probleme cutie tansfer

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
dany79
Posts: 17
Joined: 17 Nov 2009, 23:33
Auto:

probleme cutie tansfer

Post by dany79 »

Salutare la toata lumea . Am o Kia Sorento 2,5 d,cutie automata tiptronic si sa bulit cutia de transfer, datimi un sfat sa caut o cutie de transfer second sau sa cumpar piesele necesare pentru ea care sunt undeva la 25 mill. #-o . Mie personal mi-se pare exagerat de scumpe piesele , care sunt asa la prima vedere un lant cutie transfer,pinioane cutie transfer ca sunt 2 bucati,semering cardane care sunt 2 bucati si rulment cardan mic. Nu stiu ce sa fac , daca mai pot umbla cu ea asa. :roll:

User avatar
ailieseidanunt
Posts: 34
Joined: 27 Feb 2010, 19:32
Auto:
Location: Iasi

Re: probleme cutie tansfer

Post by ailieseidanunt »

daca gasesti second ia second, iti mai raman si piese de schimb si e mult mai ieftina decat una noua
Kia Sorento 2,5 crdi 170 cp AT an 2007
Kia Sorento 2,2 crdi 197 cp AT an 2014

Cristy_Sorento
Posts: 99
Joined: 16 Oct 2008, 01:21
Auto:
Location: Bucuresti

Re: probleme cutie tansfer

Post by Cristy_Sorento »

Dany, ce au zis cei de la service in legatura cu problema asta ? care sunt motivele care au dus la 'bulirea' cutiei ?care sunt simtomele ?
Cauta la service-uri KIA epave Sorento,poate combini vreo cutie de transfer
Sorento 2.5 CRDI AT EX Ice Blue B 44 YTA

dany79
Posts: 17
Joined: 17 Nov 2009, 23:33
Auto:

Re: probleme cutie tansfer

Post by dany79 »

Service-ul din Sibiu Kia au zis ca e lantul de transfer scapa cand e in sarcina plus pinioanele sunt uzate,pe langa astea mai sunt vre-o 3 sau 4 rulmenti si doua semeringuri. Acuma in prezent sa pot umbla cu masina in continuare iau dat cardanul mic (cel din fata) jos si vreau sa zic ca merge perfect , asta pana rezol eu de piese sau de vre-o cutie de transfer second.

Hans
Posts: 2
Joined: 17 May 2018, 11:32
Auto: Kia sorento
Location: Sibiu

Re: probleme cutie tansfer

Post by Hans »

Buna ziua sunt nou pe acest forum, am aceeasi problema cu cutia de transfer. va rog sa fiti atenti la cumpararea unei cutii second ea trebuie sa aibe exact acelasi cod ca al dvs. sunt 10 cutii diferite posibile. Eu am facut prostia si am comandat de pe net cutia Kia an fabricatie 2008 crdi 170cp si mia venit una din acelasi an de productie cu alt cod. Nu s-a potrivit.
Cutia mea este de Borg Warner cu codul 47300-49200. M-as bucura daca cineva ar putea sa ma sfatuiasca de unde pot procura un kit de reparatie ptr. cutia de transfer. merci

Hans
Posts: 2
Joined: 17 May 2018, 11:32
Auto: Kia sorento
Location: Sibiu

Re: probleme cutie tansfer

Post by Hans »

Buna ziua ,
poate cineva sa-mi spuna care este diferenta intre cutia de transfer Borg Warner cu codul 47300-49200 , dintr-un kia sorento 2,5CRDI 170cp, din 2008 si una cu codul Borg Warner 47300-3C200 din aceeasi masina 2,5 CDI 170cp diesel 2008 ??????

Merci

Romavictor
Posts: 6
Joined: 04 Feb 2019, 16:33
Auto: Sorento 2007
Location: Ploiești

Re: probleme cutie tansfer

Post by Romavictor »

Hans wrote:Buna ziua ,
poate cineva sa-mi spuna care este diferenta intre cutia de transfer Borg Warner cu codul 47300-49200 , dintr-un kia sorento 2,5CRDI 170cp, din 2008 si una cu codul Borg Warner 47300-3C200 din aceeasi masina 2,5 CDI 170cp diesel 2008 ??????

Merci
Salut,
Ai rezolvat? Cum?


Sent from my iPhone using Tapatalk

opreapetrisor
Posts: 4
Joined: 20 Jun 2020, 22:06
Auto: kia sorento
Location: bucuresti

Re: probleme cutie tansfer

Post by opreapetrisor »

Buna ziua.
Detin o Kia Sorento 2.5 din 2005.
Doresc sa va impartasesc o patanie legata de zgomote,pocnituri etc. pe care unii dintre noi ar da vina pe cutia de transfer sau cardan.
M-i sa taiat cauciucul dreapta spate(cauciucuri de vara),am ajuns la vulcanizare,meseriasul zice ca nu se poate vulcaniza,am pus rezerva cu cauciuc de iarna.Dupa cateva zile sesizez niste lovituri ca si cum cardanul ar fi defect,dar loviturile nu au fost ritmice,ceea ce m-a facut sa cred ca n-ar fi cardanul.Am zis dupa o saptamana ca daca ar fi cardanul ar trebui sa se accentueze din ce in ce mai mult si am inceput sa banuiesc ca problema vine de la cutia de transfer.Am schimbat roata respectiva cu alta din setul celor de iarna ATENTIE ROATA FIIND TOT DE IARNA iar pe masina celelalte 3 roti fiind de VARA dar degeaba.Am gasit o rampa , m-am bagat sub masina,cardanul parea sa fie in regula,atunci am suspectat cutia dr transfer.Am o casa prin Teleorman,unde am si rampa,am ajuns acolo,am studiat mai bine problema si pe forum si pe sub masina fiind hotarat sa demontez cardanul si cutia de transfer,am cumparat si ulei pentru cutie.In noaptea precedenta am gasit pe forum un lucru interesant pe care nu-l stiam si nici nu-l banuiam:daca cauciucurile nu sunt la fel atunci apare fenomenul de lovituri pocnituri etc. aparute in mers.Dimineata am plecat direct la o vulcanizare,meseriasul contra sumei de 15 lei mi-a vulcanizat cauciucul taiat (adica cel ce a fost pe masina de vara) si a montat roata pe masina (in Bucuresti mi-a luat 25 lei sa-mi dea roata jos si sa spuna ca nu se poate vulcaniza).Am plecat in probe si masina merge si acum fara probleme.Morala :din cauza cauciucului schimbat,nefiind la fel cu restul duce la acele lovituri ce-ti lasa impresia ca ai o defectiune la masina,cardan sau cutie.Sper sa fie de ajutor cuiva.

Liviumoldovan
Posts: 7
Joined: 05 Jul 2021, 22:24
Auto: Sorento
Location: Romania

Re: probleme cutie tansfer

Post by Liviumoldovan »

Gata sa rezolvat. Problema in cutia de transfer. Are 3 bile care erau sarite de pe santurile lor,plus discurile uzate, chiar înroșite. Sa desfacut cutia de transfer. Au fost puse bilele la locul lor,unul din canale avea o uzura. Sa improvizat o saiba(distantier) de 1 milimetru ,apoi montata la loc. Functioneaza perfect. Nu mai franaza ,nu se mai blocheaza rotile , nici la mic nici la mare.
Spre sa fie de folos . O zi buna

vlad.asuencei
Posts: 1
Joined: 17 Sep 2022, 09:29
Auto: Kia Sorento
Location: Brasov

Re: probleme cutie tansfer

Post by vlad.asuencei »

Bună ziua,

Pentru colegii care au reparat cutie de transfer: la ce service aţi făcut acest lucru? La Braşov nu găsesc pe nimeni dispus să repare o cutie de tranfer. Toată lumea spune doar de înlocuire

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”