Geometrie

Post Reply
mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Geometrie

Post by mdr_mirel »

Am masina in service in urma unui accident,masina se repara pe rca-ul soferului vinovat (Euroins).Masina a fost avariata pe partea drepta fata schimbandu-se pe partea de mecanica in urma efectuarii geometriei urmatoarele :bascula.cap de bara,amortizor.dupa ce s-au schimbat aceste pisese s-a facut din nou geometria de unde reiese ca ar trebui schimbata si fuzeta dreapta fata. La reconstatare trimisa de cei de la services celor de la Euroins ,acestia refuza sa imi dea la inlocuit fuzeta precizand ca valorile rezultate in urma geometriei sunt apropiate de cele normale si se incadreaza in marja de eroare de citire a aparatului de masura de +/- 10%. Va atasez fisa de la geometrie
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Geometrie

Post by BAU »

@mdr-mirel : Acel domn de la Euroins este putin spus , rau intentionat .

Prima eroare apare la unghiul de cadere de pe fisa service-ului care nu stiu de unde a luat unghiul - 0.36 cind uzina da 0.6 grd+-30 min.
Chiar si asa , daca te uiti dupa ce s-a reglat directia , o sa observi ca unghiul de cadere fata (pe roata dreapta) este foarte mare 2.03 fata de 0.48 pe stinga ceea ce inseamna ca roata este puternic aplecata spre interiorul caroseriei (la partea suprioara ) ,si cred ca se vade cu ochiul liber . Poti verifica singur introducind un deget intre roata (anvelopa) si amortizor si o sa vezi o mare diferenta. Aceasta inseamna ca portfuzeta este indoita in zona prinderii amortizului (daca piesele care spui tu ca au fost inlocuite, chiar au fost noi).
Uzina accepta o eroare de unghiuri de max. 30 minute ori daca te uiti la unghiul de cadere vezi o eroare de 1,15 grd (mult prea mult).
Unghiul de fuga 3,48 este ok (nu stiu de ce este incercuit ,diferenta de 0,19 se incadreaza in tolerante).
CEL MAI IMPORTANT : In ultimul tabel se observa o diferenta mare la unghiul inclus .+0,49
Indiferent ce modificari se fac la directie si ce reglaje , acesta trebuie sa ramina constant. (vezi primul tabel .13,33)
Faptul ca acesta variaza la reglajul convergentei inseamna ca ceva este indoit in urma accidentului .
Deoarece din piesele care alcatuiesc directia numai portfuzeta nu s-a schimbat , rezulta ca aceasta este indoita.
Service-ul are dreptate . Trebuie inlocuita si portfuzeta (nu fuzeta cum ai scris tu )
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Geometrie

Post by mdr_mirel »

Multumesc pentru raspuns.O sa ma duc maine in audienta la seful de daune de la Euroins si o sa trec si pe la service sa imi de copie de pe fisa de geometrie.Spune-mi te rog unde gasesc si eu valorile alea oficiale de la kia.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Geometrie

Post by BAU »

Orice service reprezentanta kia le are si ar trebui sa ti le dea si sa te ajute in demersul tau. Dar sint cele din primul tabel stinga exceptind unghiul de cadere care este putin diferit.

Cred ca-ti poate folosi tabelul din attach.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Geometrie

Post by mdr_mirel »

Multumesc.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Geometrie

Post by BAU »

Sper sa ai succes . Asa se intimpla cind alegi compania de asigurare dupa pret.
Sa ne tii la curent cu ce rezolvi .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Geometrie

Post by mdr_mirel »

O sa sun maine dimineata la Kia sa imi trimita pe mail valorile nominale ca sa am dovada in fata nesimtitilor aia de la Euroins.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

CMGeorge
Posts: 82
Joined: 18 Mar 2008, 23:38
Auto:
Location: Tirgu Mures
Contact:

Re: Geometrie

Post by CMGeorge »

O recomandare:
Chiar si in cazul unui accident lejer realizat de o persoana asigurata la EuroIns/Carpatica se recomanda a nu se trece la intelegere amiabila, ci a se chema politia.
Cele 2 companii sunt extrem de nesitmite in plata daunelor, iar in cazul de neplata, avand PV de la politie,pot fi dati in judecata cu sanse 100% castig.
|Totodata nu faceti RCA la cele 2 companii. Motivul foarte simplu: in momentul in care acestia nu vor sa despagubeasca complet, victimele for cere instantei despagubiri.Unt sanse extrem de mari ca, client sa pierdeti, urmand ca voi sa fiti nevoiti sa dati in judecata compania de asigurari pentru recuperarea banilor. In caz de accident cu victime, in caz ca sunteti obligati de instanta sa platiti din banii vostrii pagube, v-a fi si mai greu sa luati un avocat ca sa va recuperati banii (adica dupa bani s dati alti bani...)

Mai bine dati 100-200 RON in plus anual decat sa fiti obligati sa platiti mii de euro despagubire + cheltuilei de judecata + un nou proces.
Kia Cee'd sw 1.4 Best Machine Silver.
Incheiere acte dealer: 12 Aprilie 2008
Achitare avans: 23 Aprilie 2008
Comanda: 25 Aprilie 2008
Serie sasiu: 3 Iunie 2008
Livrare: "pe la sfarsitul lui iunie" 2008
Re-Comandat: 25 iunie 2008
Livrat: 6 Septembrie 2008
Prima mea intalnire cu masina:2 Decembrie 2008

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: Geometrie

Post by kiaalba »

CMGeorge wrote:O recomandare:
|Totodata nu faceti RCA la cele 2 companii. Motivul foarte simplu: in momentul in care acestia nu vor sa despagubeasca complet, victimele for cere instantei despagubiri.Unt sanse extrem de mari ca, client sa pierdeti, urmand ca voi sa fiti nevoiti sa dati in judecata compania de asigurari pentru recuperarea banilor. In caz de accident cu victime, in caz ca sunteti obligati de instanta sa platiti din banii vostrii pagube, v-a fi si mai greu sa luati un avocat ca sa va recuperati banii (adica dupa bani s dati alti bani...)

Mai bine dati 100-200 RON in plus anual decat sa fiti obligati sa platiti mii de euro despagubire + cheltuilei de judecata + un nou proces.
odata ce ai rca valabil esti complet asigurat si nu o sa dai nici un ban de la tine, indiferent ca ala isi primeste doar o parte din bani sau o mare .....

cel mai bine nu va zgarciti la cateva milioane pe an si faceti casco. acolo nimeni nu face probleme (nici cei de mai sus).

la rca gasesti cate un caz nemultumit la fiecare firma, inclusiv la aia cea mai smechera.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Geometrie

Post by eugenflorinmanea »

Asta se intampla intr-o tara normala cu apa calda. Dar la noi nu e cazul- sunt foarte multe cazuri in care pagubitul nu si-a luat banii de la compania de asigurari (RCA ul), a dat in judecata vinovatul si a castigat.
Da stiu e absurd, nici eu nu am crezut prima data- adica eu de buna credinta platesc RCA unei societati agreate- si in caz de dauna trebuie sa platesc. Dar...traim in Romania asa ca...nu va zgarciti la 50 lei. Faceti minim ASTRA
SAAB 9-5

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Geometrie

Post by mdr_mirel »

Am fost astazi la Euroins si mi s-a acceptat schimbarea portfuzetei.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Geometrie

Post by mdr_mirel »

eugenflorinmanea wrote:Asta se intampla intr-o tara normala cu apa calda. Dar la noi nu e cazul- sunt foarte multe cazuri in care pagubitul nu si-a luat banii de la compania de asigurari (RCA ul), a dat in judecata vinovatul si a castigat.
Da stiu e absurd, nici eu nu am crezut prima data- adica eu de buna credinta platesc RCA unei societati agreate- si in caz de dauna trebuie sa platesc. Dar...traim in Romania asa ca...nu va zgarciti la 50 lei. Faceti minim ASTRA

Nici Astra nu prea mai despagubeste ,majoritatea reprezentantelor auto nu mai lucreaza cu ei
.Daca te loveste unu cu rca de la astra nu poti sa iti repari masina in service Kia, deoarece Kia nu mai lucreaza cu Carpatica,Euroins si Astra.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

Post Reply

Return to “Accidente”