Reparatie Kia Cee'd

agrusu
Posts: 13
Joined: 13 Aug 2018, 17:03
Auto: Kia Cee'd
Location: Bucharest

Reparatie Kia Cee'd

Post by agrusu »

Buna seara,

Recent mi-a fost avariata masina in parcare de catre un autor necunoscut.
Daunele ar fi urmatoarele:
-bara spate este crapata, trebuie inlocuita.
Bara aceasta are si orificii pentru senzori. Senzorii cred ca sunt in continuare functionali.
-aripa dreapta spate trebuie indreptata si revopsita.
-stopul dreapta spate este crapat.
-zgarieturi pe usa dreapta fata si aripa dreapta fata.

Este posibil sa fie nevoie si de o geometrie, momentan nu am sesizat defectiuni la caseta de directie, dar masina a fost urcata putin pe bordura in urma impactului.

Nu sunt optimist, politia se ocupa de caz, dar autorul este dificil de identificat. Exista posibilitatea sa ajung sa-mi repar masina din banii mei. Pana acum masina a avut revizii doar la reprezentanta, iar eu am continuat sa procedez la fel si am dus-o la IMG Jilava. Am cerut un deviz estimativ celor de la IMG Jilava, iar costurile se ridica undeva la 4200 de lei, posibil si mai mult.

Puteti sa-mi sugerati cum as putea sa procedez astfel incat sa beneficiez de o lucrare de calitate si totusi la un pret mai rezonabil in cazul in care ajung sa platesc reparatia? Este cineva care s-a dus la reprezentanta cu piese cumparate de la dezmembrari?

Astept sfaturi si sugestii.
Multumesc!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by andrei1271984 »

imi pare rau dar nu-ti pune baza in politie :( nu se rezolva nimic in majoritatea cazurilor....
mergea un casco :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by BAU »

Cam asa se intampla daca nu ai CASCO.

Masina se putea repara pe CASCO si daca politia rezolva cazul ( desi ma indoiesc , cum spune si colegul de mai sus ) Asiguratorul se indrepta cu regres asupra vinovatului . Dar tu oricum aveai masina reparata indiferent daca se descoperea sau nu vinovatul .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

agrusu
Posts: 13
Joined: 13 Aug 2018, 17:03
Auto: Kia Cee'd
Location: Bucharest

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by agrusu »

Chiar si la CASCO, am inteles ca diferiti asiguratori nu despagubesc in cazul unor astfel de evenimente.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by Ogy »

Cred ca eu sunt cel mai in masura sa-ti spun cate ceva in acest sens. Am vreo 8 accidente cu ea pana acum...:))
Gaseste-ti un service pe recomandare sau cum crezi tu. NU te uita la cat de bine sau rau arata un service! Conteaza ce iese de acolo. In practica sunt multe service-uri unde poti sa o repari si sa iasa frumos treaba. Eu cand am avut un accident asemanator cu al tau (cu un necunoscut -gheata) am facut intai reparatiile pe partea mecanica. Din pozele tale nu vad sa ai ceva pe aceasta tema (mecanica).Partea de tinichigerie am facut-o dupa 8 ani, timp in care mi-a mai lovit acea portiera un necunoscut. Iti recomand sa cumperi piesele sh/dezmembrari. Exclus reprezentanta. Verifica jurnalul meu....
Si nu uita vine iarna, e musai sa gasesti unu cu capul in telefon care sa-ti repare spatele masinii! :lol: (atentie ce ai declarat inainte la politie si cum montezi bara sa nu arate ca in poza)

LE: vezi ca nu e numai bara de schimbat, sub ea ai tamponul si niste urechi de metal (vezi tot la mine in jurnal). Tot acolo ai cablul cu mufa care duce la proiectorul de ceata. Scutul de sub bara nu e spart? Pare o masina mare cea care te-a lovit. Nu ai urme de vopsea de la ala pe caroserie?

agrusu
Posts: 13
Joined: 13 Aug 2018, 17:03
Auto: Kia Cee'd
Location: Bucharest

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by agrusu »

Cel care m-a lovit conducea un Audi Q5. Pana acum, impreuna cu politia, am identificat marca automobilului si ora la care m-a acrosat. (25.10.2018 - 00:26:,30 pe str. Slt. Cristescu Dima, zona Baicului).

In urma discutiilor de astazi cu cei de la service, mi-au spus intr-adevar ca mai este un tampon care cel mai probabil a fost afectat. Mai spuneau si de alte componente care ar fi putut fi afectate dar nu am retinut tot. Proiectorul de ceata nu a fost afectat si nici senzorul (sper). Mecanic deocamdata nu am sesizat nimic. Am un joc foarte fin (aproape insesizabil) cand stau pe loc si virez de volan spre stanga, nu-mi dau seama daca e o problema sau nu. Din ce am testat pana acum, directia reactioneaza foarte bine in mers si pe loc. In dimineata respectiva am gasit masina cu roata urcata pe trotuar si cu volanul intors la 90 de grade, de asta am suspiciuni la directie.

Aparent, nu au ramas urme de vopsea de la respectivul. In schimb mi-a lasat suvenir plasticul de la proiectorul din bara fata.

Multumesc pentru sfaturi, o sa-ti citesc jurnalul.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by Ogy »

Cred ca o sa-l gasiti daca ai deja aceste date. Nu ziceam de proiector ceata ci de cablul ce duce la acesta. E o mufa chiar in zona unde ai fost lovit de acolo pleaca mai departe spre proiector stanga pt europa si dreapta pt UK. Poti scoate roata pe partea unde te-a lovit si sa inspectezi zona vizual si in service. Uita-te atent la bascula, pivot si cap de bara sau sa ii verifici unghiul de fuga (geometria) dupa ce echilibrezi rotile.
Nu raman urme de vopsea doar daca a ta a fost revopsita (prost).

agrusu
Posts: 13
Joined: 13 Aug 2018, 17:03
Auto: Kia Cee'd
Location: Bucharest

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by agrusu »

Masina este la primul eveniment, nu a mai fost lovita. Vopseaua este cea de fabrica. Mi-a lovit masina in bara spate, iar partea din fata cred ca a atins-o cu oglinda, respectiv aripa cred ca a atins-o cu cauciucul. Zonele avariate mai prezinta urme de culoare alba, cum este si cea de pe portiera.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by Ogy »

Este Q5 de culoare alba si mai trebuie nr de inmatriculare. Camere prin zona? Camerele din intersectii?

agrusu
Posts: 13
Joined: 13 Aug 2018, 17:03
Auto: Kia Cee'd
Location: Bucharest

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by agrusu »

Nu stiu sigur daca este de culoare alba, dar asa banuiesc. Politia a luat probe de pe camerele video, dar momentan nu au identificat decat ca ar fi vorba de un nr de Bucuresti. Deoarece era noapte, nu s-a putut descifra numarul de inmatriculare foarte bine, inca se lucreaza la asta. La iesirea din Soseaua Iancului ar fi camere de luat vederi intr-o statie de RATB (lt. Victor Manu), dar nu functioneaza. Mai multe nu stiu.

M-am uitat prin jurnalul tau (Ogy). Din service-urile prin care ai fost, poti sa-mi recomanzi unul mai bun? Am vazut ca la ultimul incident ti-ai facut masina prin cei de la City Insurance. Ai fost multumit?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by Ogy »

Lucrarea in sine a fost foarte buna. Pe langa a fost nasol (jeg, praf etc)si de aceea nu-i recomand.
Cauta un service pe langa zona in care stai. vezi ce masini intra si cum ies de acolo. Intreaba clientii daca sunt multumiti de lucrare. Asta o poti face in cateva minute stand de vorba cu clientii care isi ridica masinile. Asta daca chiar nu gasesti pe cineva sa-ti recomande un service.
Intrebarea este: daca tu iti repari masina, cum mai faci dovada reparatiilor la asigurator (in caz ca il gasesti pe ala si ai probleme pe partea mecanica)? Sunt componente care nu se vad in poze si care necesita inlocuire. Nu poti sa legi bara aia cumva si sa o folosesti asa pana rezolvi cu q5-ul?
Ce mai trebuie sa cunosti este ca nu toate service-urile au lucrat pe masini kia si de aici tragi singur concluziile. Bine, la ce ai tu, nu intampini probleme in niciun service.

agrusu
Posts: 13
Joined: 13 Aug 2018, 17:03
Auto: Kia Cee'd
Location: Bucharest

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by agrusu »

In cazul asta ar trebui sa intru in proces cu respectivul, sa castig procesul si dupa sa-mi recuperez banii.
Bara am lipit-o momentan cu banda izolanta, pot sa folosesc masina fara probleme, este funtionala. Din cate stiu legea te obliga totusi sa repari masina la maxim 30 de zile de la eveniment. Curand o sa-mi expire si ITP-UL, pe care nu il trec la cum se prezinta masina acum.

Eu as fi preferat sa o fac la reprezentanta pentru ca mi-a placut foarte mult cum lucreaza cei din Jilava. Am mai schimbat impresii cu diversi clienti cand am mai fost acolo si la fel am auzit numai de bine. Totusi, devizul pe care mi l-au facut mi se pare cam mare. Probabil la un service de cartier scot la jumatate costurile, dar si daca lucrarea nu iese in regula si rugineste in timp nu e ok.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by Ogy »

Dar celor de la IMG le-a explicat ca vrei sa o faci pe banii tai? Cum se prezinta masina acum de nu poti trece ITP-ul? Dupa 30 zile scrie in lege ca nu ai voie sa circuli cu un auto avariat si nereparat....eu am circulat 7-8 ani.. Ce service repara in 30 zile, nu stiu. Poate alea care nu prea au clienti.

agrusu
Posts: 13
Joined: 13 Aug 2018, 17:03
Auto: Kia Cee'd
Location: Bucharest

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by agrusu »

Celor de la IMG le-am cerut un deviz pentru moment, mi-au recomandat sa mai astept, poate sa rezolva cazul.
Masina avand elemente de caroserie indoite, stiu ca nu poate sa treaca ITP-ul. De asemenea, are si stopul spart.
Acum ca tu ai mers 8 ani si nu te-a sanctionat nimeni, nu stiu ce sa zic. Poate pentru mine o sa fie de ajuns 3 zile si o sa ma sanctioneze.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie Kia Cee'd

Post by Ogy »

Sunt perfect de acord. Doar ca eu in aia 8 ani am facut ITP-ul pe bune. Poate se leaga de stop spart dar merita intrebat si acolo ca in caz de nu o repari la timp, sa faci itp-ul inainte.
LE: la orice service mergi trebuie sa-ti dea o garantie pe lucrare si daca nu-ti place cum iese ai dreptul sa o refuzi pana se remediaza. La un accident de acum 2-3 ani masina intermediara (aia dintre vinovat si mine) pentru ca nu a iesit culoarea corespunzatoare, a fost vopsita integral.

Post Reply

Return to “Accidente”