cutie transfer

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
dany79
Posts: 17
Joined: 17 Nov 2009, 23:33
Auto:

cutie transfer

Post by dany79 »

Salutare la toata lumea ,am si eu o problema cred ca sa blocat cutia de transfer, la fiecare curba se infraneaza masina,daca merg drept masina merge perfect.Actual i-am dat cardanul mic jos si nu mai am nici un fel de problema, ma poate ajuta cineva cu un sfat ceva ,are vre-un pistonas sau vre-un senzor ce se poate bloca sau strica (in cutia de transfer nu se aude nimica ineregula sau sa scape lantul ).

barabus
Posts: 25
Joined: 02 Jul 2010, 23:41
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cutie transfer

Post by barabus »

Inceputul era cama asa Posed Kia Sorento an...... transmisie........
Pentru inceput verifica pozitia comutatorului de transfer pe 4x4 viteza de deplasare este limitata si poate asta da senzatia de "franare". In cazul aparitiei unui defect se aprinde intermitent pe bord in partea dreapta becul pentru 4x4 care arata ca o punte cu roti. Ai acest bec aprins?
Sorento AT/170Cp

dany79
Posts: 17
Joined: 17 Nov 2009, 23:33
Auto:

Re: cutie transfer

Post by dany79 »

buto este pus pe auto,becul din bord este stans,nu clipeste nu sta aprin,doar la viraje se infraneaza rotile din spate,o cuplez pe low se aprinde becul verdein dreapta si sta aprins si merge normal,o decuplez si o pun pe auto la viraje se infraneaza rotile.

mihai079
Posts: 4
Joined: 29 May 2018, 16:56
Auto: Sorento
Location: Romania

Re: cutie transfer

Post by mihai079 »

salut! Este cam mare distanta de la data postarii dar cine stie, cum sa rezolvat problema pana la urma, am si eu o Kia Sorento 2006 2.5 crdi cu TOD, Auto si 4 Low. Cand este pe auto patesc la fel in fiecare viraj masina se infraneaza si parca se scutura spatele. Mersi
Kia Sorento 2006 4wd

User avatar
ailieseidanunt
Posts: 34
Joined: 27 Feb 2010, 19:32
Auto:
Location: Iasi

Re: cutie transfer

Post by ailieseidanunt »

Ai toate caucicurile la fel? adica aceeasi marca, model, eventual uzura?
Kia Sorento 2,5 crdi 170 cp AT an 2007
Kia Sorento 2,2 crdi 197 cp AT an 2014

mihai079
Posts: 4
Joined: 29 May 2018, 16:56
Auto: Sorento
Location: Romania

Re: cutie transfer

Post by mihai079 »

anvelopele sunt aceeasi marca michelin, model la fel, cele de pe fata sunt un pic mai uzate decat cele de pe spate. sa fie doar de la asa ceva?
Kia Sorento 2006 4wd

Romavictor
Posts: 6
Joined: 04 Feb 2019, 16:33
Auto: Sorento 2007
Location: Ploiești

Re: cutie transfer

Post by Romavictor »

mihai079 wrote:anvelopele sunt aceeasi marca michelin, model la fel, cele de pe fata sunt un pic mai uzate decat cele de pe spate. sa fie doar de la asa ceva?
Salut,
Cum ai rezolvat ?



Sent from my iPhone using Tapatalk

ruc12
Posts: 7
Joined: 02 Nov 2018, 14:06
Auto: kia sorento crdi
Location: aiud

Re: cutie transfer

Post by ruc12 »

cum s-a rezolvat problema?

Liviumoldovan
Posts: 7
Joined: 05 Jul 2021, 22:24
Auto: Sorento
Location: Romania

Re: cutie transfer

Post by Liviumoldovan »

Va salut cu respect.
De cateva zile mi-a aparut si mie acceasi oroblema. Cand virez stanga sau dreapta , rotile franeaza. Defapt cred ca incearca sa se roteasca invers. Apare si un miros de ambreiaj ars. Daca virez maxim stanga ,rotile de pe dreapta trag normal spre fata ,iar cele de pe stanga se blochează , defapt incearca sa se roteasca invers , spre spate. A mai patit cineva asa,? Va rog un sfat. Mi-a aparut dupa ce am reusit sa o împotmolesc in noroi. Daca merg fara sa virez nu apare fenomenul descris.
Multumesc

paveladrian
Posts: 3
Joined: 17 Aug 2021, 08:51
Auto: kia sorento
Location: targu mures

Re: cutie transfer

Post by paveladrian »

Va salut, stie careva cum s-a rezolvat problema de mai sus ? Ieri mi-a schimbat lantul in cutia de transfer, iar acum cand virez la 90 grade imi infraneaza rotile fata. cand merg drept nu e nici o problema, sau daca virez mai larg. Cand virez strans ma infraneaza tare. Stie cineva de ce ?

Liviumoldovan
Posts: 7
Joined: 05 Jul 2021, 22:24
Auto: Sorento
Location: Romania

Re: cutie transfer

Post by Liviumoldovan »

Va salut din nou
Oare nu stie nimeni problema de mai sus.
Cu franarea rotilor cand virezi la 90 grade
Mulțumesc

Liviumoldovan
Posts: 7
Joined: 05 Jul 2021, 22:24
Auto: Sorento
Location: Romania

Re: cutie transfer

Post by Liviumoldovan »

Gata sa rezolvat. Problema in cutia de transfer. Are 3 bile care erau sarite de pe santurile lor,plus discurile uzate, chiar înroșite. Sa desfacut cutia de transfer. Au fost puse bilele la locul lor,unul din canale avea o uzura. Sa improvizat o saiba(distantier) de 1 milimetru ,apoi montata la loc. Functioneaza perfect. Nu mai franaza ,nu se mai blocheaza rotile , nici la mic nici la mare.
Spre sa fie de folos . O zi buna

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”