KIA Sorento 2014

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Doru Trandafirescu
Posts: 1
Joined: 07 May 2019, 09:24
Auto: KIA Sorento
Location: Bucuresti Romania

KIA Sorento 2014

Post by Doru Trandafirescu »

Am o problema la care se pare ca nici cei de la service nui dau de cap. Masina schimba vitezele corect la turatia prevazuta in cartea tehnica dar dupa ceva KM se intampla urmatorul fenomen : pierde din viteza ,trecerea de la o treapta la alta (din 2 in 3) se realizeaza foarte greoi.Nu mai intru in depasire ca nu mai ma ajuta masina .Daca in primi 10 km merge foarte bine urmeaza aceasta cadere pe care nu o inteleg.Dupa ce opresc motorul si plec imediat mai departe masina isi revine.Pot merge si 100 km si nu se intampla nimic dar in acelasi timp se poate intampla cand plec de la semafor.
Acest fenomen nu se intampla ca motorul se incalzeste ci pur si simplu altul este motivul. Masina este automata cu posibilitatea de a trece si in sistemul manual.Atunci cand s-a intamplat am incercat ,in mers ,sa trec pe manual dar simtomele au ramas aceleasi.KIA Sorento este din 2014 ,automata.

Yooo
Posts: 48
Joined: 21 Sep 2017, 23:24
Auto: Kia Sorento 4WD Spirit 2,2
Location: Constanta

Re: KIA Sorento 2014

Post by Yooo »

Masina teoretic este in garantie daca nu s-a depasit 150k km. Intretinerile la cutie s-au facut la timp?
KIA Sorento 2012 XM 2,2 AWD Spirit
Ford EcoSport 2019 1,0 Ecoboost Titanium

MariusC78
Posts: 1
Joined: 01 Oct 2019, 19:54
Auto: Sorento 2.2 AWD
Location: Bacau

Re: KIA Sorento 2014

Post by MariusC78 »

Salutare. La randu-mi dețin tot Sorento 2014, si de ceva timp am o problema la cutia automata de viteze...tin sa cred. Schimbarea progresiva a vitezelor se realizeaza bine...fara probleme însă schimbarea regresiva se realizeaza cu intarziere. Am observat d8n 4 spre 3. Masina începe să vibreze ceva de genul : pe cutie manuală in a 5a cu 30 km/h ...Iti moare motorul. Soluția de moment : accelerez sau schimb inferior pe manual. Citind pe internet , cauzele ar fi mai multe...unele de speriat dar am spus sa merg prin eliminare. Cea mai puțin costisitoare dar cauza probabila a fost schimbul de ulei. Dupa schimb si mers usor in oras ..cca 6 km nu mi- au dat impresia de schimbare. Probabil trebuie sa fac un drum mai lung. La service mi- au spus că poate fi ceva mecanic si sa nu-mi fac speranțe prea mari cu schimbul de ulei. Careva s-a mai lovit de asa ceva ?
PS: s- au înlocuit 5 litri de ulei . Am citit pe forum...ca ar intra 9..12 litri.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”