Cum se ung portierele !

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
denny_the_one
Posts: 56
Joined: 21 Jan 2009, 18:16
Auto:

Cum se ung portierele !

Post by denny_the_one »

Am o kia sorento 2003 si vreau sa spun ca mi-e si jena sa deschid usile ... scartie exact ca in filemele de groaza .. !am dat cu tot felu de sprayuri ... vaselina .. si nimic !please help me !
Kia Sorento 2.5 CRDI EX 2003 - DNY

Ionutz_br
Posts: 39
Joined: 10 Mar 2009, 17:15
Auto:
Location: Braila
Contact:

Re: Cum se ung portierele !

Post by Ionutz_br »

Incearca o seringa de uns portiere cu vaselina :D yo am vazut la un service cum facea lucrul asta
Viitor posesor de Kia ProCee'd

theio1
Posts: 77
Joined: 27 Jan 2009, 17:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se ung portierele !

Post by theio1 »

Eu fol spray si totul e ok, insa pt cazul in care la tine e ceva care s-a agravat incearca un pic de dura-lube, am auzit ca face minuni pt usi care scartaie. Nush cat e de grozav pt motor, dar macar la usi poti sa il incerci. Personal nu l-am incercat pt ca nu a fost nevoie. Ce am folosit eu si a dat rezultate: vaselina pt rulmenti(rezista la temp inalte si nu curge, nici praful nu il aduna asa rau), un spray care lasa o vaselina pe baza de litiu(foarte bun, daca vrei caut si iti spun cum se numea exact) si WD40(de WD 40 nu am fost farte multumit dar si-a facut treaba). La mine nicio usa nu a scartait niciodata la nicio masina, dar am avut grija ca usile sa fie in permanenta unse cu ceva.
cee'd 1.4 cu cateva optionale :)

fara0nu1
Posts: 115
Joined: 02 Jun 2007, 18:36
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se ung portierele !

Post by fara0nu1 »

WD40 e degripant, 'topeste' vaselina, foloseste si la curatat rugina -are gaz lampant-. Dupa poti da cu vaselina
Kia cee'd 1,4 GSL Best - Abyss Blue superba :-)
DJ >47k. km - 8 % _ 80% trafic de Bucuresti
Jurnal de bord
Un ingeras - si poze cu ea

theio1
Posts: 77
Joined: 27 Jan 2009, 17:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se ung portierele !

Post by theio1 »

@fara0nu1

Nu te contrazic, insa pe flaconul de WD40 scrie ca se fol pt ungere...poate de aia nu mi s-a parut a fi grozav :)
cee'd 1.4 cu cateva optionale :)

kaspersky
Posts: 58
Joined: 09 May 2008, 21:12
Auto:
Location: Timisoara

Re: Cum se ung portierele !

Post by kaspersky »

foloseste WD-40 pt. curatat si dupa aia vaselina sau ulei pt. ungere. succes garantat!
KIA Ceed SW 1.6 - 01.08.2008

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se ung portierele !

Post by sefmars »

fiecare cu ce are... dupa parerea mea orice lubrifiant e ok(lubrifiant auto bineinteles!) recomandabil sa nu fie ulei pentru ca e magnet pentru praf si... in principiu eu inca nu am avut nevoie voi vedea cand o sa fie nevoie..
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

daniel72
Posts: 2
Joined: 17 Jul 2008, 22:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se ung portierele !

Post by daniel72 »

denny_the_one wrote:Am o kia sorento 2003 si vreau sa spun ca mi-e si jena sa deschid usile ... scartie exact ca in filemele de groaza .. !am dat cu tot felu de sprayuri ... vaselina .. si nimic !please help me !
salut, am aceeasi problema, le-am uns de zeci de ori, dupa 2 zile apare iar scartaitul, am incercat toti lubrifiantii de pe piata!!!!
Ai gasit cumva remediul ?
La mine nu scartaie in balamale ci in la sistemul care tine usa sa nu se dea peste cap.
Sorento 2.5 CRDI - at - 7 locuri

vladp
Posts: 46
Joined: 11 Mar 2008, 19:40
Auto:

Re: Cum se ung portierele !

Post by vladp »

Sistemul care tine usa stiu ca nu se unge, fiindca e sistem deschis (nu e ca o balama) si unsoarea strange praful. Este teflon si trebuie doar bine curatat bine.
Sorento EX CRDI 170CP

User avatar
denny_the_one
Posts: 56
Joined: 21 Jan 2009, 18:16
Auto:

Re: Cum se ung portierele !

Post by denny_the_one »

Nu nici acum nu am rezolvat problema .. am un spary pt curatare .. dar cu efect pentru maxim 2 sapt dupa care revine .. la fel cand deschid usa se aud 2 pacanituri dar ceva cam tare zic eu pt opritoarele acele de pe balama pur si simplu pacane bine de tot .. usile din fata ! spate sunt ceva mai bine ..

Nu esti balamaua care tine usa ci clema aceia neagra care are rolu de opri usa in 2 locuri !
Kia Sorento 2.5 CRDI EX 2003 - DNY

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se ung portierele !

Post by Ogy »

Vezi ca poate nu este fixat mecanismul cum trebuie. Am incercat si eu curatare-ungere la o masina cu aceasi problema, dar fara rezultat.

User avatar
denny_the_one
Posts: 56
Joined: 21 Jan 2009, 18:16
Auto:

Re: Cum se ung portierele !

Post by denny_the_one »

da tind sa cred ca poate s-au slabit din balamale sau .. am un vecin langa mine cu o dacie (logan) mcv .. a vrut sa o duca la vanzare si sa gandit sa o spele foarte bine .. chiar si pe acele balamale .. a dat cu carpa si a luat .. (vaselina) sau eu stiu ce solutie o fi .. e acum vreau sa spun ca ii e rusine sa se dea jos din ea ..
Kia Sorento 2.5 CRDI EX 2003 - DNY

aTenTie
Posts: 73
Joined: 30 Jan 2010, 08:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se ung portierele !

Post by aTenTie »

Ati rezolvat cu scartaitul ?

A aparut si la mine problema asta la usa din spatele soferului.
Cand deschid usa scartaie ca naiba, cred ca nu balamaua ci tija aia care tine usa.

Cand este umezeala afara merge bine, cand este soare si uscat ocolesc sa deschid usa aia.
Am curotat fierul ala cu o carpa uscata dar nici un rezultat.

Poate o sa dau fata de usa jos sa curat si mecanismul ala din usa.
KIA Sorento 2004 2.5 crdi EX 140HP
[url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab125019.gif[/img][/url]

User avatar
denny_the_one
Posts: 56
Joined: 21 Jan 2009, 18:16
Auto:

Re: Cum se ung portierele !

Post by denny_the_one »

Nu am rezolvat nici eu ... ba chiar mai mult incepe sa nu mai faca fata nici sprayul acela .. ceea ce ma supara mai tare este faptul ca la acele opritoare trosneste ciudat .. exista posibilitatea sa fie usa slabita (lasata) .. ca incepe sa imi roada si chederul de jos .. :?
Kia Sorento 2.5 CRDI EX 2003 - DNY

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Cum se ung portierele !

Post by aeon »

trebuie schimbate opritoarele si dispare acel pocnet
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”