problema vopsea :(

Moderator: BAU

Post Reply
iulianezs
Auto:

problema vopsea :(

Post by iulianezs » 17 Jun 2012, 13:51

V-a salut pe toti!

Am si eu o problema pe care am observat-o de curand,cu vopseaua.

Pur si simplu s-a exfoliat,nu stiu din ce cauza,zona e undeva sus pe capota pe partea pasagerului,am atasat si o poza sa se vada.

http://postimage.org/image/4t8l9uksh/

Se rezolva pe garantie? :( sau.. in mod normal ar trebui, mi se pare ca prea repede a inceput sa se exfolieze vopseaua la o masina de 12k euro!

Weekend placut,
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

alimos
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI

Re: problema vopsea :(

Post by alimos » 30 Jun 2012, 15:01

Nu se rezolva pe garantie pentru ca nu e din interior spre exterior,ci e o problema evidenta de actiune a unui element chimic asupra lacului si vopselei.Cel mai probabil gainat de pasare,si mult mai probabil daca acest reper (capota din cate am inteles) a fost revopsit. Am un coleg cu un Mondeo care a patit exact la fel pe o suprafata mult mai mare.Pur si simplu a explodat vopseaua la uscarea gainatului si a inflorit precum bobocul unei flori.Sub toata treaba asta a ramas stratul gri de sub vopsea .Solutia este revopsirea elementului cu solicitarea adresata vopsitorului de a da un strat de lac in plus decat de obicei.Urmata bineinteles de cocere la cuptor.
Si ca sfat,sa nu iti lipseasca servetele umede din masina.Eu sunt patit,dar doar cu lacul matuit.S-a rezolvat prin polish.

Desigur,cauze pot fi si altele,dar dupa aspectul "plagii" sunt tot de natura chimica,si nu mecanica.
Cele bune...
Ceed 1.4 SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 145000
Sportage 1.6GDI Gold Edition
+Optionale,2014,Space Blue,ODO 67000

Post Reply

Return to “Accidente”