[Accident] Sector 1

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

[Accident] Sector 1

Post by petry_1776 »

Am patit-o azi dimineata, cand sa fac stanga, prioritate la pietoni, gheata pe jos, eu pun frana, intra ABS, se opreste exemplar mashinuta dupa care buf, in spate, un peugeot 207 se opreste si el... in bara mea dreapta spate. Bara n-are decat mici zgarieuri, intr-un loc se vede negru, nu stiu daca s-a luat vopseaua sau era urma de la bara cea neagra a peugeot-ului, zic, uff, am scapat ieftin, dar cand ma uit mai bine, ochiul ala de pisica din bara spart. N-am fost inca la politie, urmeaza, ca altfel nu mi-o pot repara, nu? Chiar daca nu as vrea sa ia amenda tipul, si sa plateasca el dauna, nu cred ca mi-o face service-ul fara dovada de la politie. Asta este, sa vedem cat astept dupa piesa, cat dureaza reparatia si cat o sa coste.

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Pai puteati sa mergeti la politie chiar pe grivitei si o rezolvati in 30 min daca nu era aglomerat ... ca acolo merge repede. Imi pare rau pentru ce ai patit, si eu am fost in situatia ta, bine ca o poti folosi ... restul se repara. Chiar nu mai conteaza chiar asa de mult cat dureaza.

Zambeste, maine va fi mai rau! :)
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

@DaDiRo
:) Multumesc. Pe Grivitei ma duc, dupa-masa, dar ma grabeam sa ajung la birou. Nu m-am enervat, nu mi-am pus mainile-n cap, m-am ofticat pe moment dar avea tipul o fatza de vinovat, ca nici nu m-am mai obosit sa-l cert :D
Noi sa fim sanatosi ca restul se repara. Bine ca n-a fost mai rau. Al doilea incident pe anul asta ca mi-am gasit-o zgariata in parcare, chiar cand am declarat-o la taxe si impozite. Acum le fac pe amandoua, asta este. Un pic de alergatura si trece.
Sa zambim :)

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Accident sect 1

Post by ida01ro »

petry_1776 wrote: Bara n-are decat mici zgarieuri, intr-un loc se vede negru, nu stiu daca s-a luat vopseaua sau era urma de la bara cea neagra a peugeot-ului, zic, uff, am scapat ieftin, dar cand ma uit mai bine, ochiul ala de pisica din bara spart. N-am fost inca la politie, urmeaza, ca altfel nu mi-o pot repara, nu? .
Imi pare rau de intamplare!
pai sigur e necesar - obligatoriu chiar in 24 ore, aveti grija ce declarati! - sa ai constatarea de la politie iar reparatia se va face pe RCA-ul lui ! in afara de constatarea politiei e nevoie si de o constatare in service pt a vedea daca nu mai sunt si alte daune care nu se vad stand in picioare :) (de ex "scutul" de sub masina) pentru a se adauga la devizul facut initial..

PS: Tipul "cu mutra de vinovat" poate primi un avertisment...meritat ! :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Cipp
Posts: 40
Joined: 19 Nov 2007, 12:47
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Cipp »

Pacat de masina! Aproape sigur parasocul de pe partea dreapta a fost afectat. Ala o sa te tina in service, fiindca se indreapta manual, n-o sa ti-l schimbe nimeni decat daca e varza!
FIAT Albea 2006
Grigio Underground

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

trebuia sa fi mers dimineata ca era mai liber...
de asemenea, daca ai numarul masinii te poti duce si fara vinovat, il gaseste politia mai tarziu.
bafta la reparat.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

@Cipp
o sa ma duc acum, la 15.30-16.00.
Ce parasoc? :?:

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

evident ca service-ul un se apuca de treaba decat cand are dovada de la politie. apoi ai nevoie de o copie dupa RCA-ul perosoanei vinovate, deci ar fi bine sa va intalniti la politie
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Nu inteleg la ce se refera cand zice parasoc, dar si eu am avut aceeasi problema pe partea stanga si nu m-a tinut in service nici un parasoc. Au comandat piesele, cand au venit m-au anuntat si am lasat masina o zi la ei, ca trebuia sa imi instaleze si car-kit-ul. Nu iti face astfel de probleme. Doar sa fii atenta la ce a zis ida01ro cu "scutul" de plastic de sub roata de rezerva, care este de fapt un deflector de aer, care sunt convins ca s-a spart. Asa s-a intamplat si la mine.
Bafta la militie!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

@DaDiRo
Mai, la Sectorul 1 a sosit civilizatia. Mi-a placut in comparatie cu celelalte sectoare, mai ales cu sect 2. N-am stat mai mult de o jumatate de ora. Doar cat am completat declaratia, imediat constatarea si gata.
Acum o sa ma duc la service sa vad, si va multumesc de sfaturi, am sa fiu atenta si am sa-i intreb punctual pe cei de la service de scutul de sub roata de rezerva, sa nu fie fisurat ceva. Ca sub masina.... nu cred sa mai fi fost ceva. E drept ca nici nu m-am uitat.
Multumesc si celor care au facut acest forum, ca uite asa mai inveti cate ceva. :)

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

petry imi pare rau....mai ales ca masinuta e noua :(

la grivitei e f liber dimineata pe la 6-7... in 5 minute termini tot :)

spor la reparat. multa rabdare!
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Asadar, azi m-au sunat de la service sa-mi spuna ca pe 10 martie m-au programat la revopsit. Eu zic ca s-au miscat ft repede, ca lampa de ceata sparta a venit, deci... jos palaria. Ma declar multumita pana acum. Cel mai probabil tot atunci voi face si resoftarea ECU pt problema motorului.

Zeppyk
Developer
Posts: 99
Joined: 25 Oct 2007, 23:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Zeppyk »

@petry : la ce service au reusit sa aduca piese asa repede ?

Mi se pare cam mult pana pe 10 martie doar pentru vopsit.
Kia Cee'd LX BEST - 1.4 - Pewter Beige
Comandã: 28.08.2007 - Livrare: 14.11.2007
B 30 KRO

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

@Zeppyk
Eu tratez poblemele cu Mit Motors Baneasa, ca e la 10 min de casa... deocamdata. In nici o sapt m-au sunat, dar probabil ca aveau lampa de ceata pe stoc. Iar de vopsit... cam au de lucru la partea asta din cate am inteles... si nu sunt toate Cee'd-uri, ci si Rio, Sportage etc. cat am stat pe acolo am vazut ca au multe masini lovite.

Zeppyk
Developer
Posts: 99
Joined: 25 Oct 2007, 23:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Zeppyk »

Mie la Mit Baneasa mi`au vopsit`o in 2 zile, dar probabil pentru ca am stat 2 luni dupa piese.
Kia Cee'd LX BEST - 1.4 - Pewter Beige
Comandã: 28.08.2007 - Livrare: 14.11.2007
B 30 KRO

Post Reply

Return to “Accidente”