Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post Reply
D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post by D4OTzu »

Salut
Dupa 2-3 ani instalatia de aer conditionat a inceput sa degaje un miros urat(ca de cojoc de lana ciobanesc). Am schimbat filtrul, pe moment nu s-a mai simtit, dar dupa putin timp, mirosul a revenit. Am auzit ca exista in comert un spray cu care-ti poti curata instalatia de aer conditionat singur. Am achizitionat acest spray la un cost relativ ieftin 14 lei dintr-un Kaufland. Pe recipient scrie: Bio_line, active foam NAWIEW ventilation cleaner 600 ml importat de firma Vadcris Group Trading Albeta -Arges, made in Polonia. Am pulverizat spuma conform instructiunilor, in locasul filtrului de polen si in gurile de aerisire si stupoare :o mi-a atacat mastile(chenarul) gurilor de aerisire. Vopseaua mata s-a exfoliat si mai grav, a sectionat plasticul in partea de jos, paletele de ghidare a aerului au capatat un luciu, dovada ca spuma a atacat plasticul. Nici macar nu a disparut mirosul neplacut in totalitate. ATENTIE la astfel de produse!!! Mai bine mergeti la un service bun si curatati instalatia acolo. Sper ca patania mea sa va fie de folos si sa n-ajungeti la alte cheltuieli ca mine.
P.S. Cunoasteti cumva unde as putea sa-mi comand aceste masti(rame, grilaje) ale orificiilor de evacuare a aerului?
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post by MeGeNe »

Imi pare rau pentru ce ai patit. Poti sa le comanzi la o reprezentanta dar sa nu lesini cand o sa afli pretul. Mai bine cauta pe la dezmembrari.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Ioan Baranovschi
Posts: 20
Joined: 25 Jun 2008, 11:01
Auto:
Location: Sighetu Marmatiei

Re: Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post by Ioan Baranovschi »

Nasol de tot. Muncesti pentru confortul tau si i-ti distrugi masina din cauza unor afaceristi inconstienti.Nu ma pricep,dar consider ca importatorul ar cam trebui tras la raspundere si ceva daune.....Asta in functie de costurile pagubei. Bafta!
cee'd 1,4 GSL

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post by Ogy »

Nasol! Exista topicuri antice cu exfolierea materialului cauciucat de pe plastice precum si topicuri cu sfaturi in legatura cu folosirea corecta a a/c-ului. In momentul de fata ai 3 variante:
1. Vopsirea elementelor
2. Colantarea lor
3. Alte repere din magazinele on-line

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Re: Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post by D4OTzu »

Am contactat firma importatoare romaneasca VADCRIS care printr-o iresponsabilitate crasa si neprofesionalism mi-a raspuns ca aceasta solutie nu avea cum sa-mi faca rau la grilele de aerisire, ca este de fapt o solutie pe baza de apa, un fel de solutie pt. curatat geamurile si ei nu au mai avut reclamatii de la alti clienti. Gogosi! Halal simt al responsabilitatii! Celor de la aceasta firma le doresc sa pateasca exact ca mine! Cele 2 grile deteriorate costa f. mult si astfel eu consider ca am fost pagubit de aceasta firma. Aveti grija sa nu patiti ca mine si sa evitati produsele acestei firme VADCRIS. Le dati lor bani ca sa va distrugeti masinile! Niste escroci intr-o tara unde nimeni nu e responsabil de ce face.
Va trimit mai jos foto cu grilele distruse.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post by eugenflorinmanea »

Ce te impiedica sa faci o reclamatie pe mail la OPC?
http://www.anpc.gov.ro/index.php?option ... &Itemid=54

Trimiti pozele frumos, raspunsul firmei...si vezi ce se poate face!
La treaba ca la nesimtire tre sa raspunzi exemplar!
SAAB 9-5

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post by alimos »

Dar otrava asta n-avea un furtun de aplicare pe care sa-l bagi cat mai adinc in fante?Sau dadeai ca la subrat?
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post by Nesta3 »

alimos wrote:Sau dadeai ca la subrat?
:lol: :lol:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post by BUNU »

alimos wrote:Dar otrava asta n-avea un furtun de aplicare pe care sa-l bagi cat mai adinc in fante?Sau dadeai ca la subrat?
Spuma prin expandare nu iese si afata?Cind scoti furtunul nu poate sa picure si pe grila?
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post by alimos »

Nu.Nu iese afara spuma daca e infipt furtunul cat si unde trebuie,iar pulverizarea se face exclusiv pe furtun si in fanta."Pardoseala"acestor fante e inclinata spre fata masinii,deci spuma nu are cum urca daca nu e aplicata aiurea.
Interesul este de a insufla acel fungicid cat mai aproape de condensorul din bord,elementul instalatiei de AC vinovat atat cu racirea aerului, atat de dorita vara,dar si cu imbibarea cu tot felul de microorganisme generatoare de miros.
Nu e nicio sfaraiala daca pulverizezi prin tubulatura in apropierea fantelor,astfel incat sa inunde spuma grilajul extern.Trebuie cat mai adanc in maruntaiele ventilatiei.
Una peste alta,pagubitul ramane patitul.Garantia pica (a picat ea si in cazuri mult mai evidente),producatorul spray-ului iti demonstreaza pe 90% din masini cu plastice ceva mai stabile psihic ca ale nostre faptul ca nu se sinchisesc la spray-ul sau iar tu cheltui bani de pomana pe demersuri.Rezolvari:
-dezmembrari auto sau mobis
-sablare integrala (sau smirgheluire) si revopsire cu vopsea ceva mai trainaica.
-colantare carbon

P.S.Pentru mine ramane insa un mister cum s-a rupt rama fantei.Indiferent cat de a naibii e spuma vietii,ruptura pare o clasica eroare de manipulare/scoatere/infigere,etc soldata cu craparea ramei.Nu te va crede nici mama OPC-ului ca rama s-a rupt de la spuma. Orice actiune chimica se lasa cu efecte de felul celorlalte reclamate de tine:cojire,albire,lucire,chiar ardere.Nu insa cu retezari ca cea reclamata.Pare 99% mecanica.
Nu te supara pe mine,dar sa stii la ce sa te astepti.
Cele bune!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Curatire individuala instalatie aer conditionat

Post by Nesta3 »

Ca rezolvare vopsirea e cea mai buna varianta.
Dar fara smirgheluire pana ce dai toata vopseaua aia cauciucata jos(cea care s-a exfoliat) nu faci nimic.O sa se umfle de la vopseaua aplicata si nu ai rezolvat nimic.Sa ma crezi, ca sunt patit.
Smirgheluire,grund, vopsea, lac.Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Accidente”