[Accident] Pierdut/gasit cheie -rezolvat....

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

[Accident] Pierdut/gasit cheie -rezolvat....

Post by raduvasil »

Azi a fost o zi nefericita...
Dupa ce am luat o minge de tenis fix in ochi (ce sanse sunt...), s-a intamplat si nenorocitea.
Am scapat cheia (simpla) intr-o gaura de cel putin jumatate de metru adancime, in beton. Si ingusta de 10 X 2 cm. Daca nu reusesc sa o scot de acolo, si nu prea cred ca voi reusi, trebuie sa-mi comand alta, sa am rezerva pentru cand o pierd data viitoare.
Intrucat solutii tehnice pt a scoate cheia de acolo nu prea sunt, spuneti-mi ce stiti despre comanda unei noi chei.
Caci daca eu nu o scot de acolo, nici altcineva nu prea cred ca poate si nu cred ca e cazul de inlocuit incuietorile.
GL 07 DJK

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by -A L E X- »

O solutie ar fi un pick hammer...
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

O sarma de aluminiu sau altceva de genu care sa stea in pozitia in care o pui tu...

micc2611
Posts: 15
Joined: 15 Oct 2007, 20:54
Auto:

Post by micc2611 »

un magnet legat cu o guta de pescuit.Poate reusesti sa prinzi cheia la copca.Succes

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

cand ti s-au dat cheile ti s-au dat pe o chestie de plastic cu un numar pe ea. cu numarul ala se da comanda. sa ne spui si noua ce preturi o sa ceara baietii :)
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Post by raduvasil »

Azi am mai incercat. Cu magnet nu merge ca nu o atrage, cu sarma am incercat sa fac un fel de lopatica, dar nu prea merge, cu pick hammer nu se pune problema. Dupa amiaza mai incerc, cu slabe sperante cu o lopatica de sarma pusa pe un maner tare, neflexibil.
Sa va explic mai clar: e vb de un teren de tenis, de groapa stalpului fileului unui teren de tenis. Se pare ca acel stalp se poate scoate, dar omul care are grija de teren a zis ca el nu l-a vazut niciodata scos, si are cativa ani de cand lucreaza acolo.
Dupa ce a fost bagat acolo a mai ramas un loc liber f ingust intr-o parte. Iar pe fundul gropii mai sunt si vreo 20 de cm de apa.
Ramane sa vorbesc maime cu managerul bazei sportive, sa vad ce zice despre scoaterea stalpului. Si sa intreb si pe la KIA ce pot ei sa faca pt o cheie noua.
Va tin la curent!
GL 07 DJK

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

da, cu un magnet (unul dintr-un harddisk e suficient de puternic), dar numai daca ai inelul de chei atasat (si ala sa fie din fier). Daca ai scapat doar cheia, e rau, lama e din alama.
bafta!
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Daca ai inel de breloc la cheie incearca cu o sarma mai tare indoita la capat-tip carlig- poate o poti agata.

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

asta e ca intr-un episod din Seinfeld in care Constanza si-a pierdut cheile intr-o groapa din asfalt pe care baietii de la "ADP" au acoperit-o si ghinionistul nostru a ajuns sa dea gaura cu picamerul...mi se pare ca a scos-o dar a spart si conducta de apa a cartierului din greseala :). Sper sa o reusesti s-o scoti...totusi stii macar unde e si n-a luat-o apa. Succes!
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Post by raduvasil »

Azi am fost sa ma interesez de o noua cheie. Costa aprox 130 lei si se livreaza intr-o luna. Mai studiez varianta asta.

Dpdv al firmei de asigurari, in caz de furt al masinii, nu-i intereseaza decat sa am 2 chei, cica, indiferent daca una e pierduta si inlocuita.

Cat despre cheia cazuta in groapa, la noapte sau in una din noptile viitoare, voi incerca cu cineva de la baza sportiva sa scot stalpul afara. Am vorbit cu managerul bazei si, teoretic, ar trebui sa se poata.

Va tin la curent.
GL 07 DJK

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Da comanda de 2 chei. Sa fie inca una de rezerva, pe langa cele 2 obligatorii la CASCO. Just in case. :P
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Post by raduvasil »

Rezolvat problema!
Am scos stalpul si am gasit acolo cheia mea, saraca.
Dat multa bere oamenilor care au muncit (n-a fost prea usor).
Fericit!!
GL 07 DJK

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Bine ca s-a terminat cu bine.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

cheie

Post by BAU »

Sa speram ca multa bere nu a costat mai mult decit valoarea cheii noi, pentru ca altfel o lasai mai bine linga stilp sa faca frunze .

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

wow, bravo! :)

@BAU: nu cred ca poti sa bei bere cat incape in pretul unei chei de ceed !! :P ar fi posibil doar daca te gandesti cat dureaza pana vine cheia ! :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Locked

Return to “Accidente”