[Accident] Mic accident

Post Reply
whiteboy
Posts: 8
Joined: 16 Jun 2008, 15:37
Auto:
Location: Iasi

[Accident] Mic accident

Post by whiteboy »

Salut !
Din pacate ce am facut, ce n-am facut, m-am ales cu o mare zgarietura pe portiera fata, portiera spate, aripa, si 2 cm pe spolier + tabla pe portiere si aripa e "botzita" (gen "infundata") aprox. 2 mm. (nu uniform). Intrebarea mea ar fi :
Stie cineva daca cei de la service pot indrepta tabla, sau trebuiesc schimbate portierele + aripa ? (Mentionez ca nu e vorba despre zgarietura cu cheia sau alte obiecte de genu. Masina a fost lovita ("shtearsa") de o alta masina.)
Ah si era sa uit....
Vopsirea partilor zgariate se face separat (adica se dau jos de pe masina....) nu ?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Mic accident.

Post by Sfinxul »

whiteboy wrote: Stie cineva daca cei de la service pot indrepta tabla, sau trebuiesc schimbate portierele + aripa ? (Mentionez ca nu e vorba despre zgarietura cu cheia sau alte obiecte de genu. Masina a fost lovita ("shtearsa") de o alta masina.)
Ah si era sa uit....
Vopsirea partilor zgariate se face separat (adica se dau jos de pe masina....) nu ?

Imi pare rau pentru incident.
Cu siguranta se poate indrepta tabla.
Teoretic, aripa fata si portierele ar trebui demontate mai intai, dezechipate si apoi vopsite. Aripa spate nu se poate demonta (valabil la mai toate masinile) pentru ca e sudata. Asta se vopseste de regula direct pe masina.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Tabla se indreapta, insa nu cred ca va iesi la cotele de fabrica, deci va trebui un pic modelata din chit, insa nu cred sa fie vreo problema asta
Portierele, in mod normal, se vopsesc demontate de pe masina, insa nu cred ca e regula
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

whiteboy
Posts: 8
Joined: 16 Jun 2008, 15:37
Auto:
Location: Iasi

Post by whiteboy »

@Sfinxul - Man, din fericire, aripa fata a scapat nevatamata :), cat despre aripa spate, nu pot decat sa ma bucur ca nu o dau jos pentru ca am observat ca reprezinta o mare parte din masina (gen --> bucata dintre spolier si portiera din spate, si se continua pe deasupra geamurilor de la portiere pana in fata aproape de unde incepe parbrizul).

@andrei0241 - nu cred ca va fi necesara modelaera cu chit a tablei, pentru ca nu e botita atat de tare. Si din cate am mai auzit si eu de la baietii (sper sa nu spun o mare prostie aici), am inteles ca exista un anume dispozitiv magnetic, care vine montat pe piesa avariata si o indreapta. (Un fel de matrita magnetica ?!). Va rog sa nu ma injurati foarte tare pentru ce am scris aici. Si mie mi se pare cam s.f. dar in acelasi tip, nu atat de s.f. incat imposibil. Sunt si eu optimist acu'.... poate poate. :?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

@whiteboy

Eu as fi fost mai fericit daca ar fi scapat neatinsa aripa spate. Aripa de pe fata, daca nu iese, o poti inlocui in cele din urma pe cand la cea de pe spate se intervine mai greu.
Indreptarea tablei se face mai nou prin "sudarea unor cuie" pe suprafata deformata si apoi e trasa pana la nivel insa, nu scapa fara o mica chituire.

whiteboy
Posts: 8
Joined: 16 Jun 2008, 15:37
Auto:
Location: Iasi

Post by whiteboy »

Thanx 4 the info !

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Sfinxul wrote:Indreptarea tablei se face mai nou prin "sudarea unor cuie" pe suprafata deformata si apoi e trasa pana la nivel insa, nu scapa fara o mica chituire.
Da, asa mi-a zis si mie la IMG cand am fost sa vad cat ma costa sa indrept o alveola facuta cu cuiul in portiera . (200E+TVA din cauza ca trebuia vopsita si portiera dupa indreptare)
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

Sfinxul wrote: Indreptarea tablei se face mai nou prin "sudarea unor cuie" pe suprafata deformata si apoi e trasa pana la nivel insa, nu scapa fara o mica chituire.
..cu chitul nu ar fi mare problema daca este pus corect...in ce priveste "cuiele"...deh, atentie daca/cum se repara protectia anticoroziva / antifonarea de pe fata interioara - cea care nu se vede! :P - asta pt ca sudura presupune si incalzire & ardere acoperirilor de protectie/antifon, etc :roll:

personal cred ca acolo unde e acces, un ciocan priceput & nicovalita & chit is mai sanatoase..

bafta
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

@ida01ro
Subscriu la cele spuse de Carcotasul Sef ida01ro. Mai degraba prefer ciocanul si nicovala decat sudura. Dar e din ce in ce mai greu sa mai gasesti oameni priceputi in aceasta meserie. In plus, o astfel de reparatie dureaza mai mult si in ziua de astazi, service-urile nu stiu daca mai sunt dispuse sa acorde prea mult timp unei reparatii.

whiteboy
Posts: 8
Joined: 16 Jun 2008, 15:37
Auto:
Location: Iasi

Post by whiteboy »

ida01ro, vad ca esti din bacau :) . Stii cumva cum lucreaza baietii de acolo de la service ?

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

whiteboy wrote:ida01ro, vad ca esti din bacau :)


what's so funny ? Cap_PDT_01_25
whiteboy wrote:Stii cumva cum lucreaza baietii de acolo de la service ?
pot sa relatez doar : la service am fost pentru inlocuirea spoiler spate; am asteptat aprox 3 sapt piesa, a fost vopsita OK si montata aproximativ...bine. total 2300 ron si o ora de asteptat, cat a durat operatia.

nu am curaj sa recomand nici un meserias din romanica ..asa ca ..fiecare cum io fi norocu' ! :roll:

PS: aaaaa...scuze, am mai fost o data sa reclam troncanitul din coloana! au aplicat un BS - pe care mi l-au aratat si mie - de starngere a unor suruburi...apoi am fost trimis la plimbare - singur, degeaba am cerut un mester sa mearga cu mine !! - sa verific daca mai face :P ...si sigur ca facea !!!...intors, cerut mester din nou, venit mester, plimbat din nou...alta benzina, alta distractie...intors in service...strans iar suruburi ...apoi vazand ca mai am 2000km pana la revizie...mi-a spus: reclamati asta la revizie...si PA ca s-a terminat programul....
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

whiteboy
Posts: 8
Joined: 16 Jun 2008, 15:37
Auto:
Location: Iasi

Post by whiteboy »

Stai usor, nu te supara. Si eu sunt tot din bacau, si eram bucuros ca am vazut pe cineva "de acasa" prin zona.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

:P Ma da suparaciosi mai sunteti voi cei din bacau :P mai ales cind e vb de un bucurestean :P (care sa dovedit sa fie tot din bacau)
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

whiteboy wrote:Stai usor, nu te supara. Si eu sunt tot din bacau, si eram bucuros ca am vazut pe cineva "de acasa" prin zona.
STIAM ...chiar nu m-am suparat si nici nu sufar de patriotism local ca unii..da' imi place mult emoticonu' ala ! :D

chestia este ca io is bacauan...PARAT ! deh, asta este...

numai bine
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Post Reply

Return to “Accidente”