Clima

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
vladp
Posts: 46
Joined: 11 Mar 2008, 19:40
Auto:

Clima

Post by vladp »

Nu stiu neaparat daca e o problema, dar pentru mine este si nu prea stiu cum sa o rezolv.
Pe sofer clima nu-l deranjeaza prea mult, cu toate ca se puteau da si unghiuri mai mari la gurile de ventilatie. Dar pasagerii din spate sunt terminati. Normal cand merge clima pe racire, trebuie sa directionezi in sus altfel ii congeleaza pe cei din fata. In cazul acesta cei din spate simt un curent continuu rece foarte deranjant. Atunci trebuie sa reduc ventilatorul si nu mai raceste suficient.
Practic nu reusesc sa reglez clima sa nu deranjeze nici un ocupant. La drumuri scurte in oras mai suporti, dar la drumuri lungi e teroare.

Il mai deranjeaza si pe alcineva acest lucru? Practic eu nu am mai intalnit problema aceasta decat pe Cielo. La alte masini pe care le-am avut sau condus clima se putea regla rezonabil.
Sorento EX CRDI 170CP

puiutu81
iarnambani
Posts: 108
Joined: 28 Oct 2008, 22:35
Auto:
Location: Vaslui

Re: Clima

Post by puiutu81 »

incearca sa cresti temperatura daca e prea rece, nu sa dai mai incet puterea ventilatorului. e vorba de clima sau de ac?
kia cee'd 1.4 city - pearl black
http://puiutu81.mybrute.com

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Clima

Post by Cristi H »

Sorento in varianta EX are clima, nu AC.
Are si posibilitatea setarii temperaturii.
Probabil e o greseala de setare.
Informatii suplimentare in manualul autoturismului. Daca nu e in torpedou, poate fi gasit pe forum. :)
Probleme ar fi daca nu ar raci suficient, atunci ar fi o problema legata de compresorul de clima/freon/condensor/radiator/etc. Dupa simptome, problema e de reglaj.
Bafta.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clima

Post by sefmars »

daca t deranjaza da-o pe la 20 de grade si o pui sa bage pe la picioare(si pasagerii din spate au 2 guri de aerisire la picioare)
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”