[Accident] Zgariata cu cheia...

razvano2002
Posts: 25
Joined: 10 Jun 2008, 21:20
Auto:

[Accident] Zgariata cu cheia...

Post by razvano2002 »

Salutare!

Saptamana trecuta mi-am gasit masina zgariata in parcare. Se pare ca cine a "comis-o" era ori un profesionist, ori unul beat mort, intrucat a reusit performanta de a acoperi cca 20 cm de "julitura" cu o singura miscare...

Cel mai probabil a apropiat cheia mai mult decat trebuia de tabla masinii si iata cum am patit-o...

Intrebarea mea este: stiti cumva cum pot remedia situatia? Nu as vrea sa apelez inca la CASCO, intrucat am fransiza 100 euro si mi-e teama ca nu cumva, valoarea reparatiei sa nu acopere banii pe care trebuie sa ii scot eu din buzunar. Cineva m-a sfatuit sa astept se intample mai multe la masina si sa ma prezint cu ea la casco... Insa chiar nu cred ca e cazul sa astept sa se intample ceva neaparat la ea, doar de dragul ca lucrarea la masina sa depaseasca bugetul frensizei...

Se poate rezolva si altfel? Altcineva m-a sfatuit sa incerc cu polish... Stiti cumva cat costa reparatia si daca trebuie facuta neaparat intr-un service autorizat KIA (stiti problema cu garantia... )

Sunt foarte deschis la propuneri...

Va multumesc,

Razvan...

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: zgarietura cu cheia

Post by Bonzai2 »

Poti sa ii dai polish unde vrei tu ca nu pierzi nici o garantie dar nici nu o sa se acopere zgarietura.La polish se acopera zgarieturi foarte foarte fine.Un polishat costa cam 50 de lei.
Si eu am aceeasi problema si am incercat cu un creion corector dar mai bine nu.Nu se mai vede zgarietura alba ci se vede o dunga albastra in schimb de la creion (masina mea e albastra).Daca ai masina neagra atunci merita incercat cu creion corector,daca nu,nu.
Sfatul meu?Las-o asa si nu astepta sa se intample altceva la masina,ineacrca sa uiti.O sa vezi ca dupa o perioada nu mai e asa deranjant.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: zgarietura cu cheia

Post by Ogy »

ii aplici in prima faza un creion corector ...acoperi marginile zgarieturii cu scotch de hartie ca sa nu incarci aiurea portiera si sa se vada inestetic....treaba asta o faci pe masina curata...dupa care aplici si un polish de la magazin...mai lasi cateva zile si ii mai dai din nou un polish
-o faci 20% pentru estetica si 70% protectie :)
-daca mergi cu ea in service sa stai linistit ca depaseste 100e -sau poti suna la numerele de telefon expuse de membrii forumului la diverse service-uri ca sa te lamuresti exact cat costa
-daca esti din Bucuresti iti recomand service-ul IMG am avut "cateva" incidente si baietii de acolo au aranjat tot exact ca in fabrica....si FARA atentii

bogdan-m
fan Stiinta
Posts: 44
Joined: 04 Apr 2008, 22:18
Auto:
Location: Constanta

Re: zgarietura cu cheia

Post by bogdan-m »

Si eu am patit aceeasi problema, dar cu doua zgarieturi, una pe usa fata-dreapta mai "subtire" iar alta de vreo 10cm pe usa spate-dreapta aproape pana la tabla. Am incercat cu un ruj+polish la culoare de la Metro. Tot se vede, dar nu mai este asa proeminenta zgarietura. Am masina bleumarin si cum se ajunsese la chitul alb, arata foarte urat. Acum parca nu mai este asa evidenta. Oricum nu o voi revopsi pentru ca risc ca peste 2-3 zile de la revopsire sa o gasesc zgariata din nou si asta ar insemna bani aruncati pe geam. Cat avem un asa grad de civilizatie la noi, nu prea ai cum sa pastrezi masina ca atunci cand a iesit din fabrica...
Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue Constanta

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Re: zgarietura cu cheia

Post by Nick3i »

Si eu am patit sa o gasesc zgariata ... da destul de bine pe capotata si ma gandesc sa apelez la casco (eu am la omniasig)ca e destul de adanca si lunga zgarietura (tot asa un om cu minte multa cred ca a tras cu cheia pe ea). Stie cineva care e "procedura" si ce pasi trebuie urmati ? mai intai la Casco trebuie mers .. sau la service?
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

razvano2002
Posts: 25
Joined: 10 Jun 2008, 21:20
Auto:

Re: zgarietura cu cheia

Post by razvano2002 »

Salut!

Pai mai intai trebuie mers la politie, cerut constatare, mers mai apoi la CASCO, cerut fisa decontare si abia mai apoi mers cu ea in service...

Mult succes!

PS: Dupa ce o sa o duc la spalatorie sa o fac luna, o sa incerc si cu un creion corector plus polish... Sa vedem ce s-o intampla...

AirMAn
Posts: 19
Joined: 31 Jul 2008, 12:09
Auto:

Re: zgarietura cu cheia

Post by AirMAn »

puteti sa imi spuneti ce inseamna creion corector ?
am avut azi neplacuta placere de a gasi masina cu o adancitura intre aripa si bara din spate. Vopseaua celui care a lovit-o a ramas impregnata pe ambele componente. Dupa un mica razuiala am reusit sa indepartez vopseaua de pe bara din spate dar partea lovita din aripa a ramas zgariata cu gauri adanci in vopsea :(. o sa revin cu niste poze diseara cand fac rost de un aparat foto :(

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: zgarietura cu cheia

Post by Bonzai2 »

AirMAn wrote:puteti sa imi spuneti ce inseamna creion corector ?
Este o carioca care are inauntru vopseaua aleasa de tine.Daca esti din Bucuresti iti pot spune ca se gasesc in Vitan de vanzare costa 28 de lei si iti prepara culoare pe loc dupa codul culorii masinii.Dupa ce ti-a preparat culoarea iti umple o carioca cu ea si gata.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: zgarietura cu cheia

Post by shpid3r »

am auzit plangeri ale colegilor pe forum despre aceste creioane, in sensul ca arata la fel culoarea cariocii inainte s-o aplici, dar pe tabla e putin mai inchisa si se vede. In special la kompass blue (codul 3A).

Daca ai de gand sa incerci asta, incearca intr-un colt cat mai putin observabil al masinii, sa vezi daca ai aceeasi nuanta. Nu cred ca vrei de la o dunga alba sa ajungi la una de alt ton decat restul vopselei :)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

CAR
Posts: 16
Joined: 06 Jul 2009, 16:57
Auto:

Re: [Accident] Zgariata cu cheia...

Post by CAR »

A incercat cineva cu creioane de la Sinto ? Daca da , care este cel mai potrivit pt Kompass blue (cod 3A) ?

ceed4me
Posts: 64
Joined: 25 Mar 2009, 19:58
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Accident] Zgariata cu cheia...

Post by ceed4me »

Cei care fac asa ceva sunt niste nesimtiti.........tarani de bucuresti care au trait in jungla......se omoara intre ei pt lucul de parcare pe care nici nu il are platit la primarie, dar de....... este locul in care parca si bunicu, si sa vii u sa parchezi acolo???? cred ca se mananca neuronii in capul lor.
imi cere scuze pt introducere dar asa sunt unii si eu nu mai pot de nervi cand ai aud.
referitor la problema....eu i-as plati cu aceeasi moneda daca as stii cine este....mai asteapta si u pana mai patesti ceva ,ca asa nu se merita sa platesti fransiza.
Kia Cee'd 1.4-Machine Silver
VAND FARURI CEED, IMPECABILE - 640 ron/perechea, contact : 0766.72.31.72

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Zgariata cu cheia...

Post by Ogy »

Cei care fac asa ceva sunt niste nesimtiti.........tarani de bucuresti care au trait in jungla......
eu i-as plati cu aceeasi moneda daca as stii cine este
:D

maldini
Posts: 38
Joined: 09 Apr 2008, 14:17
Auto:

Re: [Accident] Zgariata cu cheia...

Post by maldini »

Ma poate ajuta cineva cu codul de vopsea de la Abyss Blue ?

Sau daca e trecut undeva pe masina sa-mi spuna unde sa caut.

User avatar
vas36
Posts: 84
Joined: 21 Jul 2008, 17:10
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: [Accident] Zgariata cu cheia...

Post by vas36 »

maldini wrote:Ma poate ajuta cineva cu codul de vopsea de la Abyss Blue ?

Sau daca e trecut undeva pe masina sa-mi spuna unde sa caut.
E trecut pe eticheta lipita pe stalpul din stanga, dintre usi.A8.
Kia Cee'd SW,Best,abyss blue/GL 10 UCU
ODO 150k/121k pe GPL

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Zgariata cu cheia...

Post by Ogy »

Cand o sa mergi la magazin sa comanzi vopsea, creion corector etc, o sa te intrebe acolo : marca, model, culoare, an de fabricatie si o sa-ti gaseasca ei culoarea. Codul de pe stalp este pentru reteaua kia (cel putin asta stiu eu de cand mi-am facut primul creion corector).

Post Reply

Return to “Accidente”