Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by bondalicir »

mai e o varianta cei drept neplacuta... faci reparatia, duci la carpatica si vezi cat platesc si pentru diferenta de bani il actionezi pe vinovat in instanta si siguri scoti diferenta de la el... sa vezi daca mai face rca la carpatica... asta e nasol ca blochezi banii tai.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by Mihai-Alexandru »

@ bondalicir

Va zice vinovatul ca detine RCA ! de ce sa-l actioneze in instanta ca doar el a respectat legea si s-a asigurat .
Eu cred ca numai cu Carpatica se poate rezolva sau daca nu vor atunci as merge la judecata cu acestia . Atata timp cat vinovatul nu se afla in stare de ebrietate....nu ai ce sa-i faci ca si persoana fizica/ conducator auto cat timp este asigurat rca .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by Mogg »

Ma mai puteti ajuta cu un raspuns ?

Nu mi-e clar ce se intampla cu masina in cazul in care Casco ar spune ca e dauna totala. Ideea e cam asa. Masina mea e asigurata la vreo 8500 Eur cu franciza de 20%. Asta inseamna ca ar trebui sa primesc vreo 6000 si ceva. Daca reparatia ma costa 5000 si ceva, cei de la Casco ar putea spune ca e caz de dauna totala, si de cat sa dea 5000 la un service pentru reparatie, sa imi dea mie 6000 si sa ramana cu masina, care sigur face mai mult de 1000.
Ceea ce nu mi-e clar e daca in caz de dauna totala 'epava' ramane la ei sau la mine.

Numai bine
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by Mihai-Alexandru »

Eu am intalnit doua situatii de daune totale ambele pe Casco si aflate in leasing . De cele mai multe ori dauna totala necesita timp pana primesti banii ; pot spune un termen estimativ minim 3 luni .
Pe urma vei avea de ales daca pastrezi epava caz in care iti vor scadea din suma asigurata sau daca nu pastrezi epava astepti pana asiguratorul respectiv valorifica epava .Sa nu te superi ca folosesc acest termen insa asa i se spune .
Eu din fotografiile atasate as spune ca reparatia nu e mare scofala si ca ai fi tentat sa pastrezi masina crezand ca te vei incadra cu reparatia in bugetul ramas dupa calculele asiguratorului . Insa revin la faptul ca nu esti vinovat de acest accident si-atunci m-as duce pe toate caile legale ca sa repar masina sau as accepta acei 6.800 Euro suma asigurata.
Cred ca asta este pretul de piata al unui Cee'd SW .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by Mogg »

Salut din nou,

La care din service-urile de mai jos ma sfatuiti sa fac reparatia ? Ca si criteriu de diferentiere ma intereseaza doar cat de profesionisti sunt si cat de bine iese treaba, nu ma intereseaza pretul. Cei care ati avut experiente legate de tinichigerie la ei, puteti va rog sa imi dati o directie ?

- Mit Motors Baneasa
- Mit Motors Manolescu
- IMG Jilava

Multumesc
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by quelloo »

baga la IMG ca ceilalti sunt cam praf...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by Mogg »

quelloo wrote:baga la IMG ca ceilalti sunt cam praf...
Ai avut personal experiente neplacute cu ceilalti sau doar ai auzit?
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by bondalicir »

img mi-a scos culoarea foarte bine. mi s-au parut mai profi decat mit baneasa... eu unu am jurat ca nu mai merg la mit... alegerea e ta.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by catalin4u24 »

Asta cu "'ti-au scos culoarea'' este din pacate o lauda la noi. E de neconceput ca o reprezentanta sa nu fie in stare sa-ti scoata o culoare, oricare ar fi ea, atata vreme cat au specificatiile si codul de culoare corecta. Nu denota decat superficialitate, neprofesionalism si chiar labagism...
Am avut si eu de revopsit bara fata, si drept sa-ti spun mi-a fost tare frica... ca nu o sa iasa culoarea... am o culoare tare ciudata, in umbra e gri sobolan, in soare uneori e gri petrol, alteori chiar verde metalizat inchis... daca intri in albumul meu ai sa vezi poze in care ai zice ca e alta culoare...
Cu toate astea insa, reprezentanta din Ploiesti (Neoserv) au facut o treaba foarte buna si mi-au scos bara la fel cum a fost... stima lor...
Scuze de offtopic... :oops:
'22 Xceed 1.5T City

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by quelloo »

Mogg wrote:
quelloo wrote:baga la IMG ca ceilalti sunt cam praf...
Ai avut personal experiente neplacute cu ceilalti sau doar ai auzit?
mai prin 2009 parca a intrat unu cu o dacie damblagita in Kiutza la semafor si a spart bara spate si a deplasat niste chestii prin portbagaj p-acolo iar la haion se vedea o zonda cam cat o moneda apasata in tabla.
au inlocuit bara, si la partea cu portbagajul cred ca au mesterit ei ceva pe la partile metalice (nush exact cum au iesit sub protectiile de plastic) dar platicele alea exact de pe buza portbagajului si acum sunt putin ridicate, iar fundatura aia micuta tot acolo e...
multa lumea imi zice ca exagerez...si ca nu se vede... dar cu masina curata se vede imediat si ma enerveaza f tare.

la IMG am facut aripa fata, mototolita fiind, a iesit ca noua.
- o zgarietura in dreptul pasagerului din spate dreapta (am proceed, nu e usa acolo) la care tabla era efectiv strapunsa, acum nu se mai observa nimic.
- cineva mi-a folosit portiera fata pe post de "tabla de x si 0" (un parcangiu nasol care nu l-am observat cand am lasat masina) si m-am ales cu 4 zgarieturi de vreo 70-80 de centimetri fiecare (3 dintre ele pana la tabla). iar, nu se mai observa nimic.

la mine fiind alba, nu ar fi avut probleme cu nimeritul culorii (pana la urma: cat de prost sa fii?)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by Mogg »

Din pacate cei de la City Insurance au decontare directa doar cu Mit Motors. Dupa ce am citit parerile voastre si am mai sapat si eu pe net, ma cam bate gandul sa o duc la IMG, pentru ca aparent sunt din cu totul alta 'liga'. Sper ca City Insurance va plati intr-un timp acceptabil, dupa ce reparatia e efectuata, chiar daca nu au decontare directa.

In alta ordine de idei, daca pe Casco am franciza per eveniment, in cazul de fata in care eu nu am nici o vina si practic fac reparatia pe banii asiguratorului RCA al vinovatului dar cu intermedierea Casco-ului meu, trebuie sa platesc franciza la City Insurance sau nu?

Numai bine
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by eugenflorinmanea »

bondalicir wrote:img mi-a scos culoarea foarte bine. mi s-au parut mai profi decat mit baneasa... eu unu am jurat ca nu mai merg la mit... alegerea e ta.
Treaba asta cu nimeritul culorii mai ales la Dakar YELLOW am ajuns la concluzia ca e loterie si la IMG.
Acum 3 ani de 4 ori mi-au vopsit bara spate pana a iesit la culoare - ca nu iesea neam.
Anul trecut in iunie m=am dus tot cu bara spate si cu aripa stg spate ca era zgariata si...ghiciti- au iesit complet pe langa amandoua.
Aripa mi-au revopsit-o si a iesit bine..dar bara spate iar e alta nuanta ca pur si simplu nu am mai suportat sa fac drumul ala de Jilava de 5 ori sa le zic eu ceea ce era evident 'nu e aceeasi nuanta' asa ca am lasat-o asa.

Pe de alta parte am fost la MIT acum o saptamana cu oglinda dreapta si vreau sa zic ca a iesit culoarea capacului oglinzii impecabil. Poate au mai facut ceva investitii in tinichigerie chiar habar n-am dar ma declar f multumit.

Stiu ca intr-un timp celor de la MIT li se stricase cuptorul si vopseau in alta parte.
SAAB 9-5

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by RaiMaN »

La decontare directa trimite banii imediat, la decontare indirecta mai dureaza 1 zi... deci....
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by quelloo »

corect si normal ar fi sa nu platesti fransiza, ca ei isi vor recupera toti banii
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by RaiMaN »

Nu stiu daca la toate firmele este asa, dar la Astra daca stii cine este vinovatul si tu repari masina pe casco tau nu platesti fransiza.. o plateste cel vinovat.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Post Reply

Return to “Accidente”