[Accident] Portiera zgariata .... dupa 6 luni

Post Reply
DrHigh
W££D
Posts: 105
Joined: 03 Oct 2007, 19:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

[Accident] Portiera zgariata .... dupa 6 luni

Post by DrHigh »

Azi de dimineata cand sa plec la servici, in timp ce-mi deschideam oglinzile am observat ceva alb pe portiera drepta spate, am avut nefericirea sa vad o zgarietura de ~15cm grosime si lunga cat portiera :shock: :shock: :shock:
Dupa cateva minute de injuraturi si black-out m-am resemnat, deh suntem in Romania...

N-am mai fost pus in situatia asta, stie cineva daca trebuie vopsita toata masina sau se poate doar portiera (sau locul respectiv), avand in vedere ca e metalizata ... ??

Masina e in leasing, trebuie mers la respectivii dupa constatare ? sau direct la service .... nu prea vreau sa foloesc Casco pentru o vopsire ... Au mai fost si altii nefericiti ca mine ? stie cineva preturile ? un pont ceva ...

Multumesc
Kia Cee'd 1.4 GSL LX Best - Black Pearl
Kia Sportage 2.0 GSL Premium+P2 - Greyish Silver (tata)
B xx XiY

JB

High's Pearl

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

pacat,
va trebui revopsita toata portiera, si crede-ma va trebui sa folosesti casco :?
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Am patit si eu la fel spatamana trecuta la mare in Eforie Nord, chiar din prima seara cand am lasat masina in fata vilei la care am avut cazare. Oricum primele zile pana m-am resemnat nu-mi ardea de concediu avand in vedere ca in Iasi inca nu mi-o maltratase nimeni intentionat. Si la mine este alba zgaraietura, insa o sa incerc un polish pt inceput. Am observat ca daca ud locul cu pricina parca nu se cunoaste insa daca se usuca, se face alb. Cum spunea si proprietara vilei la care am fost cazati, "Ashtia suntem"
Image

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Post by xp »

A durat mult , la mine s-a intimplat dupa 2 saptamani . Am fost la service
-agreat de KIA - mi-au spus revopsirea locala a zonei zgariate ( 15cm) si lacuirea intregii portiere .Pret oficial 4.5 milioane .Am incercat cu o pasta abraziva , speciala pentru vopseluri , dar nu a mers .Daca zgarietura agata la unghie singura solutie vopsirea . :cry: :cry: :cry: :cry:

DrHigh
W££D
Posts: 105
Joined: 03 Oct 2007, 19:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DrHigh »

@shtirlitz asa e si la mine, se vede tabla ... culmea e ca e doar vopseaua mierlita si nu sunt urme de tabla infundata, eu unu nu pricep cum s-a intamplat si cu ce :evil:

@XP am sa incerc si cu un polish, dar slabe sanse... dupa cum am vazut ca arata la prima vedere....agata sigur la unghie ca am senzatia ca se vede tabla masinii...a trecut prin ambele straturi :cry:
Kia Cee'd 1.4 GSL LX Best - Black Pearl
Kia Sportage 2.0 GSL Premium+P2 - Greyish Silver (tata)
B xx XiY

JB

High's Pearl

dan24
Posts: 18
Joined: 02 Jul 2008, 09:31
Auto:

Post by dan24 »

fratilor, nu sunteti singurii, si vor mai chestii de-astea. eu de ex mi-am facuto cu mana mea, am lovit un stalp; si drept urmare am dislocat oglinda dreapta si am zgariato cam 1 cm la imbinarea dintre aripa dreapta si bara de protectie. am fost in service cu ea, si mi-au spus ca o vor revopsi, si bara si aripa. a, si inca ceva, am folosit casco ptr reparatie. asta este, se mai intampla. de ex., chiar aseara am dat cu partea din fata, in ceva damb, si am zgariat-o. dar pana nu ma duc cu ea in service la revizie, nu mai fac nimik, ca si asa sunt drumurile ca de k...t. asa, ca, depinde acuma de cel de la service dc va face o vopsire completa a portierei sau io stiu ce mai aveti zgariat.
drum bun sa aveti si fara evenimente majore, ca astea sunt minore. :D

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Nu va faceti griji, iese ca noua.

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Am avut si eu aceeasi problema - aripa spate si portiera avariate cu un CUI.
Rezolvarea : S-a vopsit si a iesit super bine. Nu m-am complicat cu MIT sau IMG ca asteptam prea mult. Asa in 2 zile a fost gata si arata super. Nu te prinzi unde a fost buba.
Service-ul este in afara bucurestiului prin Popesti Leordeni dar este foarte bine dotat si are decontare cu aproape toti asiguratorii - inclusiv Fata Asigurari BCR etc
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Din pacate, nici Sidulica si nici Lancerul nu au scapat de astfel de probleme. Pe Lancer m-am ales cu o zgarietura la spalatorie chiar din prima zi. Apoi, un "prieten" si-a lasat amprenta cu o cheie pe o portiera. Dupa ceva timp am gasit-o julita in parcare pe aripa stanga spate cel mai probabil de un dobitoc care nu stie sa iasa din parcare. Tot atunci am observat si o urma de roata pe portiera stanga fata. Probabil acelasi dobitoc care parcheaza langa mine..... ca l-am vazut ca-si lasa masina mai tot timpul cu rotile virate. Si mai sunt si alte semne lasate de pietre sau de portierele vecinilor de parcare.
Pe Sidulica l-au executat niste copii nemernici. S-au jucat cu degetele pe capota si acum are doua, trei urme destul de adanci pe toata suprafata. Mai sunt si cateva semne de la un alt nemernic care si-a tencuit balconul si a stropit-o cu ciment. Am cautat sa curatam cat mai usor cimentul dar tot au ramas cateva urme pe masina.
:(
Din pacate, nu ai cu cine sa te certi. Traim in romania .......
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

aceeasi chestie s la mine (am o dunga trasa pe portiera din dreapta de vreo 6-7 cm ).... s-a intamplat in parcarea unui supermarket de Paste ..... am fost la service si reparatia costa undeva la 500-550 de ron .... pt ca trebuie lacuita toata usa ...
Am lasat-o asa .... pt ca nu vreau sa umblu la casco ..... si sa mai dau si 100 de eur fransiza .... si apoi sa o gasesc zgariata iar .... le las sa se mai adune .... si apoi o sa merg sa le fac toate :D
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

DrHigh
W££D
Posts: 105
Joined: 03 Oct 2007, 19:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DrHigh »

Va multumesc la toti pt. detalii, acum sa vad ce fac,
@aktymel la asta ma gandeam si eu acuma... sa le mai las sa se adune
Kia Cee'd 1.4 GSL LX Best - Black Pearl
Kia Sportage 2.0 GSL Premium+P2 - Greyish Silver (tata)
B xx XiY

JB

High's Pearl

radumc
Posts: 34
Joined: 22 Sep 2007, 09:48
Auto:
Location: craiova
Contact:

Post by radumc »

ma inscriu si eu in categoria "norocosilor", evenimentul meu s-a intamplat in parcarea unui magazin, unde un tampit a trecut cu caruciorul de cumparaturi pe langa masina mea lovind-o in portiera dreapta fata. urmarea: doua zgarieturi de lungi de cativa centrimetrii care au strapuns vopseaua pana la stratul alb.

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Post by fuji »

Si eu am gasit-o zgariata pe partea dreapta usa din spate. Bine ca nu a fost patrunsa vopseaua. Zgarierura se vedea destul de urat fiind lunga de vreo 20 cm si lata de 0.2-0.5 cm. Am cumparat de pe net o solutie Quixx Rpair System si pot spune ca face minuni. Dupa ce am frecat insitent de ma dureau degetele :D, a iesit aproape in totalitate zgarietura (acum se vede daca ma uit foarte atent o mica dungulita).
1.4 GSL Best Black Pearl

Post Reply

Return to “Accidente”