Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Copilu Ciprian
Posts: 15
Joined: 15 Sep 2011, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by Copilu Ciprian »

Acum vre-o 3 saptamani m-am "intalnit" cu un idiot pe Camill Resu, sofer profesionist, de altfel....doar conducea ditamai basculanta(plina cu nisip). Nu am reusit nici pana acum sa inteleg ce a fost in capul lui (eram 3 masini pe strada cand s-a intamplat), oricum nu mai conteaza. paguba e destul de mare, avand in vedere ca am ricosat in masina din fata mea.
Problema este ca masina e luata pe credit auto, ce la care aveam CASCO de la inceput (garanta) nu au mai prelungit polita in luna Iulie(desi ma contactasera telefonic sa ma intrebe daca prelungesc...) si am ramas sa rezolv problema pe RCA-ul "profesionistului" (EUROINS). Devizul de reparatie la Prestige la service(k acolo mi-au recomandat sa merg) : 40.000 RON. Miroase a dauna totala, deci o sa inceapa show-ul. Daca e cineva in masura sa ma lamureasca in cateva privinte, ii foarte multumesc.... :

- banii de la RCA vin in contul meu sau se duc la banca? (proprietatea masinii si dosarul de dauna sunt pe numele meu...)
- pot sa vand epava? cartea masinii e la banca, e garantie la credit....

Deocamdata atat, o sa revin cu noi amanunte(nu stiu daca au vre-o relevanta pentru cineva, eu o sa postez totusi....) si incerc sa pun si pozele cu "epava". :roll:


Image
Image
Image
Image

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by Dannyboy »

Parerea mea e sa ceri reevaluarea pagubelor. 40.000 inseamna 8000 € adica aproape o masina. Imposibil ca reparatia sa coste atat. Vad ca e afectat spatele si un pic capota si masca (daca vad bine). Dupa aprecierea mea costul ar fi cam de 3000-3500€.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Copilu Ciprian
Posts: 15
Joined: 15 Sep 2011, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by Copilu Ciprian »

@Dannyboy - inca nu stiu daca sa merg la alt service....oricum paguba e consistenta, nu e chiar asa simplu cum pare.Trebuie inclusiv re...... cum draq ii zice.....caroseria indreptata.Lista e destul de lunga...

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by bogdan.citescu »

Nici mie nu imi pare dauna totala si pretul reparatiei exagerat de mare.
Din poze as crede ca partea mecanica e intacta, adica masina poate rula in starea in care e.

Airbag-urile au declansat?
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by Dannyboy »

Un amic si-a deschis un service si din cate am inteles are acreditare si pe Hyundai-KIA. Luna viitoare se baga si pe asigurari. Deja e in discutii cu asiguratorii. Ce pot sa spun? Nu stiu daca te poti duce in alta parte pentru o noua constatare. Daca prietenul asta ar fi terminat toata hartogaraia i-as fi spus toata povestea ta.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Copilu Ciprian
Posts: 15
Joined: 15 Sep 2011, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by Copilu Ciprian »

Nu au sarit airbag-urile....masina ruleaza,nu are nimic mecanic.As posta lista cu ce au constatat aia la service,dar nu cred ca incape aici totul...o sa incerc.
TOTAL MANOPERĂ 3205.00 RON TOTAL COSTURI SUPLIMENTARE 216.58 RON TOTAL VOPSITORIE 4649.83 RON TOTAL PIESE 23713.45 RON COST REPARAŢIE FĂRĂ TVA 31784.86 RON TVA 24.00% 7 628.37 RON COST REPARAŢIE CU TVA 39413.23 RON

Daca dai un mail, iti trimit tot devizul,in amanunt....e prea mult de postat aici.
Sau poate stie cineva unde pot face share la un .PDF?

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by RaiMaN »

Poti pune direct aici .pdf :). Mi se pare enorm pretul, dar asa fac service`urile cand e vorba de RCA... Un prieten a avut nevoie de reparatia unei aripi... a incercat sa o faca pe rca`ul cuiva. Pretul era de 600 RON, asiguratorul nu a vrut sa plateasca si i`au spus de la service ca pentru el costa 250 RON... trageti voi concluziile :)
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by costelo »

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat :cry:
Ce a zis Euroins de deviz?
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

Copilu Ciprian
Posts: 15
Joined: 15 Sep 2011, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by Copilu Ciprian »

Inca nu am vorbit cu cei de la RCA, urmeaza azi sau luni....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by eugenflorinmanea »

Vi se pare mult?
Hm..
Eu in 2008 cand am avut-o lovita fata spate..dar mult mai soft adica nu s-a indreptat nimic la caroseie; de la motor doar radiatorul AC s-a schimba + capota bara fata faruri si bumper ele de dedesubt; in spate bara stopuri haionu +bumpere = 7,000 EUR la IMG.
Asa ca..eftin domne!

PS nu cred ca iti dau dauna totala. Oricum pregateste-te cu rabdare ca am inteles ca cei dela EUROINS suntf neseriosi. O mica atentie n-ar strica sa dai cum trebuie (traim in Ro)
SAAB 9-5

Copilu Ciprian
Posts: 15
Joined: 15 Sep 2011, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by Copilu Ciprian »

@Eugenflorin - Vre-o sugestie legata de "atentie" ? N-am avut nici o tangenta pana acum cu asigurarile, mai ales cu RCA...

Copilu Ciprian
Posts: 15
Joined: 15 Sep 2011, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by Copilu Ciprian »

Astazi (luni 19.09) am primit confirmare de la service ca au hotarat cei de la EUROINS ca e dauna totala....Urmeaza sa stabilim modul de despagubire. Deci, in concluzie, trebuie sa ma apuc sa valorific ce se mai poate de pe epava.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by misuspita »

Daca stergatorul spate nu e crapat, m-ar interesa pe mine, ca al meu cam da rateuri...

Si nu am chef sa il cumpar oficial ca costa cat nu face
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Copilu Ciprian
Posts: 15
Joined: 15 Sep 2011, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by Copilu Ciprian »

Update: trebuie sa ma apuc sa valorific ce pot de pe masinuta mea....reparatia costa f mult, am vb si cu cineva de la Porsche, cea mai "ieftina" varianta (cu aftermarket-uri incluse) e de aprox. 6000E , so..... cine are nevoie de ceva ce nu e inclus in pdf-ul atasat, PM.

Copilu Ciprian
Posts: 15
Joined: 15 Sep 2011, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accidentat de basculanta...dauna totala la orizont

Post by Copilu Ciprian »

Valabil in continuare....cine e interesat, PM cu ce are nevoie.

Post Reply

Return to “Accidente”