Parbriz spart

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Parbriz spart

Post by mdr_mirel »

Circulam pe un drum pietruit ,moment in care a trecut pe langa mine un Bmw din contrasens aruncandu-mi o piatra fix in parbriz si spargandu-l. Se poate schimba parbrizul pe Rca-ul lui ?
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Parbriz spart

Post by quelloo »

ceva imi spune ca e imposibil...
mai mari sanse ai sa recuperezi banii de la CNADNR sau primaria locala (in caz ca s-a intamplat pe raza unei comune)

asiguratorul cu RCA-ul nu ar accepta niciodata plata
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz spart

Post by Dannyboy »

De ce pui in discutie RCA-ul celuilalt? L-ai oprit si i-ai spus ce s-a intamplat?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Parbriz spart

Post by mdr_mirel »

dannyboy : l-am oprit pe cel de la care a sarit piatra si a spus ca e de acord sa imi de copie de pe asigurare. acum ramane de vazut daca imi pot schimba parbrizul pe rca-ul lui. Maine o sa ma intalnesc cu soferul sa mergem la politie pt procesul verbal de constatare in care el sa recunoasca ca a sarit piatra de la el. Cu procesul verbal si cu copie de pe rca-au lui o sa ma duc la asigurator sa deschid dosarul de dauna. Stiu ca sunt sanse mici sa fiu despagubit de rca-ul lui dar macar incerc .
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz spart

Post by Dannyboy »

Iti multumesc pentru raspuns. Sincer e greu de crezut ca s-a intamplat asa ceva. Ma pun in situatia celui care te-a pagubit: ma opreste cineva care vine din spatele meu si-mi zice ca a trecut pe langa mine, iar eu i-am spart parbrizul cu o piatra sarita cumva din rotile mele. Cu toate astea, sunt de acord sa-i dau RCA-ul ca sa-si rezolve problema, fiind constient ca urmatorul meu RCA va „beneficia” de un bonus malus care ma va face sa renunt la ideea de a mai avea masina. Ce ai zice daca asiguratorul ar interpreta situatia asta drept o incercare de fraudare? Eu iti doresc bafta maxima in ceea ce ai de gand sa faci, insa iti recomand mare atentie.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Parbriz spart

Post by mdr_mirel »

de sarit piatra de la el a sarit sigur nici nu se pune problema.drumul nu era asfaltat era pietris pe acel drum si el a trecut cu viteza din contrasens.in momentul cand a trecut pe langa mine a facut poc si parbrizu. De aceea vreu sa merg la politie si nu la amiabila, ca la amiabila o sa creada ca vreau sa ii insel. Daca imi face la politie procesul verbal in care el recunoaste ca piatra a sarit de la el nu stiu unde mai poate sa fie problema legata de insalatorie.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Parbriz spart

Post by quelloo »

sa inteleg, ca ala a acceptat sa vina la politie si sa dea o declaratie ca e vina lui si ca poti sa repari masina pe RCA-ul lui?

mie ca asigurator mi s-ar parea chiar mai ciudata varianta asta decat aia cu amiabila... dar, nu am fost in situatia asta pana acum.
as ca iti urez bafta, si sa ne anunti si pe noi cu se va rezolva...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz spart

Post by Dannyboy »

Stai ca se mai ridica o problema. Sectorul de drum in cauza era acoperit cu pietris. Drumul avea avertizari de reducere a vitezei pentru evitarea unor probleme ca a ta, de exemplu? Daca nu avea semnele respective e nasol pentru autoritatea locala. Invers, va avea probleme soferul impricinat. Cam nasol in ambele situatii. M-as bucura ca maine, cand va intalniti, celalalt sofer sa mai recunoasca ceva.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Parbriz spart

Post by mdr_mirel »

quelloo :eu zic ca varianta la politie e mai buna de aceea l-am chemat la politie.
dannyboy :nu am fost atent daca sunt semne de reducere a vitezei pe acel sector de drum .dupa parerea mea avea in jur de 60kmh ,viteza la care inevitabil sar pietre. In caz ca sectorul de drum avea limitari de viteza ce ma sfatuiti sa fac? sau daca nu avea limitari de viteza ?
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Parbriz spart

Post by MeGeNe »

Pe mine daca m-ar opri cineva in trafic si mi-ar spune ca i-a sarit o piatra in parbriz din rotilr mele, l-as trimite la plimbare. De unde stiu eu ca nu avea parbrizul spart dinainte? Cum poate sa dovedeasca ca intr-adevar s-a intamplat asa? Nici in fata politiei nu as recunoaste ca s-a intamplat asa. Poate sa aiba sapte martori. Si de ce data viitoare cand imi fac RCA sa-mi dea malus si sa platesc mai mult?
Nu cred ca exista vreo societate de asigurari care sa despagubeasca parbrize pe RCA. Apropo, la ce societate are RCA? mdr_mirel, nu ai CASCO? Ai scapa de multa bataie de cap.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Parbriz spart

Post by alex79 »

E ca in Parlament in topicul asta. Fiecare gaseste diferite sensuri. Mai rar gasesti oameni cooperanti precum cel cu BMW-ul. Prin februarie plecam intr-o delegatie cu o Skoda de la firma spre Polonia iar aproape de Targu Mures a intrat unul cu un Opel fara ABS in spate. Din fericire masina fiind destul de solida nu a patit mare lucru in schimb el avea botul destul de avariat, dar una peste alta putea sa circule. Fiind si sambata am cautat un Xerox in Targu Mures am completat actele pentru constatare amiabila intr-o atmosfera foarte linistita. Omul chiar mi-a multumit ca nu am fost unul din aia care fac scandal cat China. Partea aiurea a fost ca RCA-ul era la ASTRA si se facea luna si problema nu se rezolvase. L-a chemat si pe vinovat sa ii vada masina el nu mai venea, drept urmare s-a deschis dosar CASCO urmand sa se recupereze banii de la ASTRA.
Scuze de offtopic dar doream sa impartasesc dintr-o situatie similara. Vezi la cine are RCA eventual daca ai CASCO discuta daca poti sa il schimbi iar ei sa recupereze de la RCA.
In general altfel se discuta intre firme de asigurari. Daca e intre tine si asigurator RCA (in special ASTRA) ai de umblat si asteptat. Colegul care se ocupa de parcul auto de la firma ma sfatuise si pe mine sa merg totusi la politie chiar daca ne intelesesem amiabil. S-a gandit ca ies din tara cu masina avariata si pot sa am probleme. Succes!
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Parbriz spart

Post by mdr_mirel »

Am fost astazi la politie si au spus ca ma duc la asigurarea vinovatului ,respectiv la Astra pentru a face intelegere amiabila.Maine o sa ma duc sa deschid dosarul de dauna .
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Parbriz spart

Post by mdr_mirel »

MeGeNe : soferul bmv-ului a fost cooperant deoarece masina este pe firma. el nu are nimic de pierdut in afacerea asta,doar o vizita la asigurator.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Parbriz spart

Post by bondalicir »

acum ceva timp este drept, socrul meu a schimbat un parbriz pe rca-ul altcuiva... nu au fost probleme dar au trecut de atunci cam 3-4 ani... nu stiu daca mai merge treaba asta acum...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Parbriz spart

Post by MeGeNe »

Nu vreau sa te descurajez, dar sa ne spui si noua cand o sa-ti plateasca Astra parbrizul. Daca n-ai CASCO, eu zic sa-ti iei gandul de la asta, fara suparare. Initial o sa ti-o bage pe aia cu desfasurarea de cercetari suplimentare care pot dura maxim trei luni, dupa care o sa-ti spuna ca nu se confirma vinovatia asiguratului lor RCA. Si gata, o sa-ti respinga dosarul. In ultima perioada (cam din primavara) cei de la Astra platesc foarte greu sau deloc. Majoritatea serviceurilor care aveau contract cu ei le-au reziliat. Tine-ne la curent cu ce se mai intampla.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Post Reply

Return to “Accidente”