ulei kia sorento

Inclusiv campaniile de rechemări
aTenTie
Posts: 73
Joined: 30 Jan 2010, 08:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ulei kia sorento

Post by aTenTie »

OK.
Merci, ma pregatesc de schimbul de ulei.
P.S.Rog un moderator sa mute aceste posturi in categoriile existente.
Si care este categoria existenta? La rubrica Sorento nu am vazut alt subiect deschis pe tema asta.
Asta este semnatura ta ?
KIA Sorento 2004 2.5 crdi EX 140HP
[url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab125019.gif[/img][/url]

vladp
Posts: 46
Joined: 11 Mar 2008, 19:40
Auto:

Re: ulei kia sorento

Post by vladp »

Pai subiectul "ulei kia sorento" mergea foarte bine la "Garanţie, revizii". Aici trebuiau sa fie subiecte care nu puteau fi incadrate in nici un capitol.
Sorento EX CRDI 170CP

passportpass
Posts: 13
Joined: 19 Jan 2010, 11:14
Auto:

Re: ulei kia sorento

Post by passportpass »

passportpass wrote:
vladp wrote:Pentru diesel 8.2 litri conform manual, dar practic intra 8 litri cu tot cu filtru si ajunge la maxim pe joja.
5w30 merge pana la 40 de grade C, deci e suficient. Cu 5w40 consuma o idee mai mult si e mai scump uleiul de obicei, nu ca nu ar fi bun.
Uleiul trebuie sa respecte cel putin API SERVICE CF-4 sau superior si ACEA B4 sau superior (C3 daca tractezi rulote sau folosesti motorul in sarcina mare mult timp).

P.S.Rog un moderator sa mute aceste posturi in categoriile existente.
din cate stiu eu se foloseste ulei aral hightronic 5w-30.in manualul masinii este specificat ca revizia sa se faca la 15.000km pentru europa si 10.000km pentru america.
uleiul la cutia manuala se schimba cam la 80.000km, iar la cutie automata nu se schimba.doar daca exista scurgeri sau se schimba cutia.
mai exact, este vorba de uleiul de cutie "long life", iar mecanicii de la reprezentante au dreptate: nu se schimba

livache20
Posts: 6
Joined: 16 Jan 2011, 12:07
Auto:

Re: ulei kia sorento

Post by livache20 »

de problema cu schimbul de ulei ma lovesc si eu. acum la reprezentante au mobil1 5W30, care mi se pare a fi cam subtire pentru vara - merge pana la 40 de grade, dar la noi vara pe canicula sub masina datorita asfaltului incins ajunge si la 60 de grade! si prea e la limita intervalului. mai am un dizelar care toata viata lui (10 ani proprietate personala) a vazut numai 10W40, cu revizii facute la reprezentanta.

legat de schimbul de ulei la diferentiale, l-am facut la 30 mii km, pe fata era curat-curat dar pe spate era negru si pilitura destul de sanatoasa pe busonul magnetic - am stat langa masina sa fiu sigur ca inchid bine busoanele, sa nu ma trezesc fara ulei in dif-uri. recomandarea mea: pe spate schimbati la 30K, pe fata merge si la 60K, daca rulati masina numai pe strada.

User avatar
adrian05ro
Posts: 165
Joined: 11 Apr 2011, 13:23
Auto: B77BKU
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ulei kia sorento

Post by adrian05ro »

daca imi poate explica cineva de ce se face schimbul de ulei la diesel din 10 in 10.000km o sa-i fiu recunoscator
prefer o explicatie logica , nu motivata de genul "asa mi-a spus la service"

merci !
[b][color=#0000BF]Drumuri bune si fara evenimente ![/color]
[color=#008040]ADRIAN Vatamaniuc[/b]

0727.88.34.38[/color]

User avatar
pepsopep
Posts: 15
Joined: 11 Mar 2011, 20:41
Auto: Sorento EX
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ulei kia sorento

Post by pepsopep »

La cat mai schimbati uleiul din cutie si grup, ce folositi?

User avatar
pepsopep
Posts: 15
Joined: 11 Mar 2011, 20:41
Auto: Sorento EX
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ulei kia sorento

Post by pepsopep »

Am facut schimbul de ulei si țin să precizez că nu mi-au intrat 8,2 litri ulei.
Am folosit Castrol 5W30 deoarece am filtru cu particule.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”