consum kia rio 1.4 crdi an 2012 in rodaj

Forum cu de toate despre Kia Rio
Post Reply
Lorenaenjoy
Posts: 2
Joined: 08 Dec 2012, 23:14
Auto: Kia rio 1.4 crdi

consum kia rio 1.4 crdi an 2012 in rodaj

Post by Lorenaenjoy »

la incepututl lunii decembrie am achizitionat un autoturism kia rio 1.4 crdi.
pana acum consumul mediu a fost de 8,5 in conditii de trafic normale,cu caldura oprita,dezaburire....
masina are 250 de km pana acum
e normal consumul?
cat a fost consumul mediu la primele 5000km,(pt cei care conduc un autoturism asemanator)?

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: consum kia rio 1.4 crdi an 2012 in rodaj

Post by moguai »

un admin sa mute threadul pe topicul rio
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

bogo
Posts: 1
Joined: 07 Jun 2012, 22:54
Auto:

Re: consum kia rio 1.4 crdi an 2012 in rodaj

Post by bogo »

Am un Rio 1.4 CRDI din Noiembrie 2012. Abia a trecut de 2000Km, iar consumul real este de 6.6 l/100km (indicatia calculatorului de bord este de 5.9). Sunt convins ca stii deja de influenta unor factori asupra consumului (stil de condus, vreme rece, anvelope iarna, trafic), dar oricum, nu cred ca motorul dupa ce "se lasa" isi va reduce consumul cu mai mult de un litru (in cel mai bun caz).

feelgood.inc
Posts: 1
Joined: 24 Nov 2012, 13:21
Auto:

Re: consum kia rio 1.4 crdi an 2012 in rodaj

Post by feelgood.inc »

De prin decembrie 2012 am si eu un rio diesel , la inceput aveam un cosnum destul de maricel , se invartea in jur de 8 ... rodajul facut prin oras ,in conditii de vreme nasoale .
Deabea acum am facut 6k km si pot spune ca la un drum lung:
craiova -ct am scos un consum de 4.4 ~ 4.2 .Mers constant, 120 pe autostrada .Ac on/off , te omoara daca il numai on .
Prin oras , cu un stil de mers linistit si fara a circula prea mult la orele de varf consumul se invarte pe la 6.3 .
Ar fi de apreciat daca mai multe pers ar posta consumul , sunt curios care e media la masina asta :)

Lorenaenjoy
Posts: 2
Joined: 08 Dec 2012, 23:14
Auto: Kia rio 1.4 crdi

Re: consum kia rio 1.4 crdi an 2012 in rodaj

Post by Lorenaenjoy »

feelgood.inc wrote:De prin decembrie 2012 am si eu un rio diesel , la inceput aveam un cosnum destul de maricel , se invartea in jur de 8 ... rodajul facut prin oras ,in conditii de vreme nasoale .
Deabea acum am facut 6k km si pot spune ca la un drum lung:
craiova -ct am scos un consum de 4.4 ~ 4.2 .Mers constant, 120 pe autostrada .Ac on/off , te omoara daca il numai on .
Prin oras , cu un stil de mers linistit si fara a circula prea mult la orele de varf consumul se invarte pe la 6.3 .
Ar fi de apreciat daca mai multe pers ar posta consumul , sunt curios care e media la masina asta :)



La mine a scazut la 4,9bucuresti sovata.

Post Reply

Return to “Generalităţi”