Acces la filtru polen sorento 05

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
SILVIU C
Posts: 36
Joined: 02 Nov 2013, 20:18
Auto: KIA SORENTO

Acces la filtru polen sorento 05

Post by SILVIU C »

Salutare tuturor! O intrebare: Cum se demonteaza ,,torpedoul,, la kia sorento 2005, pentru a avea acces la filtrul de polen.
Se poate scoate doar partea mobila sau e necesar sa demontezi toata partea cu fixare, balamale etc.
Multumesc tuturor!

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Acces la filtru polen sorento 05

Post by Caralumba »

Poti sa incerci sa te uiti in spatele torpedoului ( umbla doar la partea mobila ), dar se pare ca :
"2005 does not have the Cabin Filter
Some Parts Books show a Part Number, but it is incorrect
"
http://www.justanswer.com/kia/70sgn-can ... to-ex.html [-X
Fair day, be well !
Image

dany_ionutz
Posts: 48
Joined: 29 Jan 2013, 22:43
Auto: sorento

Re: Acces la filtru polen sorento 05

Post by dany_ionutz »

daca e la fel ca la kia din 2003 urmeaza pasii astia:
-deschizi torpedoul
1-in partea stanga pe interior ai o clema care o rotesti si iese(vezi ca e cu un arc si se strange singura innapoi)
2-lasi torpedoul pe spate dupa care tragi de el spre tine ca sa iasa de pe sina(vezi ca in partea de jos are o bara pe care intravezi nr 3 din imagine.trebuie tras mai cu insistenta sau apasat din partea de jos inspre sus din ambele parti,in imaginea de mai jos arata ca se lasa pe spate dar la mine nu a mers pana nu am tras de el si l-am scos cu totul afara)
4-dupa ce lai scos trebuie sa desfaci cu o tubulara de 10 cele doua suruburi de pe acea traversa de metal
5-dupa ce ai desfacut ai sa vezi o clema pe care le apesi sa se desfaca usita de la filtrul de polen si scoti filtrul tragandu-l spre tine
Aici ai si un filmulet-https://www.youtube.com/watch?v=8votI5OEWVo
Ca sa montezi faci operatiunea invers.Vezi sa nu uiti de acea clama cu fir de la NR .Vezi ca o sa se stranga in stanga sus
Toata operatiunea dureaza maxim 5-10 min
Sper ca ti-am putut fi de folos

User avatar
SILVIU C
Posts: 36
Joined: 02 Nov 2013, 20:18
Auto: KIA SORENTO

Re: Acces la filtru polen sorento 05

Post by SILVIU C »

:D
SILVIU C wrote:Salutare tuturor! O intrebare: Cum se demonteaza ,,torpedoul,, la kia sorento 2005, pentru a avea acces la filtrul de polen.
Se poate scoate doar partea mobila sau e necesar sa demontezi toata partea cu fixare, balamale etc.
Multumesc tuturor!
Inca o data multumesc celor care au raspuns acestui topic! Am rezolvat problema foarte simplu aprox. 10 min.
Pentru cei interesati sunt dispus sa ofer consultanta si am si imagini.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Acces la filtru polen sorento 05

Post by Caralumba »

SILVIU C wrote: Pentru cei interesati sunt dispus sa ofer consultanta si am si imagini.
Pai cred ca ar fi util si pentru altii sa gaseasca aici poze si explicatii.....asa ca posteaza tot ce ai si precis
vei simti un "fior" cand cineva iti va multumi in gand din fata calculatorului. =D>
Fair day, be well !
Image

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”