Garnitura evacuare arsa

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Garnitura evacuare arsa

Post by alex79 »

Cu ocazia schimbului de ulei la un service oarecare am remarcat ca garnitura de la racord teava esapament este arsa. Probabil am luat vreun bolovan ceva.
A mai schimbat cineva asa ceva?
In esenta nu pare greu de schimbat important e de gasit garnitura.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by alex79 »

Am comandat la Autonet printr-un distribuitor. Costa 20lei.
Vedem ce vine.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by alex79 »

Nu stiu daca era cazul sa se mute la Accidente, dar....
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by RaiMaN »

Din cauza fiecarei problemute din asta postate pe aici sau in alta parte scade pretul de revanzare al masinii... Din cauza noastra - a posesorilor- s`a ajuns ca masina sa coste atat... Ne place sa ne plangem de fiecare ca**t... asta e...
Sper sa nu mi`o iei in nume de rau, dar e bine ca a fost mutat la Accidente... Esti un caz singular, nu este o problema generala!
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by BAU »

@alex79: Acelasi lucru l-am sesizat si eu in prima mie de km. Mi-a fost schimbata garnitura respectiva in garantie si dupa cca 1000 km am sesizat acelasi lucru. Asa ca mi-am dat seama ca ori si cite garnituri as fi schimbat, zona respectiva tot afumata va fi . Garnitura nu se arde , este metalica foarte subtire si in zona respectiva, datorita vibratiilor motorului ,cele doua flanse nu vor putea stringe perfect garnitura. Au trecut 5 ani de la schimbare si nu am mai bagat in seama fenomenul, motorul functioneaza perfect. Important este faptul ca nu trebuie sa piarda gaze cu presiune .( se poate asculta suieratul lor , daca exista , sau se poate folosi o foaie alba si se verifica daca la functionarea mototrului la ralanti , foaia se afuma)
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by alex79 »

Nu ma deranjeaza in mod direct, dar cateodata am senzatia ca intra miros in masina. Daca nu mai uitam dedesubt nici nu stiam.
Nu m-am plans ci doar am impartasit din experienta.Poate era mai bine in momentul in care schimbam garnitura sa relatez la alta sectiune.
@RaiMaN - Ciudata logica. Atunci nu mai putem functiona ca un forum. Fiecare sa tina pentru el.
Oare de ce nu ati procedat la fel si la distributia sarita de la punct, bielete, casete de directie, relatia cu serviceurile, etc?
Si eu sunt de parere ca prea multe discutii negative coboara pretul, dar cum sa rezolvam aumite situatii cand nici macar serviceurile nu stiu.
O sa intram in tacere precum alti colegi.

@BAU -Multumesc pentru sfat.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by Stefan47 »

Sper ca nu supar pe nimeni daca spun ca am si eu problema asta....doar ca la mine chiar se aude un zgomot urat la ea din cauza tobei sport. O sa caut s-o schimb, dar daca revine problema ce solutii am putea gasi sa dureze?
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by marinero »

Buna,
nu zice nimeni nimic de pret, cit costa garnitura respectiva si de unde se poate comanda, multumesc.

Si codul daca stie cinva ar fi bine sa-l posteze .
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by quelloo »

alex79 wrote:Am comandat la Autonet printr-un distribuitor. Costa 20lei.
Vedem ce vine.
greu...greu
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by marinero »

quelloo wrote:
alex79 wrote:Am comandat la Autonet printr-un distribuitor. Costa 20lei.
Vedem ce vine.
greu...greu

Multumesc de raspuns, nu vreu sa blamez masina, da la 60000 sa schimbi garnitura respectiva nu mi se pare ok, eu personal sunt un pic dezamagit de masina tinind cont ca am cumparato de noua si fac aceasta afirmatie in conditiile in care am avut mai multe masini second care sau comportat mai bine .

PS
pentru @RaiMaN, stai linistit ca un opel insignia nou poti sa-l cumperi second la 7000 - 10000 euro in conditiile in care nou incepe de la 22000 euro, asa ca la c'eed pretul este ok si o alta problema pe care nu o inteleg, sa ma ascund si sa nu recunosc ce problema are masina nu inteleg de unde pina unde, daca au scos pe piata o masina sa-si asume fabricantul criticile sau laudele nu asa ar fi ok?
Oricum eu unu personal repet, nu sunt multumit de masina .
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by eugenflorinmanea »

Omul a recunoscut in primul post ca s-ar putea sa fi luat un bolovan. Acum ce facem daca lovim masina trecem la probleme: mi s-a spart bara ca am intrat in gard- problema generala la kia ceed- cand dai cu spatele gardul nu se da din calea ta.
Si intr-adevar chiar nu e ok deloc sa ti se arda o garnitura de 20 lei la 60,000 km. Chiar e o problema fooarte grava.
Lasa ca e mai bine la Passat unde pica injectoarele la 50,000 km si eventual si turbina. Dar acolo nu e problema- ca nu gasesti asa ceva pe forum.
SAAB 9-5

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by marinero »

eugenflorinmanea wrote:Omul a recunoscut in primul post ca s-ar putea sa fi luat un bolovan. Acum ce facem daca lovim masina trecem la probleme: mi s-a spart bara ca am intrat in gard- problema generala la kia ceed- cand dai cu spatele gardul nu se da din calea ta.
Si intr-adevar chiar nu e ok deloc sa ti se arda o garnitura de 20 lei la 60,000 km. Chiar e o problema fooarte grava.
Lasa ca e mai bine la Passat unde pica injectoarele la 50,000 km si eventual si turbina. Dar acolo nu e problema- ca nu gasesti asa ceva pe forum.
Nu contest, asa o fi .
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by bogdan-alin »

Raiman a vrut sa zica ca nu este o problema generala, nu sa nu scrii ce are masina, si sincer sunt de acord cu el...acuma daca stai sa te plangi si de o garnitura in loc sa te bucuri de masina...

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by marinero »

Nu am mentionat toate probleme avute: rugina, bucsaraie, scirtiit, la bord pe unde vine grilas pentru aer se ridica din cauza soarelui probabil, materialu cu care este imbracat bordu de tot c....u si multe altele, am un prieten care are un peugeot 206 de 8 ani fara nici o problema tot cu 60000 km.
Si nu in ultimul rind am avut masini second de 5 ani 15 ani 20 ani (seat cordoba, opel vectra, mazda 323, peugeot 205, ford mondeo, WV Passat) toate sau comportat mai bine nu am avut probleme, asa ca am cu ce compara si nu este ok .
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garnitura evacuare arsa

Post by eugenflorinmanea »

Materialul de pe bord e chiar f bun si placut la atingere nu stiu ce ai cu el.
Cat despre prietenul cu Pj 206- mai vorbim cand ajunge la 70,000 si i se cracaneaza rotile din spate- cam 90% din Pj 206 au aceasta problema.
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Accidente”