Modul ridicare geamuri

Cum se rezolvă diverse probleme
sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Modul ridicare geamuri

Post by sefmars »

Salutari, dupa ce am montat alarma pe masina si pot spune ca functioneaza impecabil, si are toate functiile pe care ti le poti dori, vreau sa imi montez acum si modulul de ridicare geamuri, a facut cineva asa ceva pe sorento?

eu am un modul aproape identic cu acesta ca functionalitate si schema de montare, dar nu prea gasesc schemele masinii ca sa il pot monta...
http://nettrading.ro/CARSCOP/Window/mod ... eamuri.htm
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modul ridicare geamuri

Post by sefmars »

sa intelega ca nimeni nu are habar de electrica amsinii... cand da caldura o sa ma apuc eu de masurat... sa vad care unde se duce...
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

User avatar
denny_the_one
Posts: 56
Joined: 21 Jan 2009, 18:16
Auto:

Re: Modul ridicare geamuri

Post by denny_the_one »

ai rezolvat ai idee daca se poate ! imi poti preciza ce model de alarma si ce functii are! eventual si un pret .. am o alarma foarte taraneasca nu imi place .. alta ! :)
Kia Sorento 2.5 CRDI EX 2003 - DNY

aTenTie
Posts: 73
Joined: 30 Jan 2010, 08:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modul ridicare geamuri

Post by aTenTie »

Ai rezolvat cu modulul de ridicat geamurile ?

Eu am vorbit la un atelier si ma costa 2 mil manopera+piese.
Am alarma Viper 5000 pe masina.

Daca ai reusit da-mi si mie ceva explicatii, poate scap sa ma duc cu ea la atelier si o montez eu.
KIA Sorento 2004 2.5 crdi EX 140HP
[url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab125019.gif[/img][/url]

barabus
Posts: 25
Joined: 02 Jul 2010, 23:41
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Modul ridicare geamuri

Post by barabus »

Astea sunt schemele electrice pentru geamuri.
Daca imi amintesc bine astea sunt firele, oricum recomand sa le testati cu un multimetru
ECHIPAMENT/CULOARE/POLARITATE/POZITIE
ICHIDERE ELECTRICA/ALBASTRU/MINUS/USA SOFER
DESCHIDERE ELECTRICA/ALB/MINUS/USA SOFER
GEAM FATA STANGA/PORTOCALIU CU ROSU/ PLUS SI MINUS/USA SOFER
FATA DREAPTA/ALBASTRU CU VERDE/PLUS SI MINUS/USA SOFER
SPATE STANGA/GALBEN CU ALB/PLUS SI MINUS/USA SOFER
SPATE DREAPTA/GALBEN CU ALB/PLUS SI MINUS/USA SOFER
la geamuri polaritatea se schimba functie de pozitia geamului sus/jos
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sorento AT/170Cp

barabus
Posts: 25
Joined: 02 Jul 2010, 23:41
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Modul ridicare geamuri

Post by barabus »

+ permanent gasesti la contact VERDE sau ALBASTRU
accesorii PORTOCALIU tot la contact
- de la caroserie
Sorento AT/170Cp

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modul ridicare geamuri

Post by sefmars »

barabus informatiile care le-ai pus tu la dispozitie le am de mult si multe altele suplimentare, doar ca nu sunt folositoare odata ce dai fata de usa jos... nu prea le poti identifica... si nu stiu cum sa le masor exact... alarma mea e un wintec lea (720 parca e modelul) si pana acum sunt f f multumit de ea, ca dezavantaje pot preciza distanta mica de functionare al pager-ului datorita geamului atermic si lipsa senzorului intern de temperatura in rest are cam tot ce am nevoie...
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

barabus
Posts: 25
Joined: 02 Jul 2010, 23:41
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Modul ridicare geamuri

Post by barabus »

Pai daca ai aceste informatii si nu le poti utiliza este clar ca electrica auto nu este punctul tau forte si este cazul sa mergi la un atelier specializat pentru ca altfel o sa dai foc la masina. Te rog sa ma ierti oricum ca am vrut sa ajut si ma-m bagat in seama cu informatiile astea perimate dar in cererea ta nu scrie ca habar nu ai de electrica auto ci ca vrei schema electrica.
Sorento AT/170Cp

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modul ridicare geamuri

Post by sefmars »

ideea e ca odata data fata de usa jos nu ai voptaj decat pe firul de +, si nu am avut nici timp nici chef sa stau sa imi bat creerii cu ea pentru ca incepuse sa ploua.. intradevar nu e punctul meu forte electrica auto, dar am fost in stare sa schimb f f multe pe parte electrica la sorento al meu.. inclusiv sa montez complet alarma in cateva ore, dar la firele de geamuri.... e putin ciudat si schemele ori nu sunt f exacte, ori la mine e ceva in neregul, ca nici culorile nu sunt cele de fabrica.....

mecanic sau electronist nu sunt.. aste imi lipsesc inca, insa am facut medicina, si farmacia, iar in prezent lucrez si in IT
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

barabus
Posts: 25
Joined: 02 Jul 2010, 23:41
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Modul ridicare geamuri

Post by barabus »

Dupa ce scoti fata demonteaza blocul de comanda de pe fata, este destul de simplu si apoi conecteaza cablurile, importanta pentru tine este mufa mare in care intra majoritatea firelor. In documentele respective ai numerotati pinii pe mufa si in schema ai numarul pinului trecut pe fir (exemplu spate dreapta sus 16 jos 15). Cum verifici?
Ai doua posipilitati cu o lampa de control sau cu un voltmetru principiul este acelasi numai ca lampa se aprinde iar voltmetrul arata 12V. Legi un fir la caroserie pentru minus si celalalt la pinul firului pe care vrei sa-l identifici astfel daca firul este legat pe pinul 16 si dai comanda sa urce geamul spate dreapta lampa se aprinde sau pe voltmetru apare scris 12V daca comanzi coborarea sau dai alte comenzi nu se intampla nimic. Atentie la Sorento firele sus / jos sunt la masa in repaus si devin plus cand se da comanda, dai comanda sus firul sus este plus si firul jos este minus si invers iar cand nu dai comanda sunt minus ambele vezi ca modulul tau are o setare functie de modelul de alimentare a motorului. Daca ai nedumeriri nu ezita sa intrebi am sa incerc sa te indrum atat cat pot eu sa o fac.
Sorento AT/170Cp

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modul ridicare geamuri

Post by sefmars »

:) pana aici ne intelegem perfect, asta am inteles si eu doar ca... nu prea stiu cum sa verific, ca daca dau mufa jos... nu mai pot actiona geamurile, daca o las sus nu am acces la fire :( si nu as vrea sa montez ceva doar in baza schemelor...
mai ales ca nu se potriveste codul de culori cu cel de pe sorentosite.net

apropos asta e modulul cu aproximatie....ca eu am un modul usor diferit...


http://nettrading.ro/CARSCOP/Window/mod ... eamuri.htm
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modul ridicare geamuri

Post by sefmars »

gata we asta l-am montat si mere super.... am avut cva timp si am stat sa le fac cum trebuie cu papuci si tot tacamul.... am pus la papuci de am facut batatura in palma :D dar mere super modulul... singura doleanta e ca nu merg geamurile pe impuls... asta ramane sa o fac mai tarziu, dar modulul isi face treaba cum trebuie si detecteaza calumea cand se inchide geamul si tot....

schemele au fost ok, dar atentie ca la mine si firul 11 si firul 16 au fost portocalii cu dungi punctate negre.... mare grija la montare... in rest totul standard, ba chiar mai mult a picat pe culorile modulului
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

barabus
Posts: 25
Joined: 02 Jul 2010, 23:41
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Modul ridicare geamuri

Post by barabus »

Ca sa mearga geamurile auto up/down trebuie ca modulul sa fi fost conceput sa faca asta.
Sorento AT/170Cp

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modul ridicare geamuri

Post by sefmars »

stiu :(, dar ma asteptam sa faca asta... stiam ca majoritatea au functia asta... se pare ca al meu nu o are, dar nu ma deranjaza... inca :D, can ma va deranja o sa il schimb....
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Modul ridicare geamuri

Post by Sorcee'd »

sefmars,daca vei avea timp si chef,poate ne uitam impreuna pe un modul care "zice" ca are aceste functii...il am eu acasa.Oricum te sun eu cand vin.
Bafta!
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”