[Accident] Mi-a aparut in fata si l-am luat in plin....

Post Reply
bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

nu cumva preturile sunt in RON ? BALAMALE USI - 184 euro ? hai ca suna mai bine 184 RON. ce ziceti?
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by sonic »

sunt in ron preturile dar totusi nu se inlocuiesc prea multe si nu inteleg cum naiba numai piesele fac cat 75% din valoarea totala a masinii.
sunt exagerate preturile.
pai inseamna ca la orice accident cat de cat mai nasol nu se mai merita sa o repari ca te ajunge mai mult decat una noua. eu sper sa se reglementeze situatia asta pentru ca altfe vor ramane curand fara clienti
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

sonty wrote:si chestia asta eu cred ca trebuie reclamata. preturile alea sunt total aiurea si sunt curios daca asa e prin alte parti. io zic sa faci o coloana cu preturile in euro langa si sa trimiti chestia asta atat baietilor de la bucuresti, cat si celor din korea. sunt de acord ca preturile la piese sa fie mari (toti producatorii fac asa), dar nici chiar asa. daca nenii de la kia europa zic ca e bine... atunci... le vindem naiba.
Nu eu platesc reparatia, ci Generalli. Asa ca ii las pe cei de la asigurari sa se certe cu service'ul.
Dupa 2 luni am primit acest deviz, 2 LUNI. In caz de dauna totala imi iau masina din BOSCH CAR SERVICE CONSTANTA in secunda 2.
Ma repet, se poate circula cu masina. Directia este afectata f putin spre deloc. :)
Voi reveni cu detalii dupa ce se limpezesc apele la Generalli.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Johnny27

Post by Johnny27 »

M-au omorat preturile :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: ...Sincer numai la Mercedes ma asteptam sa coste 1800 euro un scaun (si acela cu piele, incalzire, etc)...

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

M'au sunat cei de la Generalli si m'au anuntat ca am dauna totala. Deoarece am fost plecat din localitate, nu au vrut sa imi dea detalii prin telefon (suma de despagubire), ci m'au invitat Luni sa imi zica conditiile. Dauna totala va fi cesionata catre Volksbank.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Radu,sunt foarte curios cum o sa decurga treburile,pt ca la tine proprietar este firma de leasing,iar cei de la casco sigur n-o sa acopere toata valoarea de noua a masinii,o sa scada valoarea "epavei" si diferenta de bani o s-o dea firmei de leasing.Nu stiu ce-ar urma mai departe pt tine?!?E posibil sa te puna pe tine sa acoperi diferenta ?
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Din ce am vazut in alte cazuri de dauna totala, din valoarea asigurata se scade epava. Epava are o valoare de maxim 25% din valoare asigurata. Cu alte cuvite ar trebui cesionat la Volksbank 75% din valoarea asigurata.
Iar eu raman cu epava.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Post by Johnny »

Am si eu o intrebare, are idee cineva cam in cat timp sosesc piesele pentru masinile avariate, aproximativ..o estimare. Ca am auzit un caz in Cta, una pt o bara fata a asteptat 3 luni si tot nu ii venise! Cei care s-au confruntat cu asemenea probleme de pe forum ce termene au avut de infruntat?!?
1.4 MPI SW BEST, MARO

Grove
Posts: 34
Joined: 17 Dec 2007, 16:22
Auto:
Location: Galaţi

Post by Grove »

6 saptamani fix (o luna juma'): 2 usi fata-spate stanga, 1 macara fata stanga, manere + incuietori fata-spate stanga, bara fata, vas + pompa lichid parbriz...

p.s. revin cu un link cu mai multe detalii cand oi avea timp sa fac un "rezumat mai detaliat"
Kia Cee'd 1,4 GSL LX MT, [the first 8)] Hike Green

Godspeed,
G

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

2 luni am stat si eu dupa bara fata, far dreapta si aripa dreapta.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Am fost la Generali. Din suma asigurata de 38998 lei, s'a scazut epava 9749,5 lei (25%) si franciza de 313 lei.
38998 - 9749,5 - 313 = 28935,5 lei.
Despagubirea este cesionata bancii Volksbank. Mai de platit aprox. 31.800 lei, rezulta ca eu trebuie sa mai pun inca aprox. 3.000 lei ca sa lichidez creditul.

Am fost cu solutionarea dosarului de Casco la Volksbank, pentru ca acestia sa isi dea acordul. Am primit acordul de la Volksbank si o adresa catre Generali in care este trecut numarul contului in care trebuie sa se vireze despagubirea.
Urmeaza sa ma duc la Generali cu aceasta adresa si sa semnez pentru dauna totala.
Intrebare : Exista o lege prin care firmele de asigurare sunt obligate sa vireze despagubire in X zile? Sau trebuie sa insist sa precizeze ca vor vira banii in cont in X zile?

P.S. Sper ca am fost clar in exprimare. :)
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Radu imi pare rau de ce ti s-a intimplat.
Eu am vazut masina in service la Bosch si nu arata atat de rau.
La cat costa piesele de schimb masina valoreaza mult mai mult decat 9749,5 lei.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Am ajuns azi la Generali si mi'am dat acordul in scris ca suma aferenta daunei totale sa fie virata in contul Volksbank. In maxim 30 de zile sunt obligati sa vireze banii. (am gasit in contractul de Casco)

Ai dreptate GOvidiu. Ba mai mult, masina poate fi reparata. Vreau sa ii fac o reparatie mininala (fara a inlocui airbag'urile). Piese absolut necesare sunt cadrul lateral si usa spate stanga.
Maine ma duc la Bosch sa imi iau "epava".
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

etienne
POSEDAT
Posts: 122
Joined: 22 Jul 2007, 12:38
Auto:
Location: Cluj Napoca

Post by etienne »

Intrebare....
Nu poti sa vinzi epava sau sa dai epava la cei de la care ai leasing(mai ales ca e masina lor) si sa iti dea alta masina noua?...mie mi se pare ciudat sa ai masina asigurata sa ai dauna totala si sa ramai cu o "epava" si sa trebuiasca sa mai dai si bani...la ce mai e buna dauna TOTALA pe casco daca ramai mai mult decat pagubit
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Piston Gray comanda 24 august ..ridicat 8 noiembrie..2007...in curs de dezvoltare a puterii.... http://picasaweb.google.com/mehedinti.st/AlbumFRTitlu#

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Alta masina noua primesti doar daca sunt probleme de garantie (defect de fabricatie), care persista.
In cazul unui accident NU primesti masina noua. Asa este legea.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Post Reply

Return to “Accidente”