Sfat achizitie Rio 5dr 1.0 T-GDi 6MT GT Line

Forum cu de toate despre Kia Rio
Post Reply
razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Sfat achizitie Rio 5dr 1.0 T-GDi 6MT GT Line

Post by razesul »

Salut,

Detin o Sportage din 2017, 1.6 GDI Style, fara probleme deosebite, la aproape 55000 km de ceva timp (undeva dupa revizia din februarie) la plecarea de pe loc incarcata sau in panta se aude un huruit metalic pana eliberez ambreiajul, dar pentru ca e manuala am invatat cum sa plec si face din ce in mai putin. La urmatoare revizie verific ambreiaj etc.

Back to RIO, cam putine pareri pe aici mai ales motorul nou 1.0 T-GDI, consum, fiabilitate, as prefera manuala atat eu cat si sotia, dar dupa probelama cu Sportage ma gandesc sa nu fie discutii la garantie, fata de o automata unde nu prea au cul sa dea vina pe sofer.

S-ar merita o DCT sau hybrid? are cineva pe aici care sa poate dezvolta un pic partea de consum DCT vs manuala?

Optiuni pana acuma: climatronic, BCW, BCA, SCC, senzoti de parcare f+s, scaune incalzite si navigatie 8" un + de vreo 2000 cred ca se aduna.

Multlesc anticipat pentru pareri,

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Rio 5dr 1.0 T-GDi 6MT GT Line

Post by bprodan »

Eu nu am vazut pe forum sa fie probleme de garantie la o cutie manuala. Singurul lucru care poate fi discutat e uzura discului de ambreiaj si aici e clar daca problema e cauzata de utilizator. Concluzia generala e ca manuala e mult mai fiabila si de preferat din toate punctele de vedere, cu exceptia confortului.
Huruitul ala de spui ca il ai nu imi suna bine, nu as sta pana in februarie. Eu am avut mai demult un tacanit, era rulmentul crapat si nu m-au lasat sa mai plec cu masina pana nu a fost schimbat (daca insistam sa plec era pe raspunderea mea si renuntand la garantie, evident)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Sfat achizitie Rio 5dr 1.0 T-GDi 6MT GT Line

Post by alexcrist »

Din câte știu, SCC nu poate fi pus pe 6MT. Doar pe 7DCT și iMT. Deci dacă dotarea asta e importantă pentru tine, 6MT îți iese din calcul...

Post Reply

Return to “Generalităţi”