[Accident] Bara spate .....

Post Reply
tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

[Accident] Bara spate .....

Post by tzaphoo »

Salut...

am si eu o intrebare de n00b intr-ale accidentelor si am nevoie de sfatul celor care au patit-o.
In seara asa m-a pleznit unul in spate la semafor si am bara din spate sparta + un far de ceata...
maine la ora 12 mergem la secia de politie pentru proces verbal..

intrebarea mea e ce urmeaza?masina lui are nr de cehia ....are cartea verde valabila si originalul e in posesia mea....
ce trebuie sa fac?merg la service Kia pentru constatarea daunelor?daca poate sa imi explice cineva pas cu pas as fi recunoscator,


multumesc anticipat.

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Accident usor | bara spate fututa |

Post by Bogdang »

sigur e vorba doar de bara? eu n-as baga mana in foc...
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor | bara spate fututa |

Post by Akbhar »

1. Politie pentru autorizatia de reparatie si copie dupa asigurare
2. Daca faci pe asigurarea lui te prezinti cu dovada la service. Daca faci pe Casco cu regres pe asigurarea lui, te duci la centrul de constatari al firmei unde ai Casco ca sa fie pozate pagubele si sa se faca constatarea initiala.
3. Service - se demonteaza masina si se face reconstatare pentru restul pieselor avariate si nedescoperite prima oara.

Multa bafta!
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor | bara spate fututa |

Post by tzaphoo »

e doar bara din spate si un stop de ceatza....nu are mai mult de atat ca avea decat vre-o 20 de kmph cand s-a intamplat....

Am sunat acum la Omniasig (unde am casco) si au spus ca nu are importantza unde ma duc la constatare (de preferat sa ma duc la ei decat la firma lui pentru ca are nr de cehia deci ...plm)

mi-e dupaia cum e cu procedura...dupa ce obtin de la Omniasig constatarea...imi dau ei direct ok-ul de plata?
merg la Kia sa imi faca reconstatare cum a zis Akbhar dupa care Kia trimite la Omniasig devizu s.a.m.d ?

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor | bara spate fututa |

Post by eugenflorinmanea »

AI mare grija sa iti puna Garcea 'Conform cu originalul' pe copia de pe cartea verde, altfel te intoarce de la asigurare. Iti spune un om patit!
SAAB 9-5

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Accident usor | bara spate fututa |

Post by Teddy »

tzaphoo wrote:...mi-e dupaia cum e cu procedura...dupa ce obtin de la Omniasig constatarea...imi dau ei direct ok-ul de plata?
merg la Kia sa imi faca reconstatare cum a zis Akbhar dupa care Kia trimite la Omniasig devizu s.a.m.d ?

Indicat ar fi ca,agentul de daune sa fie si el prezent la service...dar se fac poze ptr.piesele stricate/avariate.
Se face la service reconstatarea cu a zis si Akbhar ,cei de la service trimit la Omniasig devizul cu nota de plata,dupa ce primesc ei banii in cont sau acceptul de plata(poate fi si prin fax/telefon...)...te cheama sa-ti ridici masinutza.
Bafta !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor | bara spate fututa |

Post by bogdan241 »

foarte interesant titlul topicului...
succes cu reparatia...eu astept de 3 sapt acceptu de plata de la bcr asig
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor | bara spate fututa |

Post by tzaphoo »

am fost astazi la politie unde am stat aproape 4 ore pentru o constatare de 10 minute....
15 persoane in fata mea si 3 gabori care "lucrau"....

@ bogdan241 imi pare rau ca astepti de asa mult timp sa ti se rezolve problema...sper sa nu ajung si eu in situatia ta.

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor | bara spate fututa |

Post by shpid3r »

la omniasig solutionarea ar trebui sa mearga mai repede... de aceea, si platesti ceva mai mult..
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor | bara spate f***ta |

Post by bogdan241 »

azi ii sun si le vorbesc frumos..sapt viitoare ii sun si le bag mortu in casa....deja e prea mult.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor | bara spate fututa |

Post by Arnold12 »

bogdan241 wrote:eu astept de 3 sapt acceptu de plata de la bcr asig
Data viitoare cind iti faci asigurarea verifica la service cu ce firme de asigurari au decontare directa.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor | bara spate f***ta |

Post by Ogy »

-reparatia costa 2300 roni (daca ai spart proiectorul de ceata din stanga, daca e cel din dreapta poate e mai putin)
-autorizatie de reparatie de la politie
-deschizi dosar de dauna -la casco sau pe rca-ul lu ala (in cazul tau cred ca o sa fie casco)
-te interesezi (daca nu ai facut-o deja) ce service are decontare directa cu cel care plateste paguba (te rogi sa fie IMG la decontare directa)
-te prezinti cu masina la service -te programeaza-se repara- iesi din nou pe sosea si esti deja muuuuult mai atent.

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Accident usor | bara spate fututa |

Post by Teddy »

bogdan241 wrote:...eu astept de 3 sapt acceptu de plata de la bcr asig

Stiu ce simti :( ...in urma cu cativa ani am avut si eu un accident si vinovatul avea asigurarea la UNITA...4 sapt. am asteptat acceptul lor scris...pana la urma l-au trimis prin fax.
Bafta!!!
Ogy wrote:... iesi din nou pe sosea si esti deja muuuuult mai atent.
Indiferent cat de atent/preventiv vei circula tot se gaseste cate un "papa-lapte"(a se citi fiu de "milionar de carton"),care sa`ti indoaie tablele :(
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

Post Reply

Return to “Accidente”