ajutor

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
dany79
Posts: 17
Joined: 17 Nov 2009, 23:33
Auto:

ajutor

Post by dany79 »

am o kia sorento din 2005 an fb si am o rugamite daca ma poate ajuta cineva cu o schema de motare si demontare a oglinzi laterale dreapta.(sa spart si vreau sa o inlocuiesc), poate stiti de unde sa si cumpar una (este heliomata si incalzita)...

PICASSO
Ex-user aurelianpintilie
Posts: 25
Joined: 27 Jun 2009, 20:42
Auto:
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: ajutor

Post by PICASSO »

Salut, nu stiu schema de montare/demontare la oglinda, dar poti incerca sa cauti pe www.ebay.de sau www.ebay.com, al doilea site este americanesc, dar preturile sunt mai mici la orice pentru ca sunt in $, dezavantaj: coletul vine cam in 20-30 de zile, bafta , daca mai ai nelamuriri keep in touch.
KIA SORENTO, 2.5, CRDI, EX, AT, NEGRU, B-88-JJS
KIA RIO, 1.4, BENZ, MT, GRI, B-88JJR
KIA OPIRUS, 3.5, BENZ, EX, AT, GRI, P-2419-AH
MITSUBISHI PAJERO, BENZ, AT, VERDE P-7951-AH

mihailco
Posts: 17
Joined: 23 Sep 2009, 10:38
Auto:

Re: ajutor

Post by mihailco »

da jos manualul de aici si iti arata ft exact....era sa ma fac de ras cu schimbatul unui bec la far ,sa ma duc la reprezentanta sa mi-l schimbe si asta m-a ajutat !
Bafta !
KIA SORENTO EX/AT 2008

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor

Post by sefmars »

se demonteaza extrem de simplu si oglinda si mira in sine, nu stiu ce te intereseaza exact, spune-mi exact ce ai avariat poate te pot ajuta cu info, eu am demontat oglinzile mele de cateva ori... poti evita sa dai fata de usa jos daca umbli exclusiv la oglinda. ca sa te pot ajuta am nevoie de ceva info:

1. ai doar mira sparta sau toata oglinda?
2. daca e toata oglinda motorasul intern mai merge?
3. articulatia oglinzii e ok?
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

aTenTie
Posts: 73
Joined: 30 Jan 2010, 08:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor

Post by aTenTie »

Cred ca un administrator trebuie sa schimbe numele acestui topic in ceva legat de oglinzi nu sa-l lase "ajutor".
Marea majoritate avem nevoie de ajutor.

Scuze pentru Of Topic.

Eu am constatat o problema la oglinda stanga.
Dand dau sa o reglez nu mai merge in toate directiile.
Se mai misca doar cand apas pe partea stanga a butonului. Daca apas jos, sus si dreapta nu se misca oglinda.

Daca stie cineva cum se scoate oglinda sau daca se poate face ceva.
Este posibil sa fi sarit din mecanismele alea din interior ? Nu stiu nici cum este prinsa.

Banuiesc ca motorasul este bun din moment ce se misca doar in partea stanga.
KIA Sorento 2004 2.5 crdi EX 140HP
[url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab125019.gif[/img][/url]

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor

Post by sefmars »

tragi de ea, dar atentie!!! sa tragi dinpre masina si de sus nu de jos adica daca vorbim de oglinda din dreapta, se scoate tragand din coltul stanga sus! daca tragi de jos ii rupi bratul care controleaza reglarea sus-jos , iar daca tragi din stanga ii rupi bratul ce controleaza stanga-dreapta.
Succes!
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

ovi4iu
Posts: 7
Joined: 25 Feb 2009, 19:07
Auto:

Re: ajutor

Post by ovi4iu »

Tocmai am gasit masina cu oglinda exterioara stanga rupta.Rupt bratul de sustinere.
Stie cineva cum poate fi demontata?

Sau unde pot gasi un brat de sustinere sa cumpar?


Multumesc,


kia pro_ceed_2008_120000 km

User avatar
vally
Posts: 101
Joined: 14 Jul 2008, 21:48
Auto:
Location: Londra
Contact:

Re: ajutor

Post by vally »

viewtopic.php?f=134&t=10688

as avea eu tot acest ansamblu pentru partea stanga pentru ceed, nu are capacul exterior si nici oglinda.... daca le ai tu se pot schimba foarte usor....
sorry...s-a vandut... :(

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”