[Accident] Mi-a aparut in fata si l-am luat in plin....

Post Reply
Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Pe asigurator nu-l intereseaza in ce conditii s-a intamplat evenimentul. Deocamdata asa functioneaza treaba la GLI : ai dauna pe regres recuperabil pe RCA ai scapat ..nu .. spaga ta - la reinnoire o sa te cam doara.
La noi este departe sistemul din tarile civilizate in care exista o baza de date comuna a companiilor de asigurare asa ca se poate schimba de la an la an asiguratorul fara probeme ,indiferent de cate daune faci
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

mpatachia
Posts: 96
Joined: 29 Jul 2007, 15:25
Auto: Kia ceed
Location: Ilfov

Post by mpatachia »

eu am la omniasig contract pe 5 ani cu aceleasi tarife pe fiecare an,
daca doamen fereste se intampla ceva nu cred ca au cum sa-mi faca alt contract.
partea proasta ca in acesti 5 ani am procentul aplicat la aceiasi valoare de noua a masinii 4.2%x11.854 eur
parte buna este ca am obtinut acest procent destul de mic zic eu
Ceed Best Mars Red

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Dupa nenumarate amanari am primit devizul estimativ de la service.
Am depus devizul la Generalli, iar maine voi primi decizia : daca se repara, sau daca voi primi dauna totala.
Preturile pentru piesele de Kia sunt exagerat de mari. Scaun dreapta - 2000 euro. :shock:

Image
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

pai devizul asta iese mai scump decat masina :shock:
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

Grove
Posts: 34
Joined: 17 Dec 2007, 16:22
Auto:
Location: Galaţi

Post by Grove »

imi mai iau 3 slujbe ca sa imi platesc reparatia la jumate de masina, cand eu am cumparat-o cu bani mai putini... :shock:
Kia Cee'd 1,4 GSL LX MT, [the first 8)] Hike Green

Godspeed,
G

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Incredibil, ce preturi :shock:

florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Post by florinhim »

no comment

nu mai e nimic de zis. la o masina care noua costa 40.000 RON reparatia sa coste cu 10.000 mai mult.
numai la noi se poate asa ceva...
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Eu nu ma prind de ce sutn atat de mari timpii de manopera. 26.1h dezechipat electric, 45h tapiterie (o fac de noua?), 40h mecanic (?? o iau la pila??), vopsit 30h?

Din pacate la valoarea devizului e clar dauna totala. :( Imi pare rau pt masina si pentru timpul/banii pe care ii veti pierde voi.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Dap..aproape sigur voi primi dauna totala. Revin cu detalii dupa ce se clarifica treburile cu Generalli.
Ca sa privim si partea plina a paharului, este bine ca masina poate fi reparata.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

radu84 wrote:...Preturile pentru piesele de Kia sunt exagerat de mari. Scaun dreapta - 2000 euro. :shock:
ce sa mai zic...nu am cuvinte! ma uit de o de juma' de ora la devizul ala si nu imi vine sa cred ! e demential...acum imi e rusine ca ma plangeam ca o bara costa aproape 2200 lei

acum , nu stiu cine are responsabilitatea preturilor la piesele de schimb, furnizorul sau distribuitorul?

cat despre manopera cu 50lei/ora timp de aproape 6 zile lucratoare numai pentru dezechipare tapiterie (!!) ce sa mai zic...fura si ei , daca tot e de furat! :evil: cred ca in cel mult o zi (8 ore) se scoate si bunica & mama tapiteriei, cu pauze de cafea, tigara, suete, gagici, etc... !! :P

PS: se confirma cumva ce am spus acum ceva vreme: costuri minime de productie iar costurile adevarate se transfera la client !!

bafta si nervi tari pt radu84 !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Post by Johnny »

Frate mai dat pe spate ce pot sa zic, la o asa suma nu ma asteptam nici eu. O sa ma duc sa vad si eu un deviz estimativ la masina mea ca la tine sunt putine piese, la mine sunt de cel putin 3 ori mai multe, cei drept mai mici, dar manopera e rupere. Sunt curios cum o sa iesi cu Generali...
Ce sa zic multa bafta!!
1.4 MPI SW BEST, MARO

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Si daca iti fac dauna totala iti dau toti banii inapoi? Cum e?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

d_razvan
Posts: 55
Joined: 11 Dec 2007, 12:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by d_razvan »

La cat a facut devizul asta, daca as fi firma de asigurari, as refuza sa mai inchei CASCO pt KIA :?
Kia Cee'd SW, 1.4 Best, Piston Grey B 29 BTV
http://picasaweb.google.com/drazvanm/KiaRC
Image

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

gizas! Astia in loc sa faca un deviz ca sa poata lua si ei un ban o dau moarta.. normal ca se va da dauna totala.. nu cred sa fie piesele asa de scumpe.. ce sa zic de normarea manoperei... e .. :evil:
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

si chestia asta eu cred ca trebuie reclamata. preturile alea sunt total aiurea si sunt curios daca asa e prin alte parti. io zic sa faci o coloana cu preturile in euro langa si sa trimiti chestia asta atat baietilor de la bucuresti, cat si celor din korea. sunt de acord ca preturile la piese sa fie mari (toti producatorii fac asa), dar nici chiar asa. daca nenii de la kia europa zic ca e bine... atunci... le vindem naiba.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Post Reply

Return to “Accidente”