Problema carcasa filtru polen , aer conditionat ,etc ..

Post Reply
chaosmedia90
Posts: 10
Joined: 05 Jun 2014, 14:15
Auto: Kia Cee'd

Problema carcasa filtru polen , aer conditionat ,etc ..

Post by chaosmedia90 »

Buna ziua , sunt nou pe forum si mai mult am vizionat sectiunea Tips and Tricks pentru a afla lucruri noi despre masina mea.
Detin o Kia Cee'd Hatchback model 2008 , 1.4 benzina , 109HP si cand am luat masina acum jumatate de an SH , fiind prima masina logic ca nu stiam ce sa controlam la ea sa vad ce are dar pe scurt pot spune ca are multe probleme ... dar mai important este acum sa rezolv o chestie care ma supara demult si anume fitrul de polen .
Am desfacut torpedoul sa schimb filtrul dar spre supriza mea masina fiind lovita pe partea dreapta [ asta neestiind cand am luato... ] am descoperit ca acea carcasa si capacul care tine filtrul sunt sparte , rupte ... naiba stie ce silicon i-a pus sa stea acolo... si cateodata cade capacul si nu se mai inchide torpedoul , trebuie iar sa il indes sau sa il scot definitiv ...
La service Kia am fost si cand mi-a aratat cate repede are acea carcasa ... am zis ca mai bine mai asteapta ca nu e urgenta acum [ asta fiind acum 2 luni ] , dar iarna se apropie si nici caldura in masina nu merge ca pe furtunul care baga caldura [ cel de sub capota ] are un robinet improvizat [ care nestiind ce naiba e cu ala cand am luato ] ca la ghiuveta sta pe inchis , cand dau drumul la aer conditionat merge pe rece de nu ai treaba dar mai mult pierde aer pe la filtru polen banuiesc deoarece baga mai tare pe acolo fiind carcasa sparta , daca deschid robinetul si dau drumul iar la aer conditionat imi baga caldura de sunt in sauna [ tin sa specific ca poate nu s-a inteles , daca robinetul e inchis , baga doar aer rece , daca robinetul este deschis , baga doar aer cald ].
Problema este ... daca dau bordul jos la un service sa verifice aerul conditionat , carcasa filtru polen , cam cat m-ar duce un pret estimativ ? [Le-as da si eu jos dar mi-e ca nu mai reusesc sa le pun la loc toate firele ...
Daca e vorba sa cumpar mai multe repere din acea carcasa filtru polen , as putea cauta prin dezmembrari ca as iesi mult mai ieftin .. dar am nevoie de service-uri mai bunicele care sa ma ajute sa tinem mai mult masina acolo sa rezolv toate problemele de sub bord ...

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Problema carcasa filtru polen , aer conditionat ,etc ..

Post by quelloo »

Bine ai venit,
Imi pare rau pentru problema ta. Mie unul imi suna destul de complicat, dar pentru o solutie mai ieftina (ca probabil in service la kia o sa te coste f mult remedierea) as incerca la dezmembrari sa gasesc exact reperele care la tine sunt cu probleme si as merge dupa la service sa le monteze. (doar manopera poate n-ar costa chiar asa de mult)

Sper sa rezolvi cat mai repede.
Trebuia sa fie verificata mai bine masina inainte de cumparare :(
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

chaosmedia90
Posts: 10
Joined: 05 Jun 2014, 14:15
Auto: Kia Cee'd

Re: Problema carcasa filtru polen , aer conditionat ,etc ..

Post by chaosmedia90 »

quelloo wrote:Bine ai venit,
Imi pare rau pentru problema ta. Mie unul imi suna destul de complicat, dar pentru o solutie mai ieftina (ca probabil in service la kia o sa te coste f mult remedierea) as incerca la dezmembrari sa gasesc exact reperele care la tine sunt cu probleme si as merge dupa la service sa le monteze. (doar manopera poate n-ar costa chiar asa de mult)

Sper sa rezolvi cat mai repede.
Trebuia sa fie verificata mai bine masina inainte de cumparare :(

Da, asa e dar fiind prea necunoscator de masini si plin de emotie ca o sa imi iau singur din banutii proprii prima masina apoi fiind bine dispus cum arata masina , am luato pe loc ... apoi cand au inceput sa apara problemele am fos la kia la constatare si au zis ca n are rost sa o mai verifice ca a mai fost cineva cu ea cu 2 zile inainte sa o cumpere si cand mi-a dat foaia respectiva mi-a cazut fata ... dar multe din probleme le-am rezolvat ...
Intrebarea mea ar fi daca imi poti recomanda un service unde ma pot duce cu ea sa ii dea bordul jos si sa imi faca o lista cu reperele defecte si sa ma duc in dezmembrari sa le caut ....

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Problema carcasa filtru polen , aer conditionat ,etc ..

Post by quelloo »

din cauza operatiunii ceva mai complexe, cred ca e mai bine sa mergi la unul din service-urile KIA (MIT, IMG sau Aviatorilor)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Accidente”