ACCIDENT - URGENT

adrian.lesan
Posts: 16
Joined: 08 Feb 2014, 18:45
Auto: KIA CEED 1.4

ACCIDENT - URGENT

Post by adrian.lesan »

Am avut un accident urat cu o KIA CEED 1,4 benzina 2008 hatchback 80 KW (m-am dat peste cap).

Masina este destul de avariata, as dori daca poate cineva sa imi recomande de unde sa cumpar piese la un pret OK (Bucuresti). Oferta de piese e mare si nu ma pricep.

In principiu e vorba de:
- bara stabilizatoare fata
- bieleta bara stabilizatoare fata dreapta
- amortizore fata complete (flanse, rulmenti)
- amortizoare spate
- tendon scurt dreapta spate
- radiator AC
- radiator apa
- tragar
- suport electroventilator
- aripa stanga fata
- bara fata
- parbriz
- luneta
- stop stanga spate

posibil sa trebuiasca si plafon, stalp fata stanga si spate stanga, sa vad ce zice maine dimineata si tinichigiul.

probabil o sa mai fie si alte maruntisuri... asta e doar la prima vedere.

nu am avut casco... asta e.

Deci daca imi poate cineva recomanda o sursa pentru piese OK care sa nu ma jupoaie de bani... va rog mult.
Daca ati avut cazuri asemanatoare, spuneti-mi si mie unde ati facut reparatia, ca nu am nici o recomandare pentru un service din bucuresti in care sa am incredere.

Multumesc.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by Nesta3 »

Imi pare rau sa aud.Sper ca esti bine.

Daca o repari,aia nu mai e masina.Si ma refer la constructia ei,linii,siguranta etc etc...
La ce repere ai mentionat, costul e cam ridicat.Trebuie inlocuite reperele,trebuie reparate restul care sunt putin afectate si bineinteles trebuie vopsire integrala a masinii.Plus ca se adauga manopera.
Ca prim sfat: Mergi la un service care se ocupa atat cu mecanica dar si vopsitorie,spune-le sa iti faca un pret pt reparatie totala si vezi la iesi ca si cost.
Al doilea sfat e acela de a vinde ce a mai ramas din masina si sa cumperi alta sh,la un pret bun si inca in garantie.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

adispan
Posts: 95
Joined: 17 Aug 2014, 15:56
Auto: Ford Focus
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by adispan »

Adrian, nasoala intimplare, sper ca nu sunt si "daune" umane.
Da-mi te rog VIN-ul masinii, sa iti caut unele repere.

Toate cele bune
Adi
Diverse chestii auto.

adrian.lesan
Posts: 16
Joined: 08 Feb 2014, 18:45
Auto: KIA CEED 1.4

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by adrian.lesan »

Sunt ok, multumesc. Cateva vanatai :)

Ciudat e ca nu s-au deschis airbagurile, desi am avut si impact frontal dreapta si m-am dat si peste cap. In fine... :) Nu e cazul sa imi mai pun prea multe intrebari acum.

Caut piese sa vad cam cat ma ajunge reparatia, sa vad daca se merita. Sunt putin bulversat pentru ca mizam pe ROTSTAR dar nu am gasit mare lucru la ei, iar la diversi distribuitori aceeasi piesa (acelasi producator) costa intre 250 si 480 lei... etc.

U5YFF24129L130774

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by Ogy »

Ciudat e ca nu s-au deschis airbagurile
Ai purtat centura?
Frunzareste magazinele online si vezi ce scor iti iese. Mai negocieaza cu ei (ca ai de luat multe componente).

adrian.lesan
Posts: 16
Joined: 08 Feb 2014, 18:45
Auto: KIA CEED 1.4

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by adrian.lesan »

Da, aveam centurile si eu si sotia.

adispan
Posts: 95
Joined: 17 Aug 2014, 15:56
Auto: Ford Focus
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by adispan »

Salut Adi
Uite mai jos oferta pt niste repere de mecanica scrise de tine mai sus (nu m-am uitat si la reperele de caroserie, pt ca in principiu se pot gasi la dezmembrari repere OE)

Totul mai jos e pe original Kia, daca nu se specifica altfel

- bara stabilizatoare fata 380 ron
- bieleta antiruliu fata 65 ron
- amortizor fata 443 ron/buc
- flansa amortizor fata 113 ron
- rulment amortizor fata 80 ron
- amortizor spate 480 ron
- radiator AC 418 ron aftermarket
- radiator apa 755 ron
- brat scurt spate 214 ron
- antigel original, bidon de 2 litri = 50 ron

O sa mai caut azi unele variante aftermarket, si revin si cu ele

Toate cele bune
Adi
Diverse chestii auto.

adrian.lesan
Posts: 16
Joined: 08 Feb 2014, 18:45
Auto: KIA CEED 1.4

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by adrian.lesan »

ok, multumesc. trebuie sa imi fac si eu niste calcule sa vad daca se merita sa mai fac masina sau o vand asa cum e pentru piese.
se pare ca a crapat caseta de directie in timpul mersului, asta a cauzat accidentul.

ciudat, in conditii de utilizare normala a masinii, fara sa iau borduri sau alte treburi. masina are si scut si cred ca protejeaza si ala, daca nu ma insel.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by Ogy »

adrian.lesan wrote:Da, aveam centurile si eu si sotia.
Poti pune niste poze cu masina?
Daca spui ca purtati centurile si avariile sunt vizibile pe caroserie....e nasol pt kia.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by eugenflorinmanea »

adrian.lesan wrote:
se pare ca a crapat caseta de directie in timpul mersului, asta a cauzat accidentul.
.
Whaat?
Si cum s-a manifestat masina de a provocat accidentul?
Aveai reviziile la zi la reprezentanta Kia?
Daca se adevereste ca din aceasta cauza a fost accidentul cred ca poti sa te indrepti impotriva producatorului.
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by BAU »

Daca ceea ce spui este adevarat , ia-ti o dovada scrisa de la un service , eventual o expertiza de la un expert neutru care sa certifice ca accidentul a avut cauza mentionata si poti deschide un proces cu 90% sanse favorabile pentru tine mergind pina la inlocuirea masinii , daune financiare substantiale inclusiv poate rechemarea in service pentru verificare a celorlalte masini si modificarea constructiva a casetei.
Dar iti trebuiesc citeva dovezi scrise si un avocat bun.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

adrian.lesan
Posts: 16
Joined: 08 Feb 2014, 18:45
Auto: KIA CEED 1.4

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by adrian.lesan »

masina nu mai era in garantie, dar tocmai luasem ITP de cel mult o luna si o verificare la mecanic pentru drum lung.

m-am dat peste cap cu ea in Muntenegru, nu in Romania, si ma pregatisem pentru drum lung :)

Deci ... masina s-a manifestat cam asa:
drum drept, viteza 70 kmh, deodata fuge stanga fara sa fac nimic. in vreo 10-20 metri deja eram aproape tot pe contrasens.
redresez putin volanul, pisc putin frana. masina o ia la dreapta mai mult decat trebuie, se intoarce dreapta, lovesc frontal zidul de pamant pe marginea drumului si ma dau peste cap spre partea stanga o data, aterizand tot pe roti. ideea e ca am si filmarea, telefonul era pus pe suport in geam si filma de nebun peisajul...

adrian.lesan
Posts: 16
Joined: 08 Feb 2014, 18:45
Auto: KIA CEED 1.4

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by adrian.lesan »

dupa discutiile cu niste mecanici incep sa imi pun intrebari privind KIA. masina avea 100.000 km utilizare normala, cu scut, fara borduri, etc. nu e normal sa crape directia in halul asta

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by belghiru »

Bine ca sunteti bine.
Legat de masinile KIA abordarea trebuie sa fie mai cumpatata. Inainte de a intra in productie de serie piesele sunt testate in conditii extreme. Daca ar mai exista casete "crapate" si la alti posesori atunci intr-adevar ar fi ceva alarmant si clar, fiecare ar trebui sa-si verifice masina inaintea unei eventuale campanii de rechemare. Eu merg cu 2 copii in masina deci as fi primul la service :)
Despre proces...........prea greu prea ca in RO.
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

adrian.lesan
Posts: 16
Joined: 08 Feb 2014, 18:45
Auto: KIA CEED 1.4

Re: ACCIDENT - URGENT

Post by adrian.lesan »

iaca si niste poze
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Accidente”