RESPINS la ITP

Inclusiv campaniile de rechemări
Flipp
Posts: 19
Joined: 06 Feb 2008, 12:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

RESPINS la ITP

Post by Flipp »

Salutare
Nu imi vine sa cred. Am un Kia ceed din 2008 , 30 de mii de km la bord si ieri am fost la ITP sa iau si eu examenul:). De 2 ori mi-a facut testul si in loca de maxim 1, 030 cat era la parametru LAMBDA, mi-a iesit 1,094 si a doua oara 1,080.
Mi-au retinut masina pana a venit nenea de la RAR si tot nu a trecut CONCLUZIE : RESPINS.
NU am niciun bec aprins pe la bord, nik, nik, am facut revizia in septembrie si de atunci am mai facut vreo 1-2 mii de km .
M-am programat pentru un test electronic, gratuit au spui ei, la MIT Motors Baneasa, si au spus ca daca e vreo piesa busita mi-o inlocuiesc ei pe garantie.
Apoi am sunat la IMG si au spus ca imi fac testul de noxe, costa 1 milion si apoi determina daca cumva sondele LAMBDA sunt defecte si mi le inlocuiesc pe garantie doar daca au defecte din fabrica sau/si au fost defecte la montaj.
Ma duc maine sa vad care e treaba, si va tin la curent, sa vedem care este cauza, si sa vedem vestita garantie de 7 ani ce poate face!!!
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Piston Grey
SV-08-RER
Locatia : Bucuresti

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5218
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: RESPINS la ITP din cauza parametrului LAMBDA CEED 2008!!!!!!

Post by Nesta3 »

interesant..foarte interesant...si pentru a nu le schimba, ce explicatie ar putea sa iti dea??
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE

Flipp
Posts: 19
Joined: 06 Feb 2008, 12:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RESPINS la ITP din cauza parametrului LAMBDA CEED 2008!!!!!!

Post by Flipp »

Sper sa nu aflu....
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Piston Grey
SV-08-RER
Locatia : Bucuresti

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RESPINS la ITP din cauza parametrului LAMBDA CEED 2008!!!!!!

Post by RLK »

Si pana la urma te duci la MIT sau la IMG? :roll:
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RESPINS la ITP din cauza parametrului LAMBDA CEED 2008!!!!!!

Post by Ogy »


Flipp
Posts: 19
Joined: 06 Feb 2008, 12:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RESPINS la ITP din cauza parametrului LAMBDA CEED 2008!!!!!!

Post by Flipp »

Salutare
AM fost la MIT Motors, si chiar neaseptat de bine am fost tratat.(ma refer ca aveam un gust amar despre ei dupa cele citite pe forum)
Concluzia testului gratuit facut la ei a fost ca nicio piesa nu e defectasi testul ITP a fost facut la otemp prea mica a uleiului, de 89 de grade C iar cea de a doua sonda LAMBDA incepe sa functioneze la 10-0 de grade.
Am fost apoi la ITP la AUGSBURG, tot acolo unde am fost respins, si...surpriza....saptamana asta nu mai fac ITPO pentru ca au venit cei de la RAR sa le "updateze" niste programe..... CUm oare? O fi coincidenta?....
Asa ca mi-au dat banii inapoi .... si atat, pentru alea 5 orepierdute la ei....nici macar ne cerem scuze.....
Asa ca ma duc sa il fac in alta parte, si in viata mea nu mai merg la AUGSBURG.
Putem cred considera topicul inchis.
Va multumesc tuturor pentru sprijin
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Piston Grey
SV-08-RER
Locatia : Bucuresti

Flipp
Posts: 19
Joined: 06 Feb 2008, 12:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RESPINS la ITP

Post by Flipp »

GRESIT!!!
Nu e un topic inchis....
DIn pacate am fost la un ITP dupa amiaza asta si am fost respins iar......Si am vb cu mecanicul de la ITP sa sune la MIT Motors sa vb si cei de la Kia sa ii explice ce teste au facut, dar de fapt ce au facut cei de la MIT a fost o vrajeala, au incercat marea cu degetul....Deci nu imi vine sa cred ce bataie de joc au facut de mine...Au reglat sa intre mai putin oxigen, sau cev a de genul asta, dar parametrul lambda tot peste norma legala era si de asemenea si alt parametru a mai aparut peste norma.Maine dim iar ma duc la ei...
Cred ca am sa sun la OPC daca nu imi dau cei de la MIT contravaloarea de la ultimul ITP facut.
Chiar e bataie de joc...
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Piston Grey
SV-08-RER
Locatia : Bucuresti

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RESPINS la ITP

Post by Ogy »

1. Topicul nu era inchis (ca altfel nu mai puteai sa postezi in el).
2. Pe link-ul care ti l-am pus aici spune si ce sa faci.
Dura mai putin decat compusul unui mesaj.

Flipp
Posts: 19
Joined: 06 Feb 2008, 12:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RESPINS la ITP

Post by Flipp »

Ogy wrote:1. Topicul nu era inchis (ca altfel nu mai puteai sa postezi in el).
2. Pe link-ul care ti l-am pus aici spune si ce sa faci.
Dura mai putin decat compusul unui mesaj.
1.Nu stiu de ce esti ironic
Pentru ca topic=subiect, tema, conform DEX, deci eu am considerat initial un subiect inchis, dar se pare ca nu a fost asa.
2. Iti multumesc pentru link, am citit cu atentie, dar nu scrie acolo de ce cei de la MIT au spus ca masina nu are nimic si au modificat ei niste parametrii iar in 3 ore la ITP a fost respinsa masina, de data asta si din cauza unui alt parametru decat cel lambda.
O seara buna
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Piston Grey
SV-08-RER
Locatia : Bucuresti

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RESPINS la ITP

Post by Ogy »

Ma autocorectez: topicul/subiectul etc conform dex nu este inchis ca oricine sa posteze in continuare problemele intampinate in el si nu sunt ironc.
2. Despre ce alt parametru este vorba? Trebuie sa schimbi sonda conform celor scrise pe link.

User avatar
ceed 2.0 Diesel
Posts: 104
Joined: 09 Jun 2009, 16:28
Auto:

Re: RESPINS la ITP

Post by ceed 2.0 Diesel »

Flipp wrote:GRESIT!!!
Nu e un topic inchis....
DIn pacate am fost la un ITP dupa amiaza asta si am fost respins iar......Si am vb cu mecanicul de la ITP sa sune la MIT Motors sa vb si cei de la Kia sa ii explice ce teste au facut, dar de fapt ce au facut cei de la MIT a fost o vrajeala, au incercat marea cu degetul....Deci nu imi vine sa cred ce bataie de joc au facut de mine...Au reglat sa intre mai putin oxigen, sau cev a de genul asta, dar parametrul lambda tot peste norma legala era si de asemenea si alt parametru a mai aparut peste norma.Maine dim iar ma duc la ei...
Cred ca am sa sun la OPC daca nu imi dau cei de la MIT contravaloarea de la ultimul ITP facut.
Chiar e bataie de joc...

Scuze daca intervin, sunt curios cum au reusit cei de la Mit sa regleze sa intre mai mult aer, asa cum afirmi tu. Poti sa pui o poza cu ce scrie pe fisa de respingere prima data? Dar a doua oara? Si unde ai fost a doua oara? Ce combustibil folosesti?

Flipp
Posts: 19
Joined: 06 Feb 2008, 12:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RESPINS la ITP

Post by Flipp »

ceed 2.0 Diesel wrote:
Flipp wrote:GRESIT!!!
Nu e un topic inchis....
DIn pacate am fost la un ITP dupa amiaza asta si am fost respins iar......Si am vb cu mecanicul de la ITP sa sune la MIT Motors sa vb si cei de la Kia sa ii explice ce teste au facut, dar de fapt ce au facut cei de la MIT a fost o vrajeala, au incercat marea cu degetul....Deci nu imi vine sa cred ce bataie de joc au facut de mine...Au reglat sa intre mai putin oxigen, sau cev a de genul asta, dar parametrul lambda tot peste norma legala era si de asemenea si alt parametru a mai aparut peste norma.Maine dim iar ma duc la ei...
Cred ca am sa sun la OPC daca nu imi dau cei de la MIT contravaloarea de la ultimul ITP facut.
Chiar e bataie de joc...

Scuze daca intervin, sunt curios cum au reusit cei de la Mit sa regleze sa intre mai mult aer, asa cum afirmi tu. Poti sa pui o poza cu ce scrie pe fisa de respingere prima data? Dar a doua oara? Si unde ai fost a doua oara? Ce combustibil folosesti?

Eu am reprodus doar ce a spus cel de la al doilea ITP de unde am fost respins.Am sa pun pe forum, maine sau poimaine toata povestea prin care am trecut,si cu hartiile care dovedesc respingerile si voi lasa pe toti cititorii sa isi exprime parerea.
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Piston Grey
SV-08-RER
Locatia : Bucuresti

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RESPINS la ITP

Post by Ogy »

Nu s-a inteles din mesajul tau ca ai reprodus ce au zis cei de la itp ci faptul ca tu ai fost pacalit de cei de la mit in modul ala. Asteptam deznodamantul si hartiile respective.

Flipp
Posts: 19
Joined: 06 Feb 2008, 12:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RESPINS la ITP

Post by Flipp »

Imi poate spune cinevca cum atasaez niste documente scanate, pentru vizualizarea de catre utilizatori?
Va multumesc
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Piston Grey
SV-08-RER
Locatia : Bucuresti

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: RESPINS la ITP

Post by iulian2007 »

forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”