Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Forum cu de toate despre Kia Rio
Post Reply
User avatar
the1
Posts: 75
Joined: 02 Aug 2007, 22:13
Auto:

Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by the1 »

Image
Image
Image

Lansata in 2005, Kia Rio a suferit un facelift minor anul trecut pentru a-i improspata imaginea. Dar noua versiune nu va avea o durata de viata prea lunga, constructorul sud-coreean avand in plan lansarea noii generatii Rio in primavara anului viitor.

Chiar daca fotografiile publicate pe un forum sud-coreean ne dezvaluie doar proportiile generale si detalii partiale ale stilului adoptat, partea frontala si cea laterala a noului sedan de clasa mica fiind camuflate, este destul de clar ca noua generatie se distanteaza de design-ul actualului Rio.

Din ce putem vedea, noul Rio seamana extrem de mult cu recent lansata Magentis/Optima si se incadreaza astfel in noua filosofie de design KIA, trasata de carismaticul director de design Peter Schreyer. Blocurile optice frontale sunt mai alungite, iar oglinzile laterale incorporeaza acum semnalizatoarele de tip LED.

Noul KIA Rio va fi bazat pe platforma viitorului Hyundai Accent, cu un ampatament generos de 2,57m, si va fi disponibil in doua versiuni de caroserie: sedan si hatchback.

Paleta de motorizari exclusiv Euro5 va fi mai generoasa, incluzand recent lansatele propulsoare diesel de 1.4 litri, dar si noul 1.6 GDI pe benzina, ce dezvolta 140cp. Noul Rio va prelua de la ”fratele” de concern si doua noi motoare Gamma, cu injectie directa si distributie variabila: un propulsor de 1.4 litri, 107cp, 135 Nm si unul de 1.6 litri si 124 cp. Ambele motorizari vor fi cuplate standard la o cutie de viteze manuala cu 5 trepte, in timp ce o cutie automata cu 4 trepte va fi optionala.

Comercializarea noului Rio va incepe in primavara lui 2011 in Coreea de Sud si abia din toamna anului viitor si in Europa.

http://www.garajul.ro/blog/2010/09/01/e ... a-kia-rio/
Image

► iPhone 3GS owner ► Sony VAIO owner ► Mitsu COLT owner

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by spdblue »

Noile generaţii Kia Picanto şi Rio vor debuta la Geneva în 2011
http://www.automarket.ro/stiri/noile-ge ... 30608.html
La sfarsitul articolului apare si mentiunea: "In 2013 am putea asista însă la debutul unui nou motor pe cele două modele. Este vorba despre mult aşteptata unitate cu trei cilindri de 1.0 litri, capabilă să dezvolte 69, 80 şi 110 cai putere, această ultimă versiune urmând să primească indicativul Turbo." Suna bine.
aici http://www.motorworld.com/car_list.php?mk=2011_Kia_Rio gasiti si alte detalii interesante.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
the1
Posts: 75
Joined: 02 Aug 2007, 22:13
Auto:

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by the1 »

Ar fi bine daca e lansata la Geneva, avem mai putin de asteptat... :) Insa, nu e nimic sigur. Articolul citat de tine se bazeaza tot pe speculatii si data lansarii nu e oficiala. Probabil ca noul Rio va aparea chiar mai repede, urmand sa aiba parte de o prezentare locala prematura, in Coreea.

Abia astept sa o vad.
Sa vedem ce este sub camuflaj, insa am senzatia ca noul Accent va fi un pic mai reusit.

Image
Image
Image

► iPhone 3GS owner ► Sony VAIO owner ► Mitsu COLT owner

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by spdblue »

Nu cred ca trebuie sa dezarmam in fata unei masini frumoase ca Hyundai. Din cate vad este ceva mai compact Rio, ceva mai bine definit. Hyundai a impumutat de la Kia Forte, ceva de la Mercedes. Chiar daca este frumos vom putea sa facem comparatii dupa ce apare noul Rio. Ceva ma face sa cred ca Hyundai este dintr-o alta clasa. Vom vedea.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
the1
Posts: 75
Joined: 02 Aug 2007, 22:13
Auto:

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by the1 »

Cum adica dintr-o alta clasa? Adica Hyundai-ul va miza pe eleganta, in timp ce Rio va avea un look mai sporty, mai tineresc?
Image

► iPhone 3GS owner ► Sony VAIO owner ► Mitsu COLT owner

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by spdblue »

Hyundai RB Concept este noul Hyundai Accent
http://www.promotor.ro/hobby-concepte-a ... deoclipuri
Hyundai RB concept, în premieră la Moscova
http://www.informatiiauto.ro/hyundai-rb ... d6541.html
Da, ma astept sa fie un pic mai sportiv.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by eugenflorinmanea »

http://www.zf.ro/auto/kia-prezinta-la-g ... /poze/?p=1

Mi se pare f frumusica- seamana cu Seat Ibiza
SAAB 9-5

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by foaa »

Abia astept noul Kia Rio 2011 sau 2012 sunt primul care o sa schimb vechiul Rio.

Dar din cate am inteles unicul diesel va fi 1.1 70 de cai :(( nu o sa mai putem merge linistiti cu 1.5 110cp :((
Ce pacat macar ala de 1.4 90cp!!!! sa nu spun de 1.6 115cp :))

Sunt curios de dotari si de preturi pt Romania!! Ca daca nu o sa aduca si in romania mai bine raman cu vechiul Rio fata de ceed sau alte marci care nu imi plac.

Sau cu inima franta o sa aleg un benzinar ca diesel la 1.1 nu cred ca o sa fie mare chestie mai bine 1.2 turba care se spune ca o sa echipeze Kia Rio III

O sa aleg un sedan :))
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by foaa »

revin

sau dc ofera motoare mai ok o sa ma mut la hyundai GB
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

User avatar
Adrian Nechifor
Posts: 4
Joined: 11 Aug 2011, 15:56
Auto:

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by Adrian Nechifor »

Am reusit sa testez si eu noua generatie Kia Rio. Mi-a placut exteriorul, dar si interiorul, cu o mica precizare - as fi vrut un plastic mai calitativ. Motorizarea 1.2 GSL nu este stralucita dar isi face treaba bine in oras.

In sfarsit, daca doriti puteti citi mai pe larg aici: http://www.orasulauto.ro/2011/11/21/dri ... gsl-85-cp/
Am pregatit si o galerie foto destul de detaliata.

Astept opinii, ori aici, ori direct pe blog. :)

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by Mihai-Alexandru »

Am citit articolul pana la capat ; am o singura obiectie : Ce versiune ati avut la test ? pentru ca autoturismul din fotografii cu siguranta nu este in echiparea Base mai degraba Classic .
Pretul versiunii Classic este 11.175 Euro tva inclus / Base : 10.097 Euro + v.met 93 Euro .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
Adrian Nechifor
Posts: 4
Joined: 11 Aug 2011, 15:56
Auto:

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by Adrian Nechifor »

Va multumesc pentru atentionare. Chiar acum ma apuc sa modific. A fost greseala dealerului, a incercuit gresit pe fisa cu detalii pe care am primit-o. :)

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by Mihai-Alexandru »

Foarte repede v-ati miscat, acum chiar ca nu mai am vreo obiectie :D

Felicitari pentru exclusivitate , cred si eu ca este 1-ul test realizat cu acest model nou .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noua KIA Rio va fi lansata in 2011

Post by Ogy »

Noul Kia Rio – O masina de 5 stele

Noul Kia Rio nu este doar o masina cu o personalitate aparte si puternica, ci si unul dintre cele mai sigure modele din segmentul B. The European New Car Assessment Program (EuroNCAP) a anuntat astazi un rating excelent de siguranta pentru Kia Rio: 5 stele.

Compartimentul pasagerilor si-a pastrat bine forma in urma testului de impact frontal. Kia Rio a demonstrat ca un nivel ridicat de protectie este asigurat pentru toti pasagerii, indiferent de dimensiunile si pozitionarea in masina a acestora.
Kia Rio a inregistrat scorul de 92% pentru protectia pasagerilor si 84% la protectia copiilor. Safety Assist a primit un scor de 86% pentru sistemul ESC (Electronic Stability Control) si avertizoarele centurilor de siguranta.

Rezultatele testelor EuroNCAP
Pasageri adulti – 92%
Pasageri copii – 84%
Pietoni – 46%
Safety Assist – 86%

Modelul testat a fost un Kia Rio cu 5 usi, motorizare 1.2 GLS, cu transmisie manuala. Controlul electronic al stabilitatii (ESC) este furnizat in dotarea standard si corespunde cerintelor Euro NCAP. Avertizoarele centurilor de siguranta sunt de asemenea standard pentru sofer, pasager fata si pasagerii din spate.
Dotarile standard de siguranta sunt:
pretensionatoare pentru centurile de siguranta din fata
limitatoare de sarcina pentru centurile de siguiarnta din fata
airbag frontal sofer
airbag frontal pasager
airbaguri laterale si tip cortina
Control electronic al stabilitatii (ESC)
Avertizoare centuri de siguranta
Comunicat Kia Rio 5 stele.doc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Generalităţi”