Sorento PHEV

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Sorento PHEV

Post by ionutp »

Am o curiozitate referitoare la Sorento PHEV:

Puterea sistemului hibrid:
Putere maxima sistem hibrid (CP) 268
Cuplu maxim sistem hibrid (Nm) 350
Mi se pare ca arata foarte bine.

Dar motorul termic:
Capacitate cilindrica 1598
Putere maxima (motor termic) 132.2 (179.7) / 5500
Cuplu maxim motor termic (Nm/rpm) 265.0 / 1500-4500

Nu este cam underpowered pentru o masina de acest gabarit?
De exemplu daca nu este incarcata bateria si functioneaza doar pe termic, nu se chinuie putin? Ca date efective nu suna rau, 180 CP din 1.6 T-GDI, dar mi se pare ca "mic" motorul pentru a fi fiabil pe termen lung, masina fiind mare si foarte grea.

Pareri?
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sorento PHEV

Post by Nesta3 »

Nu te va lăsa să descarci bateria.Daca mergi strict pe electric, la nivelul de 10% parca intra automat motorul termic și va funcționa "singur" până când bateria se va incarca din nou(motorul termic acționează și roțile motoare dar în același timp va incarca și bateria) și după va funcționa iar în sinergie, adică ambele motoare. Consumul o să crească în momentul în care termicul se ocupă și de mișcarea mașinii dar și de încărcarea bateriei.
Partea mișto că că poți rula strict pe electric până la 60km în oraș și mai puțin și cam la orice viteza, in afara lui, dar autonomia probabil se va înjumătăți sau chiar mai rău.
Partea mai puțin plăcută e încărcarea la statie sau acasă, unde durează 3 ore o încărcare full.Incarca cu 3.3kw maxim.
In rest, e suficient de potent termicul având în vedere plaja de cuplu a benzinarului turbo.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sorento PHEV

Post by ionutp »

Da, inteleg, mersi mult!
Imi place asta:
- Cuplu maxim motor electric (Nm/rpm) 304 / 0-2100
- Cuplu maxim motor termic (Nm/rpm) 265.0 / 1500-4500
Mi se pare ca se completeaza bine. Da, nu fusesem atent la asta, plaja de cuplu mi se pare foarte buna pe termic.
Ma uitasem la mai multe review-uri si nu am vazut pe cineva sa se planga de underpower. Nu e o masina sport, asta e clar, dar nici "inceata" nu e. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Sorento PHEV

Post by razesul »

Sunt multe teste si reviw-uri, si eu tot citesc ca ma intereseaza acest tip de hybrid, PHEV, si pare a fi solutia pentru a impaca si varza si capra, dar concluzia pe scurt este ca daca trebuie sa mergi doar pe termic efectul asupra consumului este exact invers si e nasol rau de tot la buzunar.

Asta este foarte bun - https://www.youtube.com/watch?v=2uBZGZKA6yo, este un alt link aici pe forum, tot eu l-am pus, intre RAV4 vs Tesla 3 si baiatul ala spune ca e mai buna varianta cu PHEV, in cazul RAV4 cel putin.

Incarcarea seara de seara este un must, daca vrei sa beneficiezi de ajutorul electricului, termicul nu are puterea sa mai si incarce bateria, doar pe zona de franare etc. dar e infim.

Ar fi ok si pentru vacante ca te opresi la o statie rapida si in 15min parca e full bateria, iar drumurile zilnice de pana in 50km-100km le poti face full EV, adica nu e chiar nasol, iar CO2 este sub 30 combinat, sau asa ar fi de preferat.

Eu as pune diesel + PHEV ca na diesel e mai "descurcaret" cu greutatea, dar diesel nu mai indrazneste nimeni sa mai zica nimic, e prea periculos pentru imagine.

Ma mira Mazda ca ei merg cumva impotriva downsize-ului si inca nu au fost catalogati drept criminali - dar asta alt subiect :)

Spor,

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Sorento PHEV

Post by razesul »

Totusi raman multe alte intrebari legate de costuri - va mai amintiti cum era despicat firul in 4 in cazul benzina vs diesel, si cum conta fiecare km si fiecare euro, acuma se vorbeste de masini ce trec de 50k de ca si cum ar fi o inghetata - parca totusi e un pic ridicol pe undeva.

Relatare adevarata:

Cineva spune: Mi-am comandat Q5 PHEV.
Intrebare - Care e diferent de pret intre termic normal si asta
Raspuns - in jur de 7000, poate mai mult, nu trece de 10000

In conditiile in care tu ai intretinerea de motor termic si celelalte dezavantaje. :shock: :shock: :shock: #-o #-o

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sorento PHEV

Post by Nesta3 »

Sorento e pentru alte buzunare, fie că e pe benzina, motorina sau plug in.E o mașină pentru familie cu 2 copii și bagaje multe, pentru multe drumuri in afară și mai puțin pentru oraș și naveta acasa-birou de unul singur in masina.Daca alegi plug in alegi pentru că ai posibilitatea de încărcare acasă.Repet, incarca cu maxim 3.3kw, deci statia rapidă nu te ajuta, deoarece un full durează 3 ore(adică baterie aproape goală).Nu știu cine are timp sa stea 3 ore la o încărcare.Asa, o încarci seara și mergi gratis in fiecare zi, daca faci drumuri in oras și mergi strict pe electric.Oricum, și în sistem combinat, hibrid+termic, nu se descarcă așa repede la mersul în oraș.
Daca ai deja mașină pe termic, gen cazul lui Ionuț, Sportage diesel, 4x4 etc(deci o mașină pe care te poți baza cam in orice situație), alegi pentru oraș mașină full electric, care oricum e mai ieftină decât majoritatea plug-in hibridelor sau cam tot pe acolo cu prețul, dar mergi infinit mai ieftin decât ai merge cu un termic sau chiar și cu un plug-in.La plug-in inca ai revizii pe termic, inca ai componente mecanice care se pot defecta, etc.
Daca totuși vrei un plug-in, alege Hyundai Ioniq.E cam cea mai eficienta in gama ei, cea mai ieftină, spațioasă, dotată.Sau daca vrei SUV plug-in, te duci la mijloc și alegi noul Tucson.Sau noul Sportage, când o să apară.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”