problema vopsea :(

Post Reply
User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

problema vopsea :(

Post by iulianezs »

V-a salut pe toti!

Am si eu o problema pe care am observat-o de curand,cu vopseaua.

Pur si simplu s-a exfoliat,nu stiu din ce cauza,zona e undeva sus pe capota pe partea pasagerului,am atasat si o poza sa se vada.

http://postimage.org/image/4t8l9uksh/

Se rezolva pe garantie? :( sau.. in mod normal ar trebui, mi se pare ca prea repede a inceput sa se exfolieze vopseaua la o masina de 12k euro!


Weekend placut,
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: problema vopsea :(

Post by alimos »

Nu se rezolva pe garantie pentru ca nu e din interior spre exterior,ci e o problema evidenta de actiune a unui element chimic asupra lacului si vopselei.Cel mai probabil gainat de pasare,si mult mai probabil daca acest reper (capota din cate am inteles) a fost revopsit. Am un coleg cu un Mondeo care a patit exact la fel pe o suprafata mult mai mare.Pur si simplu a explodat vopseaua la uscarea gainatului si a inflorit precum bobocul unei flori.Sub toata treaba asta a ramas stratul gri de sub vopsea .Solutia este revopsirea elementului cu solicitarea adresata vopsitorului de a da un strat de lac in plus decat de obicei.Urmata bineinteles de cocere la cuptor.
Si ca sfat,sa nu iti lipseasca servetele umede din masina.Eu sunt patit,dar doar cu lacul matuit.S-a rezolvat prin polish.

Desigur,cauze pot fi si altele,dar dupa aspectul "plagii" sunt tot de natura chimica,si nu mecanica.
Cele bune...
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

Post Reply

Return to “Accidente”