[Accident] Pierdut/gasit cheie -rezolvat....

mttm
Posts: 8
Joined: 23 Nov 2007, 19:18
Auto:

Post by mttm »

ba nu este adevarat.la asigurare conteaza sa fie exact cheia/cheile care le-ai avut de la inceput de aia au facut poze .ideea e sa nu-ti furi singur masina si apoi sa ceri despagubiri din cate stiu eu.iar in cazul in care nu ai cheile sau nu coincid cu seriile care le au ei la dosar...nu-i intereseaza daca e pierduta sau furata ci doar se considera ca ai inlesnit furtul autovehicolului.
kia cee'd 1,4 mars red+optionale

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Am inteles eu bine? poze la cheii?
La mine nu au factu poze la cheii si nici nu au notat ceva de pe cheie, daca scrie ceva pe ele.
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Post by raduvasil »

nu scrie nimic pe ele
e doar acea cheie master care e de fapt un cod. probabil ii intereseaza ca tu sa nu iti schimbi incuietorile cu totul si sa nu ii anunti pe ei...
parerea mea!
GL 07 DJK

Bogdanescu78
Posts: 46
Joined: 17 Jan 2008, 00:54
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Bogdanescu78 »

Bine, c-ai reusit sa-ti recuperezi cheia !!! :)
Era s-o patesc si eu ieri ...
In timpul "vizitei" "vestitului IKEA mi-am ratacit borseta, in care aveam (printre altele) si cheile de la masina. Noroc cu un bun crestin, care a gasit-o si a adus-o la Biroul de Informatii -Clienti.
D-zeu sa-ii dea sanatate, noroc (si ce-o mai dori el) lui si familiei sale !!!
KIA Cee'd 1.4 GSL LX MT + ceva optionale, DAKAR YELLOW

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

@cristian
Eu am si leasing, deci full casco si tot nu mi-au facut poze la chei :shock:
N-am auzit de asa ceva. Nici macar nu le-au vazut la culoare, si am ambele chei acasa. Codul mi-a fost dat sa stiu ce comand in caz de furt/deteriorare/pierdere.De curiozitate am sa intreb pe cineva de la asigurari.

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

Idem ...eu la Iasi, asiguratorul la Bucuresti;am ambele chei,nimeni nu s-a uitat la masina,nu m-a intrebat nimic...de unde si pina unde chestia ca o cheie ramine la asigurator???
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

cei care au leasing sa inteleaga ca masina nu este a lor pana cand nu platesc si valoarea reziduala sau ultima rata, depinde de optiunea din contract! de aceea lesorul isi pastreaza, de obicei, o cheie.

pana la urma pierderea cheii este o problema tare delicata si care poate genera mari batai de cap si faze stupide!!

topicul asta m-a facut sa ma uit mai atent la chei (eu am varianta pliabila):
-am un tag pe care scrie un cod
-pe una din chei este tiparit un numar (total diferit de tag!!) apoi "V 2.o" ...ca la windows! :P
-pe cealalta nu e scris nimic

acum, care ar fi modalitatea de a comanda o cheie de rezerva? :shock: codul de pe tag sau seria de pe cheie ??
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Stiu ca nu e proprietatea mea, ci a firmei de leasing, n-are nimic de-a face cu ideea de a face poze la chei. De anul trecut nu ti se mai opreste a doua cheie la leasing decat daca valoarea masinii depaseste 25k euro. In fine, prietenul nostru care a deschis topicul si-a gasit cheia, e fericit sa speram ca nu va fi nimeni nevoit sa-si faca vreo comanda. :P

kuguk
Posts: 45
Joined: 27 Oct 2007, 09:30
Auto:

Post by kuguk »

OT: exista niste servicii bancare, care in caz de pierdere a cardului si impreuna cu el acte/chei casa/chei masina/documente, banca plateste refacerea sau inlocuirea acestora. Asta prentu cei "predispusi la accidente" :wink:
Kia Ceed 1,4 GSL LX Best, Compas Blue
Achizitionat 20 nov 2007

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

In carte scrie ca se poate comanda o cheie folosind seria de pe tag.

Locked

Return to “Accidente”