Ulei Valvoline

Inclusiv campaniile de rechemări
Cristy_Sorento
Posts: 99
Joined: 16 Oct 2008, 01:21
Auto:
Location: Bucuresti

Ulei Valvoline

Post by Cristy_Sorento »

Salutare,


Ce parere aveti de uleiurile Valvoline?Cei de la IMG mi-au recomandat ...
Foloseste cineva?vreun importator cunoscut?



Ms
Sorento 2.5 CRDI AT EX Ice Blue B 44 YTA

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ulei Valvoline

Post by sender78 »

Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

vladp
Posts: 46
Joined: 11 Mar 2008, 19:40
Auto:

Re: Ulei Valvoline

Post by vladp »

sender78, vezi ca Cristy_Sorento a intrebat de ulei pentru Sorento nu pentru Ceed

Valvolin stiu ca face uleiuri bune, nu am verificat dar cred ca poti gasi unul cu caracteristicile corespunzatoare.
Adica pentru benzinar API Service SJ, SL sau superior, ILSAC GF-3 sau superior vazcozitatea de 5w-30 e recomandata pentru orice temperatura.
Iar pentru diesel (140CP) API SERVICE CF-4 sau superior, ACEA B4 sau superior, aici vascozitatea de 5w-30 (cea mai recomandata) merge pentru -25C +40C.

Acum nu am manualul la mine, dar pentru motorul diesel cu turbina cu geometrie variabila (170 CP), este parca API SERVICE CH sau superior, ACEA C3 sau superior. Tot vascozitatea de 5w-30 este cea mai recomandata.

In manual nu interzice sa pui de exemplu vascozitatea de 5W-40, daca respecta celelalte standarde. Dar atentioneaza ca motorul functioneaza cel mai economic cu 5w-30.

De exemplul uleiurile Texaco nu le recomand deloc pentru Sorento, fiindca cel ma bun ulei al lor nu are decat ACEA B3 pentru diesel.
Sorento EX CRDI 170CP

Cristy_Sorento
Posts: 99
Joined: 16 Oct 2008, 01:21
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ulei Valvoline

Post by Cristy_Sorento »

Indicatiile lui Sender78 au fost bune,m-am sfatuit la PM cu el...
Eu ma gandeam sa pun 10w40 ca a venit vara ,acum ce sa zic ,daca pun un ulei mai subtire tzacane si mai mult dizelarul .
Pe unde gasesc Valvoline original?
Sorento 2.5 CRDI AT EX Ice Blue B 44 YTA

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”