sa-mi dati informații la ce sa astept? Consumul, fiabilitate,Piese,impozit anual si alte taxe. Masina e la cluj eu sunt din Ploiești. Unde si cum pot sa fac verificarea înainte sa o achiziționez.

Va fi prima mea masina.
Proprietarul cere ~7300 de euro însă nu are camere din spate.

Dupa cum stiti are motor de 2.2cc, 197cp.

Va multumesc mult.

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sfat KIA SORENTO 2010

Post by Ciprian Bivol »

Salutare,

Crezi ca e ok ca prima masina?
Tu stii mai bine, dar mie nu mi se pare potrivita ca o prima masina.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sfat KIA SORENTO 2010

Post by ionutp »

Salut, eu iti recomand sa verifici seria sasiului aici: https://www.kia-hotline.com/euro5/login.tiles
Si pe o platforma gen CarVertical sau AutoDNA (eu am folosit AutoDNA). De asemenea, daca masina e din Romania verifica la RAR, atat kilometrajul (gratuit) cat si istoricul de daune 35 RON parca.

Modelul banuiesc ca este Diesel nu? Ce fel de cutie are? Nu sunt prea multe discutii legate de Sorento pe forum, dar Sportage SL (2010-2015) are un consum destul de maricel in oras dar bun in afara orasului (poti sa te atepti la 7-8 in afara orasului si 12-14 in oras ma gandesc, masina e mare si grea). Cam toate Kia sunt masini fiabile in general. impozitul anual depinde de capacitatea cilindrica a motorului, gasesti tabelul cu preturi pe net. La 2.2L pare sa fie 836 RON.

Ca piese si costuri mi se pare asemanator cu orice alta masina. Revizia ulei si filtre undeva la 800-1000 RON ma gandesc. Alte taxe nu mai sunt.

Ce optiuni are? Camera nu e atat de utila cat sunt senzorii spate din punctul meu de vedere. Dar e utila si ea. Daca nu are, poti pune tu aftermarket. Nu cred ca e atat de scump.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Eliud
Posts: 2
Joined: 01 Jul 2020, 20:43
Auto: Kia sorento 2010
Location: Romania Ploiesti

Re: Sfat KIA SORENTO 2010

Post by Eliud »

Salut!
Da e diesel, cutia automată.

Multumesc mult ionutp.

Post Reply

Return to “Generalităţi”