Cer un sfat! pls:(

Post Reply
antonb
Posts: 9
Joined: 08 Jul 2012, 00:08
Auto:

Cer un sfat! pls:(

Post by antonb »

De curand am cumparat un Kia Pro Cee'd, la cumparare din neatentie, neavand un ochi format,entuziasm..etc. nu am observat k masina a foat revopsita, si ca a avut un accident major :( . Dar dupa ce am luat-o a observat un prieten, am dus masina la service Kia Motors si au constatat in BC k au fost airbag-urile sarite si k a fost lovita serios :( . Proprietarul nu recunoaste nimic, nu mi-a zis k fost accidentata :oops: Eu inca nu am inscris-o pe numele meu. Ce pot face? Dati-mi un sfat, va rog! multumesc.

Ioan Baranovschi
Posts: 20
Joined: 25 Jun 2008, 11:01
Auto:
Location: Sighetu Marmatiei

Re: Cer un sfat! pls:(

Post by Ioan Baranovschi »

Daca nu pomenesti nimic de garantie ,ai cumparat-o la mina a 2-a.Daca din fabrica a ajuns in RO , primul proprietar primeste certificatul de garantie pt. 7 ani sau 150.000 km.Reparatiile facute in service sint trecute in certificat , care este transmisibil.Mai poti afla ceva despre masina folosind codul VIN.Am citit pe Forum sfaturi in privinta asta. Cauta .
cee'd 1,4 GSL

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cer un sfat! pls:(

Post by Ogy »

Ce poti face in ce sens?
Din cate inteleg ai fost pacalit => mergi si adreseaza-te organelor abilitate daca se mai poate rezolva ceva (politie) sau da-l in judecata ca e la moda...

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Cer un sfat! pls:(

Post by xp »

Daca reparatia nu a fost facuta in reteaua de service KIA nu poti afla mare lucru . Incearca sa te intelegi cu vanzatorul : ori retur ori mai scade din pret .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cer un sfat! pls:(

Post by Dannyboy »

Nu cred ca se mai poate face ceva. Principiul in aceste cazuri e „vazut, placut, cumparat”. Daca ai fi cerut sa specifice in scris ca masina nu a fost avariata altfel ar fi stat lucrurile. Imi pare rau.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

antonb
Posts: 9
Joined: 08 Jul 2012, 00:08
Auto:

Re: Cer un sfat! pls:(

Post by antonb »

va multumesc mult, o sa vad ce fac!

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: Cer un sfat! pls:(

Post by tibitu »

exista in lege o formulare gen "vicii ascunse cu buna stiinta", vorbeste cu cineva care-ti poate da un sfat concret. Gen...un avocat!?
Sansele sunt mici dar oricum n-ai de pierdut decat niste timp si pretul consultatiei, poate-i faceti o adresa de instiintare vanzatorului, cine stie....
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cer un sfat! pls:(

Post by Dannyboy »

Am gasit ceva care sper sa-ti fie de folos.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

antonb
Posts: 9
Joined: 08 Jul 2012, 00:08
Auto:

Re: Cer un sfat! pls:(

Post by antonb »

iti multumesc ! Luni o sa ma vad cu un avocat si o sa aflu parerea lui. ms inca o data! Numai bine!

andreif
Posts: 15
Joined: 02 Jul 2012, 20:51
Auto:

Re: Cer un sfat! pls:(

Post by andreif »

pune WIN -ul aici.

asta daca nu vrei sa o pasezi si tu mai departe.....

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Cer un sfat! pls:(

Post by Mihai-Alexandru »

@ antonb

Nu inteleg de ce nu ai verificat intai masina la service ; nu o lua ca si o critica dar exista atatea posibilitati de a verifica, nu poti sa dai banii si dupa aceea sa te intrebi. Nu stiu daca ai mai postat anterior cumpararii masinii dar si aici pe forum te-am fi sfatuit sa fi atent si ce sa verifici .
Un pret mic poate sa ascunda viciile dar nu cred ca mai poti face ceva atata timp cat ai cumparat-o de la o p.f fara vreo factura fara un angajament scris decat un ctr de vanzare-cumparare .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

Post Reply

Return to “Accidente”