Victima colaterala

Post Reply
frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Victima colaterala

Post by frantic »

După aproape 6 ani fara niciun eveniment neplacut in trafic, astăzi am fost implicat intr-un accident produs din vina unuia cu o autocamioneta cu volan pe dreapta. Concret, soferul acesteia, aflat pe prima bandă, a acrosat un autovehicul ce circula pe banda de langa axul drumului, in incercarea de a trece de el. Ce a urmat a fost precum in filme. Avand ceva viteza si speriat probabil de socul loviturii, a pierdut controlul, agatind cu remorca un stalp si fiind proiectat apoi pe sensul celalalt, pe care ma aflam eu. Am reusit totusi sa evit un impact frontal, camioneta lovindu-ma in partea stanga spate.

Au urmat vreo 4 ore pierdute pe la politie, timp in care am aflat ca individul avea ITP-ul expirat si RCA-ul la Euroins. Ba mai mult, nu si-a recunoscut vina si nu a vrut sa dea polita de asigurare. Noroc ca am CASCO.

La prima vedere daunele ar fi aripa stanga spate, spoilerul si pragul. Daca or fi si altele ascunse, ramane de vazut cand ajung in service.

Image

Image
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Victima colaterala

Post by eugenflorinmanea »

Cum sa intrii pe contrasens si sa nu recunosti ca tu esti vinovat??!!!
Si politia ce a zis?
La astfel de indivizi ar trebui sa li se suspende permisul definitiv...pe bune!! Sunt pericol public si te mai si sfideaza in fata!!

Succes cu repararea masinii si daca tot ai CASCO repar o si tu la cel mai ragnet service din zona- Mercedes BMW ce stii tu ca e OK in zona.
Sunt curios care va fi metoda aplicata avand in vedere ca aripa face parte din caroserie...iti decupeaza aripa cu totul si lipesc alta?
SAAB 9-5

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Victima colaterala

Post by Nesta3 »

Imi pare rau
Din ce vad,s-ar putea sa coste reparatia.Aripa spate,e cam dauna totala.Cu greu se poate repara.Aripa e aceeasi piesa cu stalpul/rama de sus care coboara spre parbriz.Din ce stiu,se poate comanda aripa spate cu jumatate din rama aia,dupa care se sudeaza.Mai nasol e ca ai si pragul indoit.Sper sa gresesc,dar asa stiu ca se procedeaza.
In alta ordine de idei,spui ca nu poti scoate banii de la om si faci pe Casco(banii tai)?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Victima colaterala

Post by frantic »

Individul a incercat sa paseze vina pe conducatorul celuilalt autoturism, care, cica, i-ar fi taiat calea, desi dovezile spuneau altceva. Ma rog, asta nu mai e problema mea acum.
De asta mi-a fost frica si mie. Probabil ca daca era in 4 usi era mai simpla reparatia, dar asa nu vad cum ar putea fi schimbata toata partea. Azi ma duc la asigurator sa vad ce stabileste.
Vinovatul a refuzat, de fata cu politistul, sa predea asigurarea, motiv pentru care a fost trecut pe procesul verbal seria si numarul RCA-ului, eu urmand sa merg la CASCO doar cu acesta.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Victima colaterala

Post by BAU »

Se poate repara ,cu rezultate excelente prin schimbarea aripii spate prin taiere si sudare .
Pragul nu este o problema , se schimba cu totul.
In privinta RCA-ului , individul nu trebuia sa-ti predea RCA-ul dar conform legii trebuia sa-ti dea o copie xerox a acestuia pe care s-o atasezi la dosar.
Unele companii de asigurare cer fotografii de la ambele masini accidentate . Era bine daca o fotografiai si pe a lui .
Faptul ca politistul a certificat pe PV ca individul are RCA valabil trecindu-i seria si nr. arata ca vina a fost a lui, ar trebui ca asiguratorul tau sa-ti repare masina cu regres pe RCA-ul vinovatului . DAR : Sunt asiguratori care refuza reparatia daca nu exista si o declaratie a celui vinovat ca este de acord cu reparatia pe asigurarea lui.
Urmeaza recuperarea sumelor intre companii dar asa cum ai spus si tu , nu mai este problema ta .
Toata aceasta "distractie" se poate termina favorabil si pentru tine dar depinde si de compania unde ai tu incheiata asigurarea CASCO.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Victima colaterala

Post by eugenflorinmanea »

Sa inteleg ca tipul avea RCA la Euroins Bulgaria!
Tare mi-ar placea tu sa iti faci masina pe CASCO iar compania de CASCO sa se indrepte asupra faptasului, nu asupra companiei de asigurari .
Sa vezi atunci distractie pentru el!
SAAB 9-5

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Victima colaterala

Post by frantic »

BAU wrote:Se poate repara ,cu rezultate excelente prin schimbarea aripii spate prin taiere si sudare .
Unele companii de asigurare cer fotografii de la ambele masini accidentate . Era bine daca o fotografiai si pe a lui .
Am fotografii cu ambele autovehicule, daca va fi nevoie le pot prezenta.

eugenflorinmanea wrote:Sa inteleg ca tipul avea RCA la Euroins Bulgaria!
Tare mi-ar placea tu sa iti faci masina pe CASCO iar compania de CASCO sa se indrepte asupra faptasului, nu asupra companiei de asigurari .
Am fost convins de la inceput ca are polita la Euroins, si nu m-am inselat.
Masina oricum o voi face pe CASCO (Allianz), cu regres pe RCA-ul celui vinovat si sunt decis sa nu fac niciun compromis. Voi cere inclusiv vopsire integrala. Azi am deschis dosarul de dauna si urmeaza sa merg joi la constatare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Victima colaterala

Post by BAU »

Bravo , personal m-am linistit . Daca ai Casco la Allianz sau ai fi avut la Generali nu ar trebui sa intimpini nici o greutate . Ar trebui sa se ocupe ei de tot si sa iei masina reparata . Nu cred ca vor sufla cei de la Euroins pentru decontarea dintre firme. Incearca s-o repari intr-o reprezentanta.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Victima colaterala

Post by frantic »

Clar, reparatia o voi face la service Kia Cluj.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Imi pare rau pt intamplarea ta, sper ca masina a iesit bine.
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

Post Reply

Return to “Accidente”