ITP

Inclusiv campaniile de rechemări
vladp
Posts: 46
Joined: 11 Mar 2008, 19:40
Auto:

ITP

Post by vladp »

Stie cineva unde se poate face ITP la 4x4 in Timisoara?
Mie mi-au testat franale pe fata si cand sa le testeze pe cele pe spate a plecat masina din loc. Mi-au pus stampila si asa. Problema este ca am dat banii si tot nu stiu daca merg bine franele pe spate.
Sorento EX CRDI 170CP

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ITP

Post by BAU »

Pentru cei ce stau in Bucuresti, Berceni si care nu vor sa caute un Service deosebit:
SC AUTO IMPEX SRL
Sos. Oltenitei nr. 39-41, sector 4
Costa 100,00 lei ptr benzina
Este situat intre Big Berceni si Brincoveanu vis-avis de fosta Scoala de politie .(in cadrul fostului Complex Comercial "Geamuri multe " cum mai este cunoscut).
Se pot folosi ptr programare telefoanele :0749.283.512 sau 021.332.09.49 sau se poate incerca si direct (eu asa am facut ) ptr ca nu sint foarte ocupati .
Singura problema este ca arata destul de ponosit .
Nu sint probleme , este un mecanic in virsta care cunoaste unde sint seriile ,numai ca vrea sa le vada cu ochii lui (mie mi-a taiat mocheta de sub scaun ptr a se convinge ,dar macar a taiat-o elegant ).

Succes !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

belami
Posts: 194
Joined: 11 Oct 2007, 13:25
Auto:
Location: Buzau

Re: ITP

Post by belami »

Astazi am facut si eu ITP-ul.
Locatia: Dealer Skoda - Buzau
Masina: Cee'd (Revizia de 2 ani facuta in urma cu 1 luna si ceva la IMG)
ODO: 16900 km
=================
Cost: 75 RON
Rezultat: RESPINS
Motiv: Eficienta frana stationare 11% (roata stanga: 1120N, roata dreapta 320N)
Am ramas incremenit. Nici acum, in timp ce scriu aceste randuri, nu mi-am revenit complet. Cum e posibil cu o masina "noua" (citez chiar inspectorul ITP), cu revizia facuta acum 1.5 luni sa nu treaca testul. Pe langa asta, eficienta la frana de serviciu este de 60%, aici a trecut testul >=50%), dar nu-mi vine sa cred, ca dupa a doua revizie, la numai 16900km, mers finut cu ea, sa ma impiedic de un nenorocit de ITP.
Acum trebuie sa ma duc la Bucuresti sa-mi rezolv problemele. INCREDIBIL! PENTRU CE MAMA DRACULUI PLATIM REVIZIILE ?
P.S. - Cu ocazia asta am observat ca la 2 ani ar fi trebuit sa-mi schimbe si lichidul de frana la revizie.
1.4 BEST, Machine Silver
Comanda 25.10.2007, seriile 06.12.2007, livrarea 12.01.2008

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: ITP

Post by Teddy »

belami wrote:Astazi am facut si eu ITP-ul.
Eficienta frana stationare 11% quote]

Valoarea legala la franarea totala frana de mana trebuie sa depaseasca 16 %
belami wrote: (roata stanga: 1120N, roata dreapta 320N)
Valoarea legala la dif. putere de franare frana de mana trebuie sa nu depaseasca 100 %
Sincer,imi pare rau de situatia neplacuta in care te afli momentan :( dar trebuie sa mergi la un service KIA sa-ti regleze frana de mana(sigur prinde undeva sus) si sa-ti faca si un test,si dupa aia sa mai faci iar ITP-ul.
Cate zile ai la dispozitie ptr. remedierea defectului/frana de mana?
Trebuie sa mai platesti iar taxa de ITP ?

Bafta si drum bun !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”