Cracă picată pe mașină

Post Reply
cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Cracă picată pe mașină

Post by cHILLy »

Îmi cer scuze în avans dacă am postat greșit. Din păcate am pățit-o. Situația e cam cum se vede în pozele de mai jos. Plafon înfundat în zona pasagerului din dreapta față + o înfundătură mică pe la mijlocul stâlpului A din stânga. Mă interesează dacă se poate îndrepta și cam cât ar costa o operațiune de genul ăsta. Am cumva nevoie și de dovadă de la Poliție pt. reparația mașinii?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Cracă picată pe mașină

Post by frantic »

Cauta pe cineva care se ocupa cu PDR (Paintless Dent Repair). Nu stiu exact care ar putea fi costurile, insa banuiesc ca nu e o avere. Mergi la o constatare.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Re: Cracă picată pe mașină

Post by cHILLy »

Am nevoie și de dovadă de la Poliție pt. repararea mașinii?
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Cracă picată pe mașină

Post by frantic »

Nu sunt foarte sigur, insa cred ca e nevoie si de dovada de la politie. Poate stie vreun coleg mai bine.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Cracă picată pe mașină

Post by bondalicir »

nu ai nevoie de nici o dovada. mergi linistit si repar-o. daca ai casco poti merge direct la constatare, daca o repari pe banii tai poti sa mergi direct la service...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Cracă picată pe mașină

Post by Nesta3 »

Faraindoiala.ro
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Cracă picată pe mașină

Post by bprodan »

Nu ai nevoie de nici o dovada. Evident, daca nu ai urme de sange pe acolo :)
Eu am avut usa infundata si am rezolvat f repede la unii de pe langa otopeni (in incinta tiriac parca). Din ce imi amintesc a fost 150 de lei
Evident, daca ai casco e decizia ta, poti face dosar, reparatie la kia, etc, dar nu as recomanda la chestii asa marunte pt ca la anul vor avea cei de la asigurarator grija sa isi scoata banii.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Re: Cracă picată pe mașină

Post by cHILLy »

Nu am urmă de sânge și de nimic altceva decât de clei de la respectiva creangă :D . Am sunat ieri la Pol. Sibiu la accidente ușoare, și mi-au zis că trebuie dovadă, am mai pierdut și pe acolo trei ore și am făcut rost de ea. Am întrebat pe la câteva service-uri din Sibiu, inclusiv reprezentanțe care se ocupă cu tinichigeria și mi-au dat niște costuri de reparație halucinante, aveam impresia că am nimerit din greșeală la un service Rolls Royce din Dubai :oops: Dacă mă puteți ajuta cu o informație vis-a-vis de un service care repară așa ceva fără chituiri, revopsiri & shit vă mulțumesc anticipat.
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Cracă picată pe mașină

Post by sonty »

conform legilor de la noi si de pe la multi altii, orice reparatie la tabla masinii trebuie facuta in baza unei dovezi de la politie pentru ca in teorie politia tre' sa aiba declarate toate 'incidentele' ca sa poata sa gaseasca 'accidentele' nedeclarate. acum ca pe unii din service-uri ii doare-n fund de asta e alta treaba si ar trebui sa devina problema lor, mai ales daca la un moment dat repara o masina cu care s-a omorat un om.

ontopic, am cautat un pic indreptare ventuze in sibiu, dar google pare sa fie inutil ca de fiecare data cand ai neaparata nevoie de ceva specific. imi gaseste tot felul de site-uri ori din bucuresti ori cu locatie nespecificata si-l doare undeva ca 'sibiu' e primul cuvant in cautare.
in caz ca preturile oferite de service-uri sunt chiar uriase uite: https://lajumate.ro/dispozitiv-cu-vacuu ... 79712.html
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Cracă picată pe mașină

Post by frantic »

cHILLy wrote:Dacă mă puteți ajuta cu o informație vis-a-vis de un service care repară așa ceva fără chituiri, revopsiri & shit vă mulțumesc anticipat.
Daca nu gasesti un astfel de centru in zona Sibiului, da o fuga pana la Cluj.
http://grindina.com/
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Cracă picată pe mașină

Post by xp »

Am patit-o si eu cu un turture . S-a rezolvat, uite aici mai multe
viewtopic.php?f=5&t=2244&start=60
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Re: Cracă picată pe mașină

Post by cHILLy »

Am trimis pozele de aici și celor de la Faraindoiala.ro. și am primit următorul răspuns:
"Îmi pare rău pt. necazul dvs. Din păcate materialul este supraîntins/înțepat, nu îl putem repara. Mulțumesc."

Mai are rost să mă mai deplasez și la Cluj la cei de la grindină.ro sau la fastautodeal.ro (care cică au patru tehnicieni la Cluj, la dealerul Opel Polymobile) ca să vadă pe viu mașina și să facă la fața locului o diagnosticare?
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cracă picată pe mașină

Post by BAU »

In acest caz mai bine apelezi la CASCO daca ai .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

cHILLy
Posts: 41
Joined: 08 Oct 2008, 16:09
Auto:

Re: Cracă picată pe mașină

Post by cHILLy »

Nu (mai) am casco. Am avut în primii cinci ani după care am considerat că nu mai merită.
Mai are rost să mă deplasez până la cei de la Cluj de la grindina.com să vadă mașina pe viu sau îmi fac speranțe deșarte?
Cee'd 1.6 DSL 115 Cai

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Cracă picată pe mașină

Post by frantic »

Ia legatura cu ei, trimite-le cateva poze inainte de a face deplasarea. N-ai nimic de pierdut.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Post Reply

Return to “Accidente”