DIY + TUNING

Cum se rezolvă diverse probleme
Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DIY + TUNING

Post by Arnold12 »

Dap, naspa situatie.

P.S. - daca pleci din tara cu masina poate gasesti sa o rezolvi acolo

Succes
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: DIY + TUNING

Post by Sorcee'd »

ha,ha,ar fi interesant de facut un drum cu masina pina aici - Yemen - dar daca vezi ce junghiuri umbla pe strada pe aici....bine,pe ce numesc ei strazi....ca sa nu mai pomenesc faptul ca pot foarte bine sa fiu nevoit sa-i fac tinichigeria cind vin,nu din cauza vremii ci din cauza unor mici gauri de 7,62mm care pot apare din senin.... :D
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: DIY + TUNING

Post by ida01ro »

Sorcee'd wrote:.. ci din cauza unor mici gauri de 7,62mm care pot apare din senin....
oops ! stiai ca exact acelasi diametru il au tigarile ? si de aici svd ca tigarile dauneaza.. :lol:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: DIY + TUNING

Post by Sorcee'd »

OT stiam,ca tot cu d'astea am facut si eu armata...da' incearca matale sa le fumezi p'alea de ziceam eu........ :lol:
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

khufu
Posts: 8
Joined: 19 Sep 2008, 16:51
Auto:

Re: DIY + TUNING

Post by khufu »

salutare
are cineva idee unde pot gasi jante( noi ,sau sh dar sa arate bine) pe 19-20





sorento-2007-2.5 crdi at-220cp

cmg_george

Re:

Post by cmg_george »

boty wrote:Pentru cei ce doresc schimbarea CD/MP3 dar doresc si pastrarea comenzilor pe volan, va anunt ca sunt 2 variante.
1 se cumpara un adaptor compatibil cu masina dar si cu noul CD player, cost aprox 100 E
....
Si merge oare chestia asta si pe Ceed? unde gasim aceste adaptoare.
PS.:Imi cer scuze ca intervin peste cei cu Sorento

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: DIY + TUNING

Post by boty »

In foarte scurta vreme o sa aduc eu FLIPKEY la un pret rezonabil, plus multe alte dracovenii pentru mai multe modele de KIA precum si HYUNDAI, la momentul oportun voi posta pe bursa precum si pe un site destinat licitatiilor.
Referitor la alarme, precum spuneam eu am montat un VIPER care foloseste telecomenzile originale ale masinii, astfel cand vor veni cheile foldabile scap de telecomanda care vine integrata perfect in cheie.
Printre dracoveniile ce urmeaza sa soseasca am un sistem de automatizare/confort geamuri electrice, ridicare la armare, vent si onetouch pentru 4 geamuri, dedicat pe marca si model, deasemeni un modul de confort pentru oglinzile retrovizoare, pliere/depliere automata la luarea/punerea contactului si coborarea lor la mersul cu spatele, modul dedicat functie de marca si model.

Apropo, eu am montat alarma singur (comandata la jarive online, am comunicat cu ei doar prin email, seriosi oameni) ca altfel le rupeam capul alora daca ceva nu mergea, mai ales ca eram informat despre astia de la Falcon ca monteaza alarme pe bajbaite. Luneta se deschide din telecomanda cu dezactivarea alarmei numai pe luneta, timp in care masina ramane protejata. A necesitat un releu suplimentar si putina tenacitate in a descoperi logica koreana de cablare a masinilor. Daca nu faceam montajul asta, alarma proteja toata masina, astfel, daca deschideam luneta din telecomanda, suna alarma la greu. Alarma Viper are o functie speciala pentru dezarmarea locala a portbagajului cand este actionat din telecomanda.

Gusturile nu se discuta, dar pentru sorento 18 este maximum estetic si practic, parerea mea. Cu 19 trebuie sa mergi numai pe coala A4 cu 20 pe pergament, plus ca arata supradimensionate fata de caroserie, total inestetic, cu mai mult de 18 sa nu indraznesti sa mai iesi de pe asfalt caci nu mai ai suficient cauciuc, mai gandestete si la bucsarie si la amortizoare. Dimensiunile recomandate 8,5J 18 5X139,7 ET 35.

La noi sunt mai greu de gasit adaptoare, prin vest sunt de cautat, dar sincer pentru cee'd nu am vazut.
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: DIY + TUNING

Post by Sorcee'd »

boty,m-ar interesa sa iau legatura cu tine.ti-am dat pm,dar nu am certitudinea ca s-a trimis,mi s-a mai intimplat asta.ma intereseaza niste module si as vrea sa mai discut ceva cu tine.da-mi un semn de viata,te rog.Multzam
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DIY + TUNING

Post by Ogy »

multe din cele povestite de tine le face si alarma stock ideea este mai pot fi adaugate si alte module la aceasta alarma?
-pe mine ma intereseaza pt ridicare geamuri, inchidere/deschidere-ridicare/coborare portbagaj din telecomanda ...am doar blocare/deblocare din telecomanda, si poate pliere si coborare oglinzi la parcare

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: DIY + TUNING

Post by iulian2007 »

Sorcee'd wrote:...sunt turbat rau,ce sa mai....asta e de kktn....
Bafta!
@sorcee'd, asta e, traim in ROMANIA!!! :smt068
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: DIY + TUNING

Post by boty »

Plierea oglinzilor necesita modul separat, daca ai rabdare o sa aduc eu dedicate KIA, la fel si pentru geamuri. Aceste module functioneaza independent de alarma. Ce altceva vrei sa faca alarma decat sa sune cand este agresata masina? Si nu am vazut pana acum vreo alarma sau modul care sa ridice portbagajul.
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: DIY + TUNING

Post by boty »

Am adus modul de pliere a oglinzilor care suplimentar regleaza unghiul la mersul cu spatele. Pot aduce si modul exclusiv pentru pliere dar nu merita banii, diferenta fiind foarte mica. Produsele le import din Korea si sunt dedicate marcii si tipului de masina,exclusiv coreene (Kia, Hyundai, Samsung, SaangYong,GM Korea)
Astept ca fiecare sa spuna ce anume doreste pentru masinuta lui si eu voi comunica ce anume pot aduce, exclus Kia Cee'd, masina care nu se vinde inca pe piata Koreana.
Pentru inceput lista mea cuprinde urmatoarele: LED superflux 6000K (alb-albastrui) set complect ilumunare habitaclu, nu necesita modificari pentru montaj, Modul comfort geamuri, montaj foarte simplu, Modul comfort oglinzi, montaj relativ simplu, carcase oglinzi EURO style, semnalizare LED suprflux, montaj relativ simplu. La comanda lampi spate LED superflux Lexus style si altele.
Respect tuturor
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: DIY + TUNING

Post by boty »

Sorcee'd prietene, dupa cum am vorbit, am sapat si sigur rezolvam treaba cu trapa (sunroof).
One touch ambele directii si inchidere automata la oprirea motorului pret aprox 200 lei. Ma mai documentez putin si te contactez cand am modulele.
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

aimbot
Posts: 50
Joined: 18 Sep 2008, 15:44
Auto:
Location: Craiova

Re: DIY + TUNING

Post by aimbot »

AM stat cu masina in service 2 zile pentru a monta modul confort geamuri, nu a fost chip , CAN nu merge la kia , alt fel se pune pe motorul de la geam si risti sa il arzi daca sufera defectiuni.Cat costa modulul de pliere oglinzi pentru proceed ( in cazul in care il ai ) .
Kia Pro Ceed, 1.4 Best, Cassa White.

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: DIY + TUNING

Post by radu84 »

boty, poti sa aduci modulul "lumini parasolar"?

ImageImage
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”